Problem s WLAN-om

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Stryker, May 20, 2009.

  1. Stryker

    Stryker Komšija

    Imam Wireless ruter Digitus DN-7015, Siemens Speedstream modem za BIHnet ADSL i par kompjutera koji se "kače" na tu infrastrukturu. Svi kompjuteri koriste Windows XP Professional Service Pack 3 i imaju WLAN kartice (razni proizvođači). Također je na ruter (s kablom) prikopčan i Dreambox.

    Problem je sljedeći:

    Svakih pet do šest minuta nestane mi mreže, na svim kompjuterima. Kada odem na repair, neće, jedino pomaže da iskopčam ruter iz struje, ukopčam ponovo i malo pričekam. Poslije toga radi pet do šest minuta normalno, pa onda opet moram iskopčavati itd.

    Ruter se ne pregrijava, na Digitus-ovoj stranici je slaba podrška za isti, a na google-u sam pronašao da su se ljudima slične stvari dešavale s ovim ruterom.

    Ako budem ubacivao novi firmware (mada sam našao samo dva, neki obični i neki "Austrija" i to iz 2005. i 2006. godine od kada je i ovaj na ruteru) rizikujem da ruter postane neupotrebljiv ako mi se u procesu nadogradnje izgubi mreža.



    Da li neko zna u čemu je problem?


    Hvala.
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    a ko te uopste tjera da se bezicno nakacis pa radis upgrade firmware-a??? to UOPSTE nije preporucljivo. nakaci se kablom i to uradi. vjerovatno je problem sam firmware. pokusaj i smanjiti izlaznu snagu routera ako je to moguce. da li koristis njegov originalni adapter? si probao mijenjati kanale na wireless interfejsu? da li router zakoci kad ga opteretis, ili sam od sebe bez ikakvog pravila
     
  3. Stryker

    Stryker Komšija


    Ma da, skontao sam to poslije (s kablom da se povežem). Ne koristim njegov originalni adapter. Isti je, nažalost, prije par mjeseci crk'o usljed varijacije napona po cijeloj kući. Od tada se ruter napaja "univerzalnim" adapterom.

    Kanale nisam probao mijenjati, a moguce je da probleme uzrokuju i ovi bežicni telefoni po kući.

    Ruter koći sam od sebe, odjednom sve stane, one lampice ne blinkaju, samo stoje upaljene.
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    problem u napajanju, to je vrlo cest uzrok zakucavanja mreznih uredaja.
     
  5. Stryker

    Stryker Komšija


    OK, a šta mi preporučuješ?

    Već je postavljen stabilizator napona (poslije varijacije napona po cijeloj kući postavljen je ovaj uređaj).
     
  6. GW

    GW Moderator

    Novi router. :D
    A sasvim slučajno imam jedan super kul zyxel adsl 2+ modem/router. Doduše nije bežični ali ti je to svakako bolje jer nikad nećeš imati problema sa mrežom.
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    nema to veze ni sa kakvom stabilizacijom napona. nijedan adapter ne moze napajati taj uredaj kao onaj koji proizvodjac isporuci s njim, jer je proizvodjac tu kombinaciju testirao u raznim uslovima, i adapter na najbolji nacin prilagodio uredaju. kao sto gw rece, promjena uredaja, ili ako uspijes naci original napajanje za njega.