Problem sa starijom nvidia kartom

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Encor3, Feb 7, 2010.

  1. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Radi se o 5200 FX agp. Dakle doslo je vrijeme za reinstalaciju windowsa jer je uzasno sporo radio i nakon svjeze instalacije ne mogu natjerati graficku da radi. Ako je instaliran bilo kakav driver win nece da boota, tacnije kada treba da prikaze login screen samo se monitor ugasi. Onda odem u safe mode i izbrisem driver i tada mogu uci u win normalno, ali kada nabacim bilo kakav driver nece. Skinuo sam zadnju verziju koju je nvidia izbacila za ovu kartu, kao i prijasnjih nekoliko verzija ali uvijek isto. Ploca je P5P800s ako to sta znaci. Ima li iko ideju sta bi moglo biti?
     
  2. dzeri

    dzeri Aktivista

    Znaci ta ista kartica je radila "normalno" pod 3D-om uz stare Windowse, a sada se javlja taj problem?
    Jesi li opet na istoj verziji OS-a, probao drivere s CD-a?
     
  3. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Da, ista verzija windowsa XP, potpuno updateovana, probao i SP1, 2 i 3, uvijek isto. Drivere sa CDa nisam probao jer je vlasnik te cdove davno batalio, kako kaze. :mrgreen: Ali probao sam dosta verzija, sto starijih, sto novijih i uvijek isto. Stane kad treba da prikaze login screen. Jedino sto sam uradio je vratio BIOS na defaultne postavke ali ionako nije niko cackao po njemu, a to sam uradio nakon sto se problem pojavio. Medjutim koliko vidim sve postavke su u redu. Evo skidam omega drivere da probam i njih.
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ima ono nesto u biosu "fast write"to stavi na disable i cesto puta grafe koje trebaju da rade na AGPx8 vise vole AGPx4 pa probj i to.
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Cini mi se da ta ploca nema integrisane graficke? Tako da to ne bi moglo zezat zbog vracanja default postavki. Ma probaj na drugom kompu da vidis je li do grafe.
     
  6. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Nisam se ni sjetio te opcije fast write, ali koliko se sjecam nisam je vidio u biosu. Potrazit cu to, a cini mi se da ima i nacin da se iskljuci iz windowsa.

    Nema integrisana grafika, a sutra cu probati na drugom racunaru, a probat cu i drugu graficku na ovom. Mada mislim ipak da je graficka otisla u vjecna lovista, sa omega driverom mi je izbacila BSOD, 0xEA. Sad cu jos malo procackati po biosu a sutra cu znati definitinvno. Hvala svima.
     
  7. RaP

    RaP Komšija

    Najvjernotanije je mema otkazala ali za svaki slucaj probaj na drugom kompu
     
  8. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Nakon cjelodnevnog testiranja i zajebavanja skontao sam da graficka radi uredno na starijim CRT monitorima(sa bilo kojim driverima), dok na mom 2253LW nece ni naopako. Jako cudan problem ali eto uglavnom radi tamo gdje treba da radi.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ovo zvuci kao problem sa refreash rate-om. Trebao si nekako isforsirati na 60 Hz.
     
  10. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Iz windowsa direktno nije moglo, bez drivera je bila samo jedna opcija "use hardware default setting", a cim instaliram driver nisam mogao uci u win. Iz safe moda nisam takodje mogao postaviti, jedino sam mogao mijenjati u VGA modu ali cim bi ista promjenio oko graficke, ili bi dobio BSOD ili bi se monitor ugasio. Mislim da je graficka ipak defektna ali eto radi nekako i dalje, samo ko zna do kada. Mozda je moglo preko riva tunera ili nekog programa da se isforsira ali nisam se sjetio toga kad je trebalo.. :smt001
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa spojis na crt prebacis na 60Hz i vratis na lcd.
     
  12. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Pa kad sam vidio da radi na CRTu vise nije bilo potrebe da ga vracam na LCD iako sam jednom probao i nije htio upaliti, nego sam morao reinstalirati drivere da bi proradio opet na CRTu, samo sto sam spojio dvije minute na LCD. I poprilicno sam siguran da je bilo 60Hz dok je radilo na CRTu. Kartici je sigurno nesto otislo jer nema razloga da nakon ciste instalacije windowsa nece da prikaze sliku bez obzira koji je monitor. Pasivno je hladjena i primjetio sam da se grije nenormalno u idle, kako li je tek kad se malo optereti. A kuciste u kojem stoji nije nikako provjetreno tako da je cudo sto ikako radi.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ako si spajao lcd preko dvi-a onda je moguce da je rikno dvi izlaz na kartici.
     
  14. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Nisam, to mi je palo na pamet pa sam nasao d-sub kabal od monitora samo zbog ove graficke ali isto se ponasala na oba izlaza.
     
  15. RaP

    RaP Komšija

    a jebote tog FX cipa bas je smece pravo do sada nisam cuo za takav problem da nece da radi na LCD-eu
     
  16. GW

    GW Moderator

    Nemoj samo misliti da sve GeforceFX bazirane kartice imaju ovaj problem.
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Ja sam na FX5200 koristio samsung 2232BW bez problema oko godinu dana.
     
  18. RaP

    RaP Komšija

    nemislim samo znam da je kompletna FX serija smece :) ali eto daju sliku na monitor