problem pri overclocku

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by sgtPepper, Jul 5, 2006.

  1. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Imam AMD 64 Venice 3200+ i uspijem ga clockati tek na 2300 mhz, a voltaža jezgre je 1,5 V tako da komp ne uspije da se upali i moram vaditi jumper iz matične da bih restartovao bios. Temperatura procesora je oko 32 C. Koristim hladnjak Zalman 7700 ALCU, a napojna Chieftec 450 W. Šta je problem ? Matična je ABit KN8 (nForce 4 chipset)
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Mozda napon? Pusti jos soka pa probaj. Memorija?
    Mozda si jednostavno dobio los primjerak pa ne moze vise, mada sumnjam.
     
  3. Shenron

    Shenron Komšija

    Ne treba ti vise od 1.5v... moj na 1,4v ide do 2500... dalje nisam probao... valjda bi na 1,5 isao na 2600...
    Moguce da te maticna zeza... ili memorija... stavi memoriju na 200mhz fixno pa probaj
     
  4. ming

    ming Veteran foruma

    I olabavi latencije.
     
  5. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Uzeo sam procesor u Plusu, evo slika pa da vidite o kojem se modelu radi. Gledao sam na HW Base-u članak u kojem je testiran Venice 3000+ i stepping je 0. U HW Base-u su uspjeli clockati ovaj procesor ako se ne varam na 2600 mhz što je pravo dobar rezultat iako su imali slabiji hladnjak od mog i slabiju napojnu ?Isto je i u testu kod PC Eksperta Venice 3800+ i stepping je 0. Kod mog je stepping 2 . Da li je to bitno?
    Može li na overclock uticati ako se slucajno ono ljepilo sto se dobije uz hladnjak (ili je nesto ko silikonski kit) da se pricvrsti na procesor slucajno prilijepilo na igle (pinove) procesora. U mene je to slučaj, mada sam izbrisao
    i procesor je radio normalno. Možda i to utiče mada sumnjam. Hladnjak je 100 % pravilno namontiran jer vidim u BIOSU kolika je temperatura procesora. Memorijski tajminzi su 3-4-4-8 (CL-RCD-RP-RAS). Na koliko preporučujete da stavim ?

    BTW : Zašto mi ne prikazuje u Everstu GPU (stoji samo prazno polje). Bi li to moglo biti do monitora, koji sam uzeo polovan (ne pitajte cijenu), a inace je stariji (digital marka) - 98` godište :)

    Evo slika :

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    P.S. Kako da smanjim latenciju. Ima milion postavki u DDR configuration. Šta trebam uraditi ?
     
  6. Shenron

    Shenron Komšija

    Netrebas je smanjit nego povecati. Ali ne diraj latencije, vec stavi da ti memorija radi fixno na 200Mhz i to je to. Izgleda da joj smeta takt visi od 460Mhz.
    Recimo moja bez problema radi na DDR500 a to je HTT od 250Mhz i dobijem bez problema 2500Mhz
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Monitor nemam nikakve veze ni sa cim. To sto ti ne pokazuje gpu ( ne znam jel mislis na temp ili frekv) je vjerovatno do everesta.
    Skini ultimate verziju.
     
  8. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    skinuo sam i ultimate edition, opet je isto. Ima li kakav drugi program da vidim koliko ima cjevovoda i sl. ?
    Shenron, dakle stavim frekvenciju na 200 mhz i da ništa ne diram latenciju. Trebam li voltažu memorije povećati ? To 200 mhz, jel misliš da stavim na DDR 400.
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Sandra mozda.
     
  10. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Opet isto. Promijenio sam i DDR RAM stavio na 400 i opet je CPU nestabilan tako da moram sav bios restartovati.
     
  11. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    meni e6 venice nije htio preko 2200 da ide ...bez dizanja voltaze
    probaj smanjiti ht mnozilac
     
  12. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    ima li kakv program za mijenjanje latencije ?
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kao sto je stihoklepac rekao smanji HTT mnozilac, ali i djelitelj za memoriju. Nemoguce da nece preko 2,3GHz na 1,5V...velika vecina ide bar 2,5GHZ na toj voltazi. Moj recimo na 1,5V ide 2,6GHz. A nije neki primjerak...ima ih koji idu 2,8GHz na 1,55V...e to su dobre E6-ice :)
     
  14. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    pa gdje su ta podešavanja za memoriju, našao sam DDR configuration i stvarno ima čovjek da se zbuni. To je ono što me najviše zeza. Ima li ko kakvu sliku pa da mi kaže šta treba. Ustvari, evo slike : [​IMG]
    Šta trebam ovdje postaviti, pošto neću da se sam zajebav** sa postavkama. Memorija je Superram kingmax 3-4-4-8
     
  15. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    zna li ko ? treba mi odgovor :(
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Stavi DRAM clock na 333...latencije nemas potrebe dirat(ako mema inace uredno radi).
     
  17. Shenron

    Shenron Komšija

    Ne znam kako izgleda BIOS od te maticne, sto se tice HT-a, to moras smanjit ili staviti na 1Ghz...ili mnoziteljima smanjivati na 800Mhz ili tako slicno...
    Imas dosta opcija pa malo googlaj i igraj se sa njima...
     
  18. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    ma stavio sam postavke memorije na SPD, evo pokušavam smanjit množioce na 8, a HTT povećavat. Vidjet ću kako će ispasti. Iz nekog razloga HTT se ne možedići više od 40.
     
  19. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Ne moze ti HTT bit 40.

    Moras pazit HTT ti dize jos dodatno frekvenciju memorije.
    Sto znaci, recimo imas memu koja ne moze vise od DDR400 (200) i HTT koji ti je po defaultu 200. Dignes li HTT na 210 dize ti se i mema na 440 i blokira ti. Stavis memu DDR333(167) dodatnih 10 ti ide plus na ovo odnosno DDR373.

    Gledaj da klokas HTT sto mozes vise (obrati paznju dal ti je ukljucen PCI/AGP lock, ukolko nije klokaju ti se i druge sabirnice) kolko ti mema dozvoli a onda dalji klok procesora dignes multiplierom.

    S obzirom da vecina memorija moze dostic i HTT 250 i ta tvoja sa povelikim latencijama i ostavi je na DDR400 sto ce ti na kraju dat DDR500. Obavezno pri tome PCI/AGP lock.

    Limitovanje memorije na DDR400 ili bilo sta drugo ti je pri normalnom HTT-u. Dizes HTT dizes memu i sabirnice.

    Evo kod mene je HTT po defaultu 200 a PCI je 33.3 a AGP 66.6 nemam PCI/AGP lock pa su posljedice vidljive
    [​IMG]
     
  20. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Multiplier podigni,a HTT poravnaj zajedno sa brzinom memorije. Memu,ako je ddr 400,slobodno spusti na 166 MHZ i tako guraj i HTT, a povecaj mnozilac. Ja imam Kingmax i racunaj mi je stabilniji kad ga clockam na opisani nacin. Ako smanjim mnozitelj i povecam HTT znalo mi se desiti da ga downclockam a da nece da pokrene sistem.
    Nadam se da sam malo pomogao :roll: