Problemi sa ventilatorom

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by kio, Feb 25, 2013.

  1. kio

    kio Komšija

    Pozdrav drustvo,

    Imam relativno novu konfiguraciju, staru nekolikom mjeseci. Moj problem je sljedeci, prilkom paljenja, znam da se svi ventilatoru podignu na max i zatim se vrate na normalu. Nekada se zna desiti, da prilikom paljenja, jedan od ventilatora radi na max, bruji :roll: bas glasno. Nakon sto ga ugasim i upalim, sve je u uredu. Ciljam ili na procesor i3 3220 (stock) ili graficku HD 7770 Gigabyte OC. ( Na stranici su rekli da je moguce da ventilator radi na max, priznali problem sa drajverima. Samo je potrebno iskljuciti ATI Overdrive) to iskljucim, ali problem se i dalje desava.

    Probao sam sa Speed Fan, HW monitor. Da li neko zna koji od programa moze raditi efikasniji monitoring.

    Kolega je dao prijedlog da nastimam manuelno ventilator preko MSI Afterburner, to mi je zadnja opcije, dok iskljucim ostale.

    Unaprijed zahvalan na bilo kakvom vidu pomoci :smt003 :smt006
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    prvo zaustavi prstom svaki od ventova u kucistu da otkrijes koji je. Kad ga nadjes probaj sa podmazivanjem.
     
  3. kio

    kio Komšija

    Zaboravio sam napisati, najveci problem :oops:

    Comp, odnosno kuciste je pod garancijom, i ne mogu ga otvarati, samim time ne mogu fizicki pristupiti. Ima sticker, :roll:
    Edit: Prije nego odnesem u servis, zelio bi probati sve mogucnosti.
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Sa HWMonitorom pogeldja sta se vrti na max a MSI after koristim dugo za korigovanje brzine venta na grafi i radi bez frke. Napravis profil kojom brzinom da se okrece na odredjenoj temperaturi.

    Inace trazi od njih dozvolu da otvoriš kućište. Valjda to cistiti. Napravit veci problem sa tim stikerom nego bez.
     
  5. kio

    kio Komšija

    Probati cu sa HW i MSi, kada se sljedeci put desi. A i ujedno cu pitati za sticker. Posto mi se comp nalazi na dnu dole, takva je konfiguracija stola, sam uvlaci u sebe prasinu. Kuciste ima filtere, ali djaba opet, imam dva otvorena gdje mi je na jednