Problemi sa Asus P5K

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Talnay, Apr 15, 2009.

  1. Talnay

    Talnay Aktivista

    Pozdrav,
    prije sedmicu dana sam nasao povoljno konfu sa navedenom plocom, E8600, 2 gb kingston 800mhz, 160 gb, CM kuciste Elite sa napojnom 420W bez grafe i pisaca s tim da to ja vec imam, MSI 9800GT, kao i jos 2 160gb diska i IDE pisac iz stare konfe.

    E sad cu pokusat objasnit u cemu je problem, moja pretpostavka je da sam naisao na los primjerak ploce, ali eto da cujem jos neko misljenje. Mozda je jos neko imao iskustvo sa tom plocom.
    Ovo ce vjerovatno bit ko roman :oops:

    Ovako, prebacio sam 2 diska, s tim da imam novi s instaliranim windowsom i nimalo programa, pa sam htio nesto da probam sa starim diskom na kojemu je bio windows s tim da sam naravno izbrisao prethodne drivere i svakako sam planirao da tu ponovo nabacim frisku instalaciju win XP SP3-a onaj novi stavio na slave i namjeravao kasnije formatirat, i treci disk na kojemu su samo podaci, igre itd...
    I to je proslo OK, uz instalaciju nekih drivera al ne svih, i kad hocu na internet, primjetim da u device manageru nema lan karte, nikakvih naznaka da postoji LAN, i ajd da instaliram chipset drivere, medju kojima i driveri za zvucnu, usb, raid, mislio sam da ce i medju njima bit driveri za LAN, restartuje se komp, prvo provjerim jel u biosu ukljucen LAN, naravno da jeste...izadjem, krene ucitavanje windowsa, ali puno duze, ajd cekacu... Konacno welcome pa desktop, ali primjetim da je nesto uzasno sporo, jedva se otvaraju prozori, i jedva sam ga ugasio, pomislih do raid drivera je, nisam ih trebao instalirat, ajd u safe mode da to izbrisem, ista situacija i tamo al se cini jos gore jos sporije, restart, probam se ponovo vratit u normalni win, nemoze, problemi u system32, corrupt neki fajl, ponovo safe, nemoze ni da se ucita..ajd nema veze, idem ja u onaj novi windows... i on se zablokira i totalno uspori :shock: iz gorega u gore :evil:
    Dobro, onda probam razne solucije, repair, reinstalacija windowsa, nista nije pomoglo, ostaje format. Odlucio da prvo formatiram onaj novi, krene to...Al nesto mi to sporo ide, presporo, kad dodje do 100% izbaci poruku da se nemoze zavrsit format da je disk mozda ostecen :?: nisam mogo vjerovat svojim ocima, prebacim ja taj disk u stari komp koji sam namjenio sestri i potpuno ga osposobio za rad, tamo ga u win formatiram bez problema, malo ga isprobao... radi, dobro...
    Sad cu formatirat onaj stari, e sad puno brze ide (s tim da je tu particija od 40gb na kojemu ce bit win), instalacija protekla bez problema, windows se normalno digao, instalirao svoje drivere... Ali opet nema LAN :evil: malo procackam na netu za taj problem, vidim na asusovom forumu posebno za tu plocu, i mnogi su imali isti problem, to je kao uzrokovao jedan odredjeni USB konektor na ploci, i da se taj konektor ne koristi nego da se koriste druga dva, pa ce proradit LAN, i svima je to pomoglo, i ajd da to pogledam, kad vidim navedeni konektor neiskoristen :S i ajd da probam razne kombinacije u BIOSU, iskljucit ukljucit ovo, ono, samo da napomenem da je zadnja verzija biosa. Ponovo instalirat drivere al ovaj put oprezno, instaliram drivere za chipset, zvucnu, imaju i posebno driver za LAN al nemoze zato sto ga ne nalazi, kad instaliram chipset drivere, vidim u toku instalacije da se instaliraju za sata i USB kontrolere, ajd dobro, ovaj put bez raid drivera. Slijedi restart, i opet predugo ucitavanje windowsa, prespor rad, sve skoro isto kao prije... Majko mila, smuci mi se vise...

    To bi bilo to, jel neko imao ovakav problem? Ima li neko rjesenje? Mislim da mi ne gine zamjena ploce :(
     
  2. GW

    GW Moderator

    Pregledaj diskove, možda imaju bad sectora. Što se tiče mrežne, pogledaj da nije u BIOS-u isključena.
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    hmmm drug, a da ti probas sa nekim drugim windowsom, koji nije sp3?
     
  4. Talnay

    Talnay Aktivista

    I to je meni palo na pamet, za diskove, to cu vidjet kad se vratim kuci, diskove sam bez beda koristio na starom kompu i malo mi je vjerovatno da jedan stari i jedan novi imaju bad sectore...mada ni to nije iskljuceno :(
    A mrezna jeste ukljucena u biosu :(

    XP SP3... probacu sa SP2... ah da, sad se sjetio da je XP na novom disku bio SP2 :(
     
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Moj savjet ti je da zaboravis na integrisanu mreznu i uzmes pci karticu za 3-4KM i nema da te boli glava. Iskljuci mreznu u biosu pa probaj instalaciju na 160gb disku. To sto je najnoviji bios trenutno na njoj, ne mora znaciti da je najbolji. Ako ti vec mora lan raditi na ploci, prvo probaj sa downgrade-om bios-a. Btw, koje ti je sucelje na diskovima?
     
