problem sa driverima, win 7

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by rama, Sep 24, 2010.

  1. rama

    rama Aktivista

    Možebit da sam fulio podforum, pa premjestite po potrebi.

    Uglavnom, nakon što sam prešao sa Viste na Windows 7 Ultimate, pojavio mi se problem u većini igara, a očituje se u crnim "stubovima" sa strane.
    Slikovito rečeno, to izgleda ovako.

    [​IMG]

    Skidao sam update za windows, nije pomoglo. Probao sam raditi update preko windowsa, kaže da su najnoviji driveri.
    Instalirao sam Catalyst Control Center, nije ništa pomoglo.
    Također sam probao skinuti drivere s atijeve stranice (http://support.amd.com/us/gpudownload/w ... n7-64.aspx), i kada probam instalirat ovu Option 1 - Full Software Suite, pokrene setup i izbaci slijedeću grešku.

    [​IMG]


    Naravno da ne zaboravim, radi se o laptopu. Toshiba A300 Satellite 1QD.
    Grafička kartica na istom je ATI Mobility Radeon HD 3650.
    Driver Packaging Version 8.634.1-090729a-086065C-Toshiba (možda i ovo bude nekom relevantno).

    Ako neko ima ideju kako uklonit ove crne stubove, odnosno unaprijedit drivere, mnogo bi mi pomogao.
    Valjda nisam nešto zaboravio napisati... :)

    Hvala unaprijed.
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Koja je rezolucija u sistemu a koja na igrama ? Meni lici kao da je u igrama neka 4:3 rezolucija pa je suzi. Jer slika ne izgleda deformisano/sužena. Probaj iozbrisati drivere i safe moda i onda ce windows postaviti svoje, pa probaj tako.
     
  3. rama

    rama Aktivista

    Rezolucija je 1280 x 800 u sistemu. Na igrama je uglavnom 1024 x 786. A suzi sliku, otprilike po jedan inč sa lijeve i desne strane. Evo još jedan primjer kako to izgleda.

    [​IMG]

    A driveri mi i jesu ti od windowsa, pošto nisam uspio manuelno instalirati nikakve drivere

    Malo sam čitao po internetu i vidim da je čest ovaj problem. Uglavnom svi savjetuju update drivera, no meni to i ne ide baš za rukom.
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Problem izgledajeste 4:3 rezolucija. ne znam zasto ga ne razvlaci ali probaj neke druge igre koje pružaju 16:9 rezolucije. Ili probaj nabaciti 1024x768 u windowsu i vidi da li ce biti windows sužen, i ako ne, da li ce igra biti sužena ali svakako ganjaj da promjenis drivere. Probaj proguglati neke starije verzije.
     
  5. rama

    rama Aktivista

    Hmm, evo sam uspio riješiti problem. :D

    Promjenio sam rezoluciju na 1024 x 786, namjestio u CC Centru na Full Screen, pa potom vratio na staru rezoluciju.
    Probao sam upaliti par igara, i nema problema.
    Valjda je to to... :)
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Da, ali ti stoji 4:3 rezolucija na 16:9 ekranu. Nije nativna i malo je mutnija a i slika je razvucena. AKo ti odgovara, drzi tako ali potrazi neke drivere koji rade.
     
  7. klima

    klima Aktivista

    Instaliraj win 7 ponovo, uradi update win-a i pusti ga da pronadje drivere za grafiku i updatuje, nakon toga ganjaj ako zelis catalyst i posljednje drivere.
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Ima win drivere i pokusao je instalirati CCC ali ne moze. Jedino da ponovo dize sistem radi greske oko instalacije drivera.
     
  9. klima

    klima Aktivista

    Imao sam isti problem, zato i kazem da ga reinstalira. Ja sam se mucio na jednom desktopu uraditi update drivera grafike na sve moguce nacine, i nije uspjelo, neka je greska bila koja mi se nije ganjala bas toliko... reinstalcijom win-a i updatom win-a pa drivera grafike sve je radilo ok.
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma jeste neki bug. Valjda mu pomogne re-instal.
     
  11. rama

    rama Aktivista

    Ma nešto mi se i ne da radit reinstal. Nije problem sama reinstalacija koliko i kasnije podešavanje i instaliranje programa po volji. :)

    Ovo što sam trenutno napravio mi zasad odgovara, a za kasnije ćemo još vidjet. :D
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    A jesi li probao uraditi update iz device managera ?
     
  13. rama

    rama Aktivista

    Jesam, i kaže da su najnoviji.
    Koliko sam mogao skontati, najnovija verzija drivera je 10.8, a meni je 8. nešto verzija. U suštini, laže me. :D
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Ako su to windowsovi onda ganjaj neke druge CCC verzije, zezaj se dok ne instalira i ne popravi taj bug.
     
  15. flatron

    flatron Novi član

    Starija je tema ali ce odgovor mozda nekome pomoci.Jednostavno u igri u video opcijama namjesti widescreen i to je to...
     
  16. rama

    rama Aktivista

    Odradio sam reinstalaciju sistema, i opet ista stvar.
    Opet su bili crni stubovi sa strane, opet sam morao smanjivat na manju rezoluciju, palit full screen, pa vraćat na veću, opet mi neće update drivera za grafičku jer kaže da su najnoviji (preko windowsa), a ako skinem sa interneta onda kaže da ima neka greška i da ne podržava moju karticu (ATI Mobility Radeon HD 3650). U suštini sve isto. :)

    Nema svaka igra da to podesi. Ove koje imaju tu opciju, i koja je po defaultu upaljena, nema nikakvog utjecaja na ove stubove sa strane. Barem meni nije bilo... :)