Popravka VHS kasete

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by X-Factor, Aug 12, 2010.

  1. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Valjda moze tema ovde :)

    Pukla mi je jedna VHS kaseta sa jako vaznim sadrzajem, pa me interesuje gdje to mogu zalijepiti u Sarajevu i da mi taj isti sadrzaj prebace u bilo koji format za pc? Mehanizam na kaseti se zaglavio i traka je pukla tacno na sredini, pa eto ako ima neko da to radi ili zna servis za te stvari bio bih mu jako zahvalan :)
     
  2. dzeri

    dzeri Aktivista

    Za servis ne znam, ali kontam da bi neko od ovih old skul kamermana i inace ljudi koji se bave montazom trebali znati te fore. Nisam ti mnogo pomogao, ali kontam da je to neki smjer u kojem trebas traziti pomoc jer ko se bavio time, sigurno je nailazio na slicne probleme.
     
  3. JVC

    JVC Overclocker

    Moze se to sastaviti, nekoliko sam ja to puta radio ali davno dok je video bio u modi, spoji se selotejpom na suprotnoj strani od osida tj. tamo gdje je noseca folija, i onda se moze upotrebiti da se prebaci na dvd recimo.
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Kada budes lijepio selotejpom. Nemoj da ti se preklapaju krajevi trake jer moze doci do savijanja prilikom motanja na ovu ili onu stranu.

    Ovako nesto:

    [​IMG]

    Uploaded with ImageShack.us

    Trazi neki kvalitetniji selotejp.

    Najbolje bi bilo da uzes neku traku slicnu VHS traci i da nju koristis kao komad koji ce povezati sa nekim sekundarnim lijepilom. Ali je problem sto se lijepilo ili skori ili se cak mnogo grije tako da biti zgužvalo traku. Sigurno selotejp neco dugo drzati ali moze posluziti samo da prebacis na PC.
     
  5. JVC

    JVC Overclocker

    Evo bas ovak, tako smo mi stari vukovi lijepili i audio kasete kad se zapetljaju i puknu (u davno doba dok su cd ovi bili samo originali i skupi).
     
  6. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ne komplikujte djaba, obicni selotejp ili Scotch Tape + skalpel = rijesen problem.
    Cak se mozes i nagledati na VCR tako zaljepljene trake, nece puknuti ni pod razno, jednostavno sastavis ivice pokidane trake (ali nemoj da se preklapaju kao sto nails rece, ali nemoj ni da ima prostora praznog da selotejp ostane izlozen cime rizikuje dodir sa glavom VCR znaci samo ravno odsjeci i tacno sastavi0) i zaljepis selotepom duzine 4-5cm sa strane gdje nije zapis. Kada bude reprodukcija na tom dijelu kasete pojaviti ce se nakratko "smetnje" kao kada se zaprlja glava na videu ali buduci da manje vise u zadnjig 20 godina svi VCR imaju automatsko ciscenje glave slika ce se stabilizirati kroz par sec.
     
  7. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Hvala momci puno na pomoci, pokusat cu ovo sto prije uraditi ;)