problem sa potpuno novom maticnom

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by vnm_, Dec 22, 2011.

  1. vnm_

    vnm_ Komšija

    danas sam preuzeo u uniexpertu maticnu ASRock N68C-S UCC, koju sam uzeo da zamijenim pokvarenu od prijatelja. komponente sam sve isprobao na mojoj maticnoj i sve fercera normalno.

    prikljucio sam sve kako to normalno ide, medjutim cim sam prebacio prekidac na napojnoj sa O na I, pokrenuse se ventilatori. hajde reko dobro, medjutim slike na monitoru nema, a ni kad ugasim naprijed na dugme nista se ne desava. tako sam se peglao desetak minuta i postepeno sve vadio i mijenjao napojnu, sto nije pomoglo, da bi dosao do toga da izvadim maticnu i napojnu iz kucista na radni sto (pri tome je maticna komplet gola).

    cim prekidac na napojnoj prebacim napojna se upali, a ako je iskljucim iz maticne onda naravno ne.

    zanima me da li mogu pretpostaviti da je maticna kupljena pokvarena ili ima neka caka koju ne kontam?
     
  2. pogledaj jesi li ti dobro sve skopcao na maticnu,ona mala govanca za paljenje i reset kompa su sitna,pa vidi da nisi tu sta zeznuo,uzmi knjigicu sto si dobio uz plocu,imas legendu kako trebas spojit.opet kazem mozda nije to,al provjeri
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mozes komotno otpojit sve te headere za kuciste i napravit kratak spoj sa vrhom sarafcigera npr. Samo na dva pina koji sluze za paljenje.
     
  4. vnm_

    vnm_ Komšija

    ma ne treba mi uopste sarafciger (btw tako sam palio kompjuter 2003 kad su mi se pokvarili i power i reset dugme), dovoljno je da na napojnoj prebacim prekidac na upaljeno i ventilatori se pale.
    naglasicu ponovo da je maticna na stolu, pored nje je napojna, nista nije prikljuceno jer sam mislio da nije do nekog od tih konektora. jednostavno nece da baci sliku, a provjerio sam procesor RAM i grafu ponovo na svojoj maticnoj, sve fercera...
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Aha. Onda ploca nije ispravna, nema druge.
     
  6. GW

    GW Moderator

    CMOS reset. BIOS update. Memoriju prebacivati po slotovima.
     
  7. vnm_

    vnm_ Komšija

    memoriju probao prebacivati, CMOS reset isto probao, BIOS update ne mogu nikako uraditi ako mi ne baca nikakvu sliku na ekran.

    EDIT: zamijenjena za drugu, sad sve fercera.