Preporuka za HDD

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by shift, Jul 19, 2006.

  1. shift

    shift Aktivista

    Jeli velik odraz u performansama Raptora 10.000rpm sa 16MB casha, 150/mbps (SATA) ili nekog HDD 7200rpm sa 16MB casha 300/mbps (SATA II).
    Dali ima ijedan Raptor koji podrzava SATA II.
    I jos nesto,recite mi za ovu skracenicu na HDD Raptoru NCQ
     
  2. GV

    GV Komšija

    NCQ je način očitavanja diska, tj ne očitava ga po spirali već može šarati
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    raptor ti je po performansama nesto kao 2 sata2 diska u raidu ...koliko para toliko muzike
     
  4. shift

    shift Aktivista

    Evo gledam ova dva Raptora a nevidim razlike u njima,po cijeni se razlikuju.WD Raptor X 150GB 16MB casha,skuplji je za $40 od ovog bez X. WD Raptor 150GB 16MB casha.
    Jeli ovaj drugi ima NCQ
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ima ncq.
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    Citam na Xbit-u ljudi preporucuju koristenje NCq samo na servreskim varijantama konfiguracija.
     
  7. Big_Brown_Beaver

    Big_Brown_Beaver Aktivista

    oba ta diska su identicna po performansama...jedina razlika je sto raptor x ima prozorcic (sto zahtjeva malo drugaciji pristup obradi samog oklopa) da bi mogao da djiris i gledas kako se okrece :roll: i tu glupost placas nepotrebnih extra 40 baxa...oba imaju NCQ

    jeftinije je da se nagnes na prozor i gledas kako auti prolaze...zanimljivije je :D a ne da gledas kako se vrti disk :roll:

    ako si zainteresovan za raptora mozemo se dogovorit 74.6 gb 8MB casha :wink: ne bi bio puno para

    NCQ je teoretski pametna stvar, sad ne znam kako je u prakticnoj primjeni...kod mene je na disable
     
  8. shift

    shift Aktivista

    Hvala vam, tolko sam ih gledao po netu oba Raptora u detalje pa nisam razlike nikakve vidio pa da preupitam.Ako je prozorcic samo u pitanju,ma mojne to.
    Big_Brown_Beaver ne dolazi u obzir sa 8MB casha,samo 16MB.Ako ko ima neka javi.
    Sulu ne planiram ga za srvera,vec za rad 3D animacija na Mayi.Ja mislim nebi taj NCQ bio suvisan,ako jest recite mi da ne dajem tolike pare.
     
  9. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    @Big_Brown_Beaver,

    kolko love trazis za to?

    i kakva je razlika izmedju 8 i 16mb casha?? zasta to uopce sluzi?? :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    realno pri prebacivanju puno manjih fajlova vidiš neki napredak i to je to... osim ako te ne zanima sintetika :wink:
     
  11. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    ma kakvi ba.. nek on radi... :D:D:D
     
  12. Big_Brown_Beaver

    Big_Brown_Beaver Aktivista

    razlika postoji, samo da li ces je osjetit, pa i ne znam bas....k'o da vozis 250KMh i ubrzas na 260KMh

    disk sam kupio u plusu 400KM...pod garancijom je, mislim, do novembra '06....dam ga za 300KM

    @shift...prozorcic je jedina razlika

    izbacio je, mislim, coolermaster kuciste sa prozorcicem na gornjoj strani kucista samo za hdd tako da i ova perverzija na raptoru dobija smisao za one kojima je fetish da gledaju kako se vrti disk :lol:
     
  13. Big_Brown_Beaver

    Big_Brown_Beaver Aktivista

    ako si spreman izvalit 550 mambi za 150gb raptora 16mb casha NCQ (bez prozorcica) mozemo se i to dogovorit....nov ne koristen (5 god. tvornicke garancije)
     
  14. shift

    shift Aktivista

    Dogovorit ce mo se samo da ja preupitam koliko ce kostati kod ovih u Kingu iz Doboja,(ako budes povoljniji cut ce mo se).Kod njih sam narucio tog Raptora i preostali hardware.
     
  15. Big_Brown_Beaver

    Big_Brown_Beaver Aktivista

    ako se odlicis za ovu varijatu, morat ces sacekat do 1 septembra