Problem sa ventilatorom napojne

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Tir Anasazi, May 4, 2009.

  1. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Na trenutnoj napojnoj (Chieftec 620W), mada pretpostavljam da je model nebitan u ovom slučaju, povremeno mi se javlja problem tako što na kratko "zatrokira" ventilator. Obično se to dešava kratko nakon paljenja računara, mada se zna desiti i tokom rada. Jednostavno nakratko zaglavi i počne trzati. Tek kada sam osvijetlio unutrašnjost napojne primjetio sam da se radi o njenom ventu. Nije neki pretjerano bučan zvuk kada zaglavi i obično nakon 20-ak sekundi nastavi dalje sa radom, ali se ovo nije prije javljalo.

    Redovno čistim unutrašnjost comp-a, pa i napojnu kompresorom i usisivačem, tako da pretpostavljam da nije do prašine. Ima li ko ideju šta da uradim ili da odnesem samu napojnu u kakav servis čisto na provjeru. Strah me da mi ne rikne kakva druga komponenta, jer je računar obično uključen 15-ak sati dnevno, tj. i kada sam na poslu. A i sama napojna nije bila jeftina.
     
  2. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Jedan od mogucnosti je da je otisao lezaj u ventilatoru te zastane ukoliko je napon ispod neke određene vrijednosti.
    Posto jos garancije ima, odnesi PSU u servis.
     
  3. mehom

    mehom Novi član

  4. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Hvala za link, mada ovde u principu samo navode varijantu "ne diraj". U međuvremenu sam otvorio napojnu i očistio je sa četkicom i ručnim usisivačem dodatno, iako je kompresor već odradio svoj dio posla i nije bilo zaista gotovo nikako prašine u njoj.
    Ostaje mi ulje u slučaju da se radi o ležištu, a onda ću je u krajnjoj varijanti u "Plus" na pregled pošto je kod njih kupljena neka zamjene i stave kakav sličan FAN.
     
  5. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ako si otvorio, izgubio si garanciju.
     
  6. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Istekla je svakako prije 3 mjeseca. ;-)
     
  7. reni90

    reni90 Aktivista

    evo da ne pravim novu temu pa ako moze ovdje da postavim
    pozz
    ja trazim napajanje koje je max tiho
    znaci sto moze tise da se nadje u sarajevu
    stvar je u tome sto komp na kojem ce se nalaziti treba da radi nonstop
    i ne treba neka jaka napojna jer treba samo za maticnu procesor i ram da napaja, znaci nema ni hdd ni dvd-rom niti neku graficku, graficka je integrisana u maticnoj