Problem prilikom paljenja racunara

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Qler, Aug 2, 2011.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Mislim da je bila slicna tema, ali ja ne mogu da je nadjem...

    U glavnom,

    problem je sljedeci, kada palim racunar ne upali se monitor... cujem da digne windows, ugasim ga regularno, i onda se upali iz druge (nekad 3-4 puta, ali 90% je iz druge) i ikone su mi razmjesetene, gadgeti su negdje na sredini ekrana, kao da je rezolucija bila rastimana.

    Do cega moze biti? Monitor je spojen preko DVI, konfa je iz potpisa.
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Driveri grafičke kartice?
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Meni vuce pomalo i na sjebane windowse. Ali ako je do ATI-jevih drivera, probaj maknut te drivere i koristit one Microsoftove. (Nemoj bit spojen na internet jer ce Win7 svuc odmah ATI-jev driver sebi).

    Ne znam zasto pretpostavljam da je Windows 7 u pitanju. :D
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Hmm.. kako ce mu biti windows/driveri problem ako monitor ne prikazuje nista prije nego sto uopste pokrene HDD/udje u windows.. .

    Probaj formalo izvaditi/vratiti grafičku. Da nije dobro legla ili sta vec.. . .
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    I ja kontam kako je do drivera ako se ne upali monitor na pocetku. Vidjet cu sutra da je probam izvaditi i vratiti u slot. Napajanje je sve spojeno uredno, a mislim da je i napojna dovoljno jaka da je izgura bez problema.
     
  6. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    haj probaj izvaditi grafu i probaj na integraciju
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    Evo sad sam probao sa integrisanom, izvadio pa vratio GPU, resetovao CMOS, provjerio na ploci napajanje da li je spojeno, nece nikako da se upali komp. Sad ni sistem ne dize, jednostavno se upali i stoji... Ono moram drzati dugme za paljenje da se ugasi, ili na PSU da ga ugasim.

    Da li moze biti do ploce?

    edit:

    evo sad sam probao da iskljucim sve sa napojne, da povadim sve USB uredjaje, nista, nece da se upali...

    edit 2:

    e, sad, ili sam ja pukao, ili je neko cackao oko kompa, u glavnom, jumper od CMOS-a je bio pomjeren, tj stajao je na clear.. sad vratim, pisnu, ali se nije upalio, ugasim, upalim opet, i upali se... evo ga radi...


    e sad, kada je pisnuo prvi put bilo je ono "beep" pa sec pauze pa "beepbeep". Znaci jednom, pa dva puta brzo..
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    To bi trebao biti signal za grafičku.. error. Ali ne koriste sve verzije biosa istu signalizaciju.
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    I ja sam maloprije nasao da je signal za graficku... ali evo radi sve.

    Vidjet cu ovih dana kako ce se ponasati, jer nije nikad prije dao taj signal, mozda ima veze sto je BIOS resetovan, pa je tu neki picvajz nastao.

    U glavnom, javim se ako bude problema :)
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Opali malo graficku na furmarku, xtreme burning mode. Ne moras dugo, samo da vidis da li je ok kada se optereti. Ako se taj kratki/dva duga bip ne pojavljuje više, onda je recimo bio "bug".. ili sta vec, zbog resetovanja biosa. Ali ako je svaki put.. onda provjeri sta je.
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    Sutra cu skinuti furmark ako stignem, sad mi je vala bas mrsko. A palio sam ga par puta sada, i nije nista javljao gresku. Valjda ce biti OK.
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    Neda meni djavo mira, morao sam i to odvrtiti


    [​IMG]


    evo dok ovo pise, radi u pozadini furmark..


    edit:


    evo uradio sam benchmark na 720


    [​IMG]
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Treba furmark inace provrtiti duze vremena (kada se radi test stabilnost ia ne benchmarke) ali me interesovalo da li ce nesto pokazati pri prvim opterecenjima. Kakao god, biti ce da je "beep bug"/djamper bio problem. A na kartu se ne treba bas fokusirati jer ti se i sa integrisanom nije palilo kako treba. Nadat se da si sredio problem sa "ciscenjem" cmos-a.
     
  14. pac

    pac Komšija

    Od jutros imam problem sa svojim kompom kad ga upalim. Pocelo se desavati kad je sinoc na minut nestalo struje. Uglavnom upalim komp sve pocinje da radi
    (ventovi, hdd-ovi itd) ali slike nema... probao cmos kontajuci da nije do cpu-a jer mi je ledio prije toga pa sam smanjio mhz-ove poslje je radio normalno. Probao sam drugi dvi port na graf i ponovo nije bilo slike. Siguran sam da komp nije ulazio u sys.

    Mozeli neki prijedlog sta prvo da pregleda/probam? Samo mi nemojte reci da je graf crkla, uzeo sam je tek prije 2 mjeseca a garancije nemam :( . Takodjer me cudi ako je doslo do nekog ostecenja kako ga nije PSU (seasonic 620w) sprijecio?
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kreni prvo od memorije. Izvadi jedan pa drugi modul, probaj razlicite slotove.
     
  16. pac

    pac Komšija

    Imali neke veze sto su mi svi slotovi popunjeni imam 4gb rama?

    EDIT: Zaboravio sam napomenuti kad upalim komp nemogu ga ugasiti drzajuci dugme za paljenj, vec sa prekidacem na napajanju.
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Probaj svaki modul pojedinacno, ali ako ne mozes ugasiti prekidacem to smrdi na maticnu ili napajanje.
     
  18. pac

    pac Komšija

    Sad sam probao svoj ram kod prijatelja, vratilinjegov ram i sad ima covjek isti prob. Moze li preporuka za neki servis da mi se pregleda komp?

    EDIT: Probao ram, psu i graf na drugom kompu i sve radi. Kod sebe probao ram od prijatelja i isti prob se desava. Kako mogu provjeriti da su maticna i cpu ispravni prije nego sto uzmem nesto drugo?
     
  19. pac

    pac Komšija

    Otac koji je zadnji sjedio za racunarom rece da je na sec prije nego sto je nestalo struje doslo do oscilacije struje.
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Maticna onda zeza. Samo ne znam kako i njemu napravi isti problem sa svojim ramom?