preporuka za pumpu

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by thes1nt, Feb 13, 2019.

  1. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    Aqua Computer Aquastream XT vs D5 vs SWIFTECH MCP35x vs DDC, to su koje meni relativno neiskusnom sa custom loopovima padaju na pamet,
    hocu da hladim procesor (1650v3) i maticnu (x99 e ws), sa ek supremacy evo i liquidextasy blokovima za vrm i cipset.
    tu su dva radijatora EKWB SE 240, na njih ce ici neka varijanta vardara.
    kuciste je corsair 750d (nikad ga ne zatvaram panelom)

    koju pumpu (i rezervoar) u ovom slucaju, interesuju me performanse nesto vise nego tisina.
     
  2. heroic

    heroic Komšija

    Ja imam D5 (ekwb) i prezadovoljan sam sto se tice buke, a i performanse mi djeluju pravo dobre, imam jedan PE 240 radijator i bez problema je hladilo 8700K, a sad evo i 9900K OC 8x 5GHz moze.

    Po meni je primjetno bolje od bilo kojeg air ili AIO coolera koji sam imao dosad, a imao sam uglavnom Cooler Master high end modele zadnjih godina.

    Jesi uzeo vec cpu blok?
     
    thes1nt likes this.
  3. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    imam 2 radijatora (imam ih vise kuci, prodacu ih koji mi ne trebaju), cpu blok, rigidne cijevi, ek fitinge: sve uglavnom osim ventilatora i pumpe/rez-a
    sad cu uskoro ventilatore kupovati, al samo mi je pumpa mala nedoumica - istrosio sam se sad para na neku drugu opremu za posao sto mi treba, al svejedno sacekacu da kupim nesto bas kvalitetno i jako - pa moze i biti overkill malcice.
    cilj mi je da na full loadu budu poprilicno niske temperature.
     
  4. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Mcp35x je isto sto i ddc, u sustini se izbor svede na ddc i d5, razlika je sto je ddc efikasnija kod restriktivnog loop-a, ali je teza za namjestiti da bude tiha, malo se vise grije. D5 moze vise litara da izbaci i ono vise user friendly. Ddc sa nekim dobrim top-om i pazljivo napravljen loop daje nize temp od d5 u slucaju kao sto je kod tebe da ce biti puno elemenata uz malo velikih grijaca.
     
    thes1nt likes this.
  5. thes1nt

    thes1nt Aktivista

  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ja sam za GPU loop uzeo najjeftiniji pump/res combo na EKWB EK-XRES 100 SPC-60 MX PWM , tiha je (ne istice po zvuku se naspram ostalih komponenti), i zadovoljan sam.

    U biti brzina pumpe ne utice mnogo na performanse, testirao sam svoju od 50% tj 1500 rpm do 100% tj 2400 rpm i razlika u temp je bila max 2C.
     
    thes1nt likes this.
  7. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    ako imate kakav specifican combo pumpe i reza preporuciti kao najbolja varijanta za mene, pisite.
    znaci pouzdanost, performanse i najmanjim dijelom tisina su mi bitne stvari.
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nije bas tako jednostavno da ne utica brzina pumpe.. u konkretno slucaju sasvim mogucd jer je dosegnut limit na nekoj drugoj komponenti.

    @thes1nt okani se tih all in one, uoravo zbog dugotrajnosti sam napisao da ti se svede na ddc i d5.
    Ne trebas se previse zamarati, to je u 1-2c, vidi prema svom kucistu odnosno buildu koja varijanta vise pase. Da li ces na tube rezervoar, ili na bay, hoces li da ti top bude integrisan u reservoar ili ces odvojiti, da li ti odgovara da pozicioniras pumpu u odredjeni cosak, da li mozes da je hladis itd.
    Neces pogrijesiti sta god odaberes jer imas dva radijatora a nemas toliko potrosaca.
     
  9. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    volio bi pumpu sa tube rezom, da to bude integrisano zajedno sve,
    pumpa/rez planiram da bude tacno na prednjem dijelu kucista gdje mogu jedan dedicated fan za nju 80-120mm staviti. srecom prostora ima vise nego dovoljno za ovakav loop.
    radijatori jedan na vrh, jedan na dno kucista, a na prednji dio pumpa/rezervoar (jer mogu tu vent staviti). po svemu sudeci onda ce ici DDC.
    ispravi ako sta ne valja.
     
  10. thes1nt

    thes1nt Aktivista

  11. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Evo sada bas gledam, ne razumijem sto ne nude tu opciju sa 3.25... a nema taj rez sa topom standalone.
    Treba ih kontaktirati pa vidjeti da ubace 3.25
     
  12. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    3.2 i 3.25 su razlicite pumpe, po cemu?
     
  13. thes1nt

    thes1nt Aktivista

  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Novija revizija, jaca pumpa.
    Pa eto ti se skontaj sta ces, samo cpu hladis, neces osjetiti razliku.
    Ako ces na 3.25 onda top odvojeno, rez odvojeno, pumpu cak mozes ostaviti da 'visi' ako su ti cvrsca crijeva, nema vibracija :D
     
    thes1nt likes this.
  15. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    ako ce 3.2 biti dovoljno za maticnu i CPU, onda stavljam onaj ek xres 140 sa ddc 3.2
    doduse, ako ne bude ogromna razlika u cijeni, mozda i 3.25 padne.
     
  16. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    130 eura zajedno - top,rez i 3.25 pumpa (doduse bez heatsinka) kada bi ih odvojeno uzimao, to je to. HVALA SVIMA NA POMOCI.
     
  17. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    btw, hocu da stavim destilovanu vodu u loop, ne zelim nikakve boje niti bilo sta slicno, interesuje koji antikorozivni anti-ovo-ono aditiv da koristim i koliko mi ga treba jer nemam prestavu koliko tecnosti ce se nalaziti u loopu?
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Hices bas da ti bude prozirno?
    Ovako na prvu ne znam tacno sto ti treba jer put cujem za takav zahtjev :D
    U sustini, ako ti bas ne smeta neka boja, mozes destilovanu i antifriz, noviji neki koji manje nagriza.
     
    thes1nt likes this.
  19. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    zelim sto manje da razmisljam o potencijalnim akumulacijama boje po blokovima i cijevima, a ako se ne desava akumulacija boja sa novim obojenim aditivima moze neka prozirna plava, ljubicasta ko na mom groka avataru ili sl. Ako postoji permant/antifriz te boje kvalitetan moglo bi i to, samo da na duze staze je pouzdano, to je prioritet.
     
  20. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Uzmi onda kvalitetan antifriz, i 4-5g si miran. Samo mora biti air-tight da ne oksidira. A te akumulacije, nemoj se opterecivati previse, sve ce to raditi 3-4-5g kada ces vjerovatno nesto i mijenjati ili prodavati. Sve kaze sebi covjek necu, ali nesto izleti svaki put :D
     
    thes1nt likes this.