Problem sa paljenjem racunara

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by donjapa, Jul 6, 2013.

  1. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pozdrav ekipi,

    Prije cirka godinu dana sam sastavio racunar koji me bez ikakvih problema sluzio do prije jedno 3 sedmice. Tada sam uzeo jos dva dodatna kulera 120mm. Radilo je jedno 10tak dana kako treba dok nisam drugi monitor spojio preko DisplayPort-a. Od tada racunar ne moze da se upali, kao da struja ne daje dovoljno.

    Iskljucim oba kulera i opet nece, pa zatim podjem iskljucivati sve sto je ukljuceno u njega te onda nekako upali. Usemio sam se da, prije paljenja, iskljucim DisplayPort - upalim pa nakon 10tak sekundi ukljucim, primjetio sam da ovo radi i cinilo mi se da je u pitanju napojna koja ne moze dati dovoljno struje.

    Konfiguracija je:

    MB: Asus P8Z77-V LX Intel Z77
    SSD: Corsair Force 3 F120
    HDD: Seagate Barracuda 1TB 7200
    RAM: Corsair 8GB (KIT) DDR3 1600MHz
    DVD: Samsung...

    PSU: XFX 650W Core Edition

    Dodatno je u njega uljuceno:

    - Dva Dell 24" monitora sa svojim USB produzecima (u jedan monitor je ukljucita wl tast)
    - Slusalice USB
    - Ponekad ex. Disk
    - Printer, xbox wl controler i mis

    Unutra imam 4x 120mm od kojih sam trenutno iskljucio dva u svrhe "testiranja" mada ne igra neku ulogu, nekad upali kad su ukljuceni a nekad kad su iskljuceni.

    Garanciju imam na sve, samo bi volio cuti vasa misljenja, da li je PSU u pitanju ili mozda da je i do maticne ploce?

    Hvala!!!
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Sto se tice napojne, i vise nego dovoljna za taj racunar, jedino ako nije pokvarena.

    Mada mislim da si skontao i sam da ima neke veze sa tim drugim monitorom kada je ukljucen preko DP..

    Pretpostavljam da koristis integrisanu grafiku i monitore ukljucujes u portove na maticnoj ploci? Mozda je maticna ploca u nekom s*ebu.
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Koja je graficka u pitanju?
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    Koliko ja znam HD 7950.
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sto sam uspio naci na drugim forumima je da je problem u maticnoj, tacnije do PCI-e slota koji se javlja kada se koristi DP kabal. Valjda se moze zaobici ako se koristi hdmi-dp ili dvi-dp adapter. Ovo vazi samo za AMD graficke, mislim na fix.
     
  6. donjapa

    donjapa Overclocker

    U pravu je Sena, totalno sam zaboravio navesti koja je graficka. HD 7950 je u pitanju.

    Reventon, hvala na ovome. Nekako mi je radije posavjetovati se sa rajom ovdje nego ici na neke druge forume tako da uvijek pocnem sa pitanjima ovdje.

    Ono sto je istina je da je problem nastao otkad koristim DP, to cu isprovjeravati danas malo pa napisati rezultate.

    Hvala.
     
  7. donjapa

    donjapa Overclocker

    Zamijenio DP kabal sa HDMI (DVI/HDMI Switch) i evo vec dva dana radi odlicno. Malo sam testirao i pali i kada ukljucim sve kulere i svu ostalu periferiju.

    Razlog zbog kojeg nije radio: "DisplayPort kabal ima problema sa maticnom" - Hvala Reventon!

    Moze lock a naslov mozete preimenovati ako zelite da bi neko drugi, ako naidje na slican problem, mogao vidjeti da je "rijeseno" i sta je bio problem.

    Hvala svima!
     
  8. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    jel normalno recimo kad istekate kabal iz struje sto ide za pc, pa kad ga vratite ne mozete odmah pc upaliti vec morate cekati par minuta?
    meni se u zadnje vrijeme to desava