  6. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    P5K ne voli pata diskove, probaj jedan memtest i hdd test

    Upali ahci instaliraj vista sp1 pa vidi sta se desava, ako ti u sp3 nisu dobro integrisani driveri (stara verzija ahci drivera) moze ti se upravo to desavati.
     
  7. Talnay

    Talnay Aktivista

    @mobsterc, vjerovatno bi te poslusao da mi ploca nije pod garancijom, u tom slucaju je bolje zamijenit plocu... ali eto, pokusavam da je dovedem u red....

    Koristim samo przilicu preko pata, svi diskovi su sata i idu preko ide, nisam probao preko ahci.

    i ono malo sto sam juce stigao testirat preko boot dijagnostickih programa, memtest je passed, a hdd sto je interesantno, bas svaki zablokirao na testu, i to ne samo na jednom nego na vise njih, isprobao vise programa, i na svakom je zablokirao, nijednom nije dosao do kraja.... pa sam probao jedan disk sto je zablokirao na drugom kompu, tamo je prosao... hmmm...

    danas valjda stignem probat preko ahci i jos jednom najnoviji XP i Vistu...
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Jesi li to testirao sa iskljucenim mreznik kontrolerom u biosu? Ako nisi, probaj i jedan test tako. Ako ti je vec pod garancijom, ne zamaraj se i odnesi nek ti daju novu.
     
  9. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Kod mene u sigu sa P5K pločom je mašina na poslu. Bilo je nekih problema sa LG DWD RW ATA pržilicom, ono tipa sporo diže sistem, pa izbaci missing device. Pošto je sklopljen ugovor koji uključuje održavanje a i računar je pod garancijom ubrzo je došao serviser i stavio SATA pržilicu i nestali su ti problemi.
    Probaj ti preko ahci instalirati vistu sp1 pa javi jel prošlo sve ok. :p
     
  10. Talnay

    Talnay Aktivista

    Nisam stigao instalirat, nije mi tu vista. Ali sam probao HDD test sa iskljucenom mreznom u IDE, ista prica, pa sa AHCI modom. Ovaj put je test puno duze trajao, ali se opet zablokirao... :cry: mozda ipak tu utice pata przilica, posto ona koristi problematicni JMicron kontroler, ima opcija da se iskljuci taj kontroler, ali onda nema przilice.

    @Ronaldo_9 radi li kod tebe onboard lan, posto imas tu plocu??

    Trebam ovih dana nosit komp da se to provjeri.
     
  11. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Kod mene sve funkcioniše bez problema. Ako nemaš sata pržu da posudiš onda odnesi u servis i gotovo.

    Edit: I da zaboravio sam bios mi je 0803 verzija 11/26/2007. :mrgreen:
     
  12. Talnay

    Talnay Aktivista

    Evo nekih novosti sto se tice ploce, odnio da se zamijeni, valjda ce bit danas... Ali svejedno noc prije sam opet malo probavao, pa da kazem sta je bilo... Opet sam instalirao XP SP3 ali zadnji, i driver po driver preko Device managera, i sve je proslo u dure, radilo bez problema, nema usporavanja itd. No, svejedno, ostao je prvobitni problem, onboard LAN je mrtav, cak i poslije disabled svih onboard komponenti i usb-a u biosu. Javim sta ce bit sa novom plocom.. :D valjda necu bit baksuz ;)
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  14. Talnay

    Talnay Aktivista

    Ne, ovo nisam vidio :oops: ali svejedno ni to mi ne bi pomoglo... Probao drajvere sa CD-a i sa asusovog sajta... Meni uopste ne svijetle lampice, probao SP2 i SP3, nista.... :( jedino vistu nisam probao...
     
  15. Talnay

    Talnay Aktivista

    Evo samo da javim da sam promijenio plocu, dobio sam P5K-E, valjda ce ovaj put bit sve u dure, jedino moram upgrade-ati bios, pise da je unknown CPU, malo je stariji bios, a u biosu i win-u uredno pise E8600... :?:

    I jos jedno pitanje, da ne otvaram novu temu, mislio sam kupit kod slavoljuba 2x2 gb OCZ Platinum, pitanje je da li bi mogao stavit na ovu plocu, posto na njihovoj stranici u konfiguratoru nema ove ploce... A manual je star 2 godine, tamo ne pise nijedan OCZ... Vjerujem da bi moglo, ali eto ne skodi da se raspitam da se ne zeznem...
    Posto sam na stariju plocu (A8N-E) stavljao memorije koje nisu bile navedene u manualu i radilo je besprijekorno...

    Ah, da.. Lan je ovaj put OK :D
     
  16. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Trebalo bi raditi, cak i u slucaju da ne bude htjelo imas pravo reklamirati i traziti drugu memoriju. Ipak, ja mislim da su sanse za to manje od 1% :)