pravljenje loga

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Ado_sa, Feb 16, 2010.

  1. Ado_sa

    Ado_sa Aktivista

    Drug je nacrtao logo (njegova ideja), otisao u graficki studio, rekli mu da je cijena izrade par stotina KM,meni se cini da je to malo puno, s obzirom da sam isao na kurseve PS i CD, i nije neko mudro slovo, ne radi se o dzambo plakatima, ili maketi na avazovom tornju.

    Dakle samo da logo moze kasnije upotrijebiti na majicama,kapama, zidnim kalendarima, kutijama, ambalazi itd.

    Jel sta profesionalni studio moze ponuditi vise, u smislu, izrade u stamparijama na ploterima i sl. da li su to neki specificni zahtjevi, sto mi obicni smrtnici ne mozemo uraditi.... :roll:
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    oni obicno naprave par prijedloga logo-a, pa ti odaberes koji ti se najvise svidja. Cijena i jeste ok, uglavnom je to oko par stoja.
     
  3. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ne kontam ja tebe, sta su mu trazili i za sta. Je li mislis na vektorizaciju logotipa, ili izradu/stampu na odredjene medije.
     
  4. Ado_sa

    Ado_sa Aktivista

    Ok hvala na infu, nisam u toku sa cijenama takve vrste usluga....djelovalo mi je malo skupo...:smt006

    P.S kakva ba vektorizacija, on je "obicni" korisnik, ne radi se o industrijskim i arhitektonskim prohtjevima, samo mu je potreban digitalni oblik..... :smt002
     
  5. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ne razumijemo se mi bas. Ti si rekao da je drug vec nacrtao logo i da ima ideju. Prebacivanje u digitalni oblik podrazumjeva pravljenje u formatu gdje se nece gubiti kvaliteta prilikom povecavanja ili smanjivanja logoa bez obzira na valicinu (vektorski format) daj logo i nacrtam ti ga ja za max 30KM kakav god da je i dobijes jos gratis u rasterima u velicinama koje zelis.
     
  6. Ado_sa

    Ado_sa Aktivista

    ma dzaba, on je vec pristao da mu zavrse posao, ali evo cuo sam da su takve cijene, kad profesionalci rade..... :D
     
  7. apdejt

    apdejt Overclocker

    ak ti tako kazes ...
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Gdje si to cuo?
    Ako se to odnosilo na vedin post:
    ti si pogresno shvatio jer je on pricao o idejnom rjesenju.
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    Da, par stoja kosta kad ti kazes "Treba mi logo, da bude crvenkast i da ima pticu u sebi" pa ti oni naprave par prijedloga i ti odaberes.
    A ako ti imas vec smisljen i nacrtan logo a oni ga trebaju samo 'precrtati' u vektorsku grafiku onda je to max 30-50 KM kao sto je i kolega Apdejt rekao.
     
  10. Ado_sa

    Ado_sa Aktivista


    upravo ovako je i bilo......s tim da je trocifrena cijena usluge + nekakav dodatak (uputstvo kako ce koristiti, u kojem je programu radjen.....i sl.)

    Ali Boze moj, drug zeli jos dosta nekog onda reklamnog materijala zavrsiti, a ovi mu to mogu sve na licu mjesta zavrsiti....tako da je to njegova zelja.....i ja sam slicno reagovao kad je u pitanju cijena, tako da sam htio samo da s vama podjelim misljenje, ali u svakom slucaju hvala svima na ucescu na temi.... :smt006

    P.S Nije mi profesija informatika, tako da ne znam tarife, ali sam juce i u svojoj profesiji nevjerovatnu tarifu cuo, tako da me ne moze nista iznenaditi... 8)
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Možel slika logo-a da vidim o cemu se radi i sta je tako zahtjevno pa je trocifrena brojka ?

    apdejt - Zar nije dovoljno uraditi sliku velicine tridesetak megapiksela (transparentna pozadina) da zadovoljava "normalne" zahtjeve ?
     
  12. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Pogledaj malo clanke na temu prednosti vektorske grafike.
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

  14. apdejt

    apdejt Overclocker

    Dje ces ba nekoj stampariji dati sliku 30 MP :smt003 , vecina ih nema masine koje se mogu sa time nositi :smt003

    Dobro ti hurma rece ukucaj u googlu "difference between vector and raster", jer vektor je univerzalan bez obzira na velicinu i "nepromjenjiv".

    Evo ti par ilustracija.
    http://www.logodesignworks.com/blog/vec ... difference
    http://www.nw-media.com/photography-art ... vs-vector/

     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Hvala na linkovima i objašnjenu.
     
  16. RaP

    RaP Komšija

    30 Mp hehe mislim da bi komp u stampariji 2 dana otvaro sliku