Problem sa napojnom

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by extibo, Feb 20, 2016.

  1. extibo

    extibo Komšija

    Prijatelj ima jedan veoma iritantan problem sa PSU.

    Konfiguracija je sljedeca:

    [​IMG]

    Na screenshotu je opisao problem:

    [​IMG]

    Evo kako se i cuje:



    Pretpostavljamo da je do oscilacija u naponu, no niti jedan drugi uredjaj u kuci nema takvih problema. Kuciste je CM690 II, dakle, cirkulacija zraka je ok, tako da ne bi trebalo biti do toga.
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ma to je vjerovatno ili do ventilatora na napojnoj ili do kontrolera brzine ventilatora.
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ne znam kad je kupio, ali to je već 6 godina star model. Manje oscilacije u naponu ne bi trebale biti problem za kvalitetnu napojnu, tako da treba to provjeriti sa nekim UPS-om ili u nekoj novijoj zgradi/kući.
     
  4. extibo

    extibo Komšija

    @Baha
    Cini mi se da je sastavio konfiguraciju prije 3 godine.

    Update situacije:

    [​IMG]

    Izgleda da je definitivno napojna. Sada, da li je otisla, ne znam kako ce utvrditi. U svakom slucaju ce kontaktirati CM support, jer garancija jos uvijek vazi.
     
  5. Benq

    Benq Komšija

    Da se nadovezem na ovu temu :)

    Prije dva dana , nakon silne potrage za napojnom od 750W , ipak sam na kraju morao kupiti FSP Hyper 600W , juce je radilo sve ok , medjutim danas cujem nesto neobicno , iz napojne se sve vrijeme cuje "cak-cak-cak" i to u ubrzanom tempu , prvo sam mislio da mi je hdd prolupo jer tako se obicno oni cuju. Pokrenuo sam GTA5 , opteretio malo komp , medjutim nikakvih problema nema u radu , samo se to cuje doduse jako tiho ali dovoljno da iritira. Da li je vrijedno reklamacije ?

    P.S. Kad je racunar ugasen onda se nista ne cuje , samo kad je upaljen.
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ima li razlika pri opterecenju, pusti furmark i cpu stress pa prati... Ja vala ne bih da mi cakce :smt003 i to je ono sto sam ti govorio, nisi nuzno 'izborom' FSP-a obezbijedio dobru napojnu, nisi uzeo seasonic :smt003
     
  7. zoi

    zoi Veteran foruma

    E kad smo kod furmarka, samo kratki off-topic. Da li je mjerodavan furmark ako se odradi na 1366*768 ili tako nesto rezoluciji da se provjeri ispravnost grafičke, ili bas mora biti 1080p?
     
  8. Benq

    Benq Komšija

    Nema nikakvih problema u radu , otvorio sam kuciste , izvukao napojnu bez gasenja racunara i to caktanje je nestalo , nakon nekih pola sata zasarafim napojnu nazad i to caktanje se javlja u periodima ali daleko tise nego sto je bilo prije, tako da je ovdje neka anomalija sa coolerom. Odnio bih je sutra na reklamaciju ali mi se ne ceka mjesec dana :roll:
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sam sad kad sam mijenjao cpu imao sličan problem sa tim cvrčanjem, na kraju sam skontao da je jedan kanal skroz malo, jedva, dohvaćao jedan vent... A prerovio cijelo kućište dumajuci sta je...
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Da, očito da lopatica venta udara u nešto čim nema tog zvuka kad je izvadjena napolje. Vjerovatno kad je stegnes sarafima pritisne se onaj zaštitni gril.
     
  11. Benq

    Benq Komšija

    Moguce da je to , jer u suprotnom bi pravila problem i van kucista , ali zar se onda ne bi trebao taj zvuk cuti konstantno a ne random ?
     
  12. efo

    efo Komšija

    Mozda se cuje konstantno ali bude tisi pri nizim brzinama vrtnje, toliko da ga ne cujes, uglavnom vrlo moguce da neki kabal negdje dohvaca vent
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kada više operetiš napojnu onda se zagrije i vent radi na većim obrtajima, tada ćeš najviše čuti taj problem. Okreni je prema gore u unutrašnjost kućišta i vidjet ćeš da nema tog problema. Jer vent se kreće gore-dole kad radi.
    Moja preporuka da malo saviješ taj gril, u pitanju su milimetri. I nemoj je prejako pritezati šarafima.
     
  14. Benq

    Benq Komšija

    Evo igrao sam GTA5 i CSGO neka dva sata i racunar se ne cuje. Trenutno mi je otvorena bocna stranica a komp mi je inace na stolu , i trenutno se nista ne cuje. Ako se ponovo javi to , okrenut cu napojnu pa cemo onda vidjet kako ce se ponasat.
     
  15. extibo

    extibo Komšija

    Update: Prijatelj je ostvario garanciju i dobio je novu napojnu. Ima vec nekoliko dana da je to sredio, no tek sam se sada sjetio da pomenem i u topicu.