povezivanje dva laptopa bezicno?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by whiteshark, Mar 18, 2010.

  1. whiteshark

    whiteshark Novi član

    Na jednom laptopu imam internet konektovan normalno preko lan-a, eh interesuje me da li mogu preko njegovog wirellesa povezati bezicno drugi laptop da ima net? hvala
     
  2. Sp3x

    Sp3x Aktivista

    mozes
    napravis ad hoc bezicnu vezu izmedju ta 2 laptopa
    procedura ti ovisi o OS-u

    u biti trebas napraviti na tom sto je na netu novu wireles konekciju, manualno ukucati ip adresu da bude 192.168.1.1, a na drugom da bude 192.168.1.2 (na ovom ces kao gateway postaviti adresu prvog i dodati dns servere od providera)
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ima brate internet sharing wizzard u windowsu, samo postavi adhoc mrezu.
     
  4. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    60 kmica , zbavis kakav Wrouter nakacis oba laptopa i rahat :)
     
  5. whiteshark

    whiteshark Novi član

    Ja koristim ZONA bezicni inernet, i kopcam se preko wireless routera iz kojeg lan kabal ide u laptop, pa mi treba da preko postojeceg laptopa ( preko wlan njegovog) kopcam na net jos jedan laptop, na oba laptopa instaliran windows 7 home premium.
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Napisi koji je to wireless router ako je uopste wireless router :D Vjerovatno je to Airlive 5460AP. Ako jest samo trebas podesit odgovarajuci mod na njemu -> Universal repeater + wisp mode. I onda sa oba laptopa mozes ici bezicno + mozes prikljucit komp u lan port.
     
  7. whiteshark

    whiteshark Novi član

    Pitanje je jasno, ako znas odgovor zahvaljujem, a takve predpostavke su suvisne... , nije u pitanju air live vec D-link dwl-900ap+. :)
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Pa vidis da nije glupa pretpostavka, jer to nije wireless router, vec wireless AP, kao sto sam ti i napisao. I dalje vazi ono sto sam ti napisao, samo ga prebaci u odgovarajuci mod.

    I ja ne volim kad neko ima 5 postova i pravi se pametan.
     
  9. whiteshark

    whiteshark Novi član

    Prvo pogledaj navedeni model AP-a pa ces vidjeti da nema uopste universal repiter+WISP mode, pa vidi onda ko se pravi pametan. pozdrav
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Ja sam spominjao taj mode za gore navedeni airlive model. Sto se tice tog tvog ap-a jos jednom sam bio upravu, cim na google ubacis ime tog ap-a prvi rezultat je:

    Dakle ne mora se ovaj mode zvat tacno kao sto sam naveo za airlive ali da si pogledao u konfiguraciji ap-a, i poslusao me u prvom i drugom mom postu kad sam ti htio pomoc, vjerovatno bi dosad 2 dana surfao na oba laptopa. Lijep pozdrav

    EDIT: Nije bilo potrebe da editujes onaj prvi post kad si mi rekao da se pravim pametan, a ja te uputio sta trebas radit.
     
  11. whiteshark

    whiteshark Novi član

    Da zavrsimo s ovim..., ja sam problem rijesio prije vaseg savjeta, hvala na pomoci ipak. Lijep pozdrav
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Hehehehe.. Ma naravno ;) Nakon 3 ista savjeta, bilo bi cudno da nije proradilo :) LP
     
  13. whiteshark

    whiteshark Novi član

    Heheheheheh cak si i zabavan :D. pozz