Povezivanje TVa sa kompjuterom

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by onoNA, Dec 6, 2010.

  1. onoNA

    onoNA Novi član

    Kao prvo zahvalio bih se sto ste uzeli vremena da procitate post.

    Prije par dana dosao sam na ideju da spojim TV sa kompjuterom da se ne lomim na stolici dok gledam filmove. Graficka je GeForce 9800 GT sa DVI i S-video izlazima. Odlucio sam da idem S-video na RCA ( jer mi ga TV jedinog podrzava ). Uzeo sam adapter za oboje audio i video i prikljucio ih sa TVom putem kablova ( 5 metara ), prebacio na av i belaj, ima zvuka ali nema slike. Nakon toga sam proveo sat-dva u nvidia control panelu stimajuci rezoluciju i refresh rate ( spustao sam i do 640 - 480 i 60 Hz ), mijenjajuci modove od clone do dual viewa, pokretajuci razne wizarde za podesavanje i sl( ukratko sve sam probao sto mi je palo na pamet ), ali bez uspjeha. Zanimljivo je da se slika pojavi na par sekundi dok recimo mijenjam rezoluciju, TV format ( PAL i slicno ) ili display mode ( clone, dual view ) medjutim slika je u tih par sekundi nestalna i dosta titra. Sto se tice TVa, u pitanju je Sony Trinitron ( desetak godina star ) CRT TV.

    Svaka pomoc je dobrodosla, unaprijed zahvaljujem
     
  2. dzeri

    dzeri Aktivista

    Zvuci kao problem sa driverima ili kablovima. Imas li opciju i preko SCART-a probati? Jos jedna ideja je da malo dodatno proguglas i vidis na netu koja verzija drivera kod nekog na slicnom setupu radi pa da probas, nekad prije 4-5 godina kada sam imao slican setup u smislu povezivanja, bila je samo jedna verzija Nv drivera koja je radila pravilno.

    Imas li sliku pri bootu?
     
  3. onoNA

    onoNA Novi član

    Na zalost SCART ne dolazi u obzir jer TV posjeduje samo 2 RCA jacka i to za video i monophone audio, sto se tice drivera up-to-date su, medjutim zasad nisam imao srece s googleom posto ( velika ) vecina ljudi vrsi konektovanje s plazma ili LCD televizijama( malo kasnim za tehnologijom, al samo malo :p). Slike nema nikako osim kao sto sam napomenuo u onih par treperecih sekundi ( nisam siguran da li je relevantno ali nekad prikaze samo background a nekad i ikone, otvorene prozore i ostalo ) kad mijenjam rezoluciju, TV format, display mode i sl .

    Pozdrav
     
  4. apokalipso

    apokalipso Aktivista

    Posto vec kazes da je kablo kojim povezujes PC sa TVom dugo 5m pretpostavljam da je u tome problem jer se najcesce zbog (ne)kvalitete kabla izgubi signal na tolikoj daljini. Probaj staviti PC blize TVu pa probaj spojiti sa kracim kablovima (do 1m) pa vidi hoce li biti kakve razlike. Ako bude onda ti je jedina opcija kupovima kvalitetnijih kablova i premjestanje stvari.
     
  5. onoNA

    onoNA Novi član

    A eto pokusacu, samo se nadam da se ovo nece pretvoriti u skupu investiciju :? .
     
  6. Ninja

    Ninja Komšija

    Jesi li ovakav kabl ubo u grafičku?
    [​IMG]

    Ako jesi, kompozitni ulaz na TV-u (žuti činč) spoji sa plavim činčom na ovom kablu.
     
  7. onoNA

    onoNA Novi član

    Slican je adapter s tim da je kombo audio+video, dakle s jedne strane imam S-video+3.5mm audio jack koji s druge strane idu na S-video/zuti cinch+ crveni i bijeli cinch. Inace probao sam sve kombinacije kablova, nazalost bez uspjeha.

    Pozdrav
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Ma sumnjam da ima veze duzina kabla, nema tu sta gubit. Kod mene je povezano prvo adapter (s-video -> zuti cinc) a onda ta 3 cinca (crveni i bijeli preko adaptera idu u 3.5mm audio) s kablom od 10m do TV-a koji je spojen na scart. Samo sto je kod tebe na drugoj strani umjesto scarta ponovo 3 cinca.
    Meni to vuce da driveri nesto zezaju s prikazom slike na s-video. Pa mozes i to probat, instaliraj nove ili neke starije.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Taj zuti ti je video ..ostali lijevi/desni zvucnik (i to su kompozitni kablovi/cincevi). Ako imas na momenat sliiku i ako se samo pojavljuje kada diras odredjene postavke, onda ganjaj drivere ili nesto drugi ali kabl nije problem. A ovaj gore je komponentni/s-video.

    I koje opcije pokusavas ? Klonirati sliku ili ? Mozes li odabrati da ti tv bude glavni monitor ?
     
  10. onoNA

    onoNA Novi član

    Isao sam i clone i dual view, probavao extended desktop i sve ostale cake koje sam znao ili nasao na netu. Preostaje mi jedino da stare drivere skidam, medjutim to mi ne odgovara posto dosta igre forsiram.
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Skini stare drivere i probaj, ako bude radilo onda znas do cega je.
     
  12. onoNA

    onoNA Novi član

    Hvala svima na pomoci