Potrošnja el. en. računala koji radi 24h dnevno

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by smotko-92, Jan 4, 2011.

  1. smotko-92

    smotko-92 Guest

    Znači, mene zanima kolko odprilike troši računalo ako radi do 24h na dan?

    npr moje: napajanje: 550w sharkon, grafa: ati radeon hd4850, HDD: 500Gb, Procesor: DualCore Intel Pentium E5200, 2500 MHz (12.5 x 200) i CRT monitor 17incha i to je to...

    koliko bi to elektricne energije povuklo ako radi cijeli dan, 24h....koliko Kw :oops:
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Zavisi sta radi, podesenih postavki itd. Otprilike, ta konfiguracija ce trositi do 250W, sto bi bilo do 6kW dnevno, pri nekom visokom opterecenju. Racunaj isto tako da se potrosnja s ugasenim monitorom moze spustiti do nekih 70-80W realno, pa ako konfiguraciju primjerice koristis za download, potrosnja moze biti manja od 2kW dnevno, sto je po zimskim cijenama 20ak pfeninga na 24 sata, ili 6KM mjesečno.
     
  3. smotko-92

    smotko-92 Guest

    too :D
    hvala..imas pivu :smt030

    je puno 150kWh na mjesec?
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Je li kW na čas ili na mjesec? :D

    Ako sam dobro skont'o to je oko 15KM :)
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    kWh je jedinica za potrosenu ili proizvodenu el energiju, tako da nije bitno za koji je period. 150kWh po skupoj tarifi je 23,5KM
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Nemoj zezat :lol:
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa vidim da nisi skonto, cak si i pogresno sracuno, a inzinjer :D
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Valjda si ti trebo skontat da sam se zaebavo :D
    A nisam pogresno sracuno, Dog je racuno da je 10pf, pa sam i ja, jer ne znam tacnu cijenu :D
    I nisam inzinjer :D
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hajd bices, ako Bog da :D I cojk ne pita koliko je to u KM vec je li puno za 1 mjesec toliko potrositi :). Ja recimo trosim sada zimi mjesecno oko 850kWh pa neka skonta je li puno :)
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Ako Bog da :) Pa napisao sam mu cijenu (iako izgleda nisam pogodio) da vidi je li mu puno ili nije :) Jedino ako ne misli da termoelektrani nece bit puno :D Cime ti trosis toliko? Grijes se? :D
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Aha al samo u jednoj sobi radijator i imam jos podstanare koji potrose oko 15KM, sve ukupno 115KM :D
     
  12. vnm_

    vnm_ Komšija

    1554kWh je moj zadnji racun...nije da se furam nego pogledah cisto reda radi da vidim kolika nam je razlika :|
     
  13. Almir

    Almir Komšija

    Imam 3 računara koja su 24/7 i ne troše toliko koliko ste gore izračunali
     
  14. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Pa ne troši svaki racunar isto. Preracun se odnosio na navedenu konfiguraciju a ne uopceno na računar. Dam ti ja svoj racunar ukljuci ga 24/7 i pusti da folda pa ces da vidis kako raste račun za struju.
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa je li se bar grijes na struju?
     
  16. vnm_

    vnm_ Komšija

    grijemo sa dvije TA peci. kad je ljetno doba onda je otprilike racun kao kod tebe (3 racunara upaljena citav dan, bojler se ne gasi, masina za sudje i ves se pali svaki dan...).
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa dobro je ako su 2 TA peci, jos ako su 6-ce :). A meni ljeti oko 40-50KM, zimi oko 100-120KM.
     
  18. Ninja

    Ninja Komšija

    Mislio sam da sam najgori. Ljeti mi dolazi račun od oko 70, zimi oko 90 KM mjesečno, dok u zgradi verovatno nikom ne dolazi preko 50 KM. Ali zgrada mi je puna penzionera koji se kupaju najviše jednom sedmično i od teških potrošača imaju samo sijalicu od 100W.
     
  19. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Recimo za nekih 20 dana foldanja 24 sata dnevno sa gtx275 + Phenom II na 3.6GHz optereceni na 100%, sa uglavnom ugasenim monitorom racun za struju se povecao za 18KM :D Nije malo :D Tad sam jedino i upratio koliko masina trosi, usput je fino i zagrijala sobu pa dodje ko kakav radijatorcic :)
     
  20. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ja i preko zime i preko ljeti sam imao upaljene folding klijente i mogu reci da je to dosta efikasan nacin za grijanje.
    Skoro sva utrosena energija racunara se pretvara u toplotu i tako dobijes jednu dosta pametnu grijalicu :)
    U sobi nemam radijatora i soba mi je uvijek toplija od drugih prostorija koje se griju radijatorima.

    Naravno da se primjeti malo veci racun ali barem znaš da si uz grijanje sobe malo podržao i humani rad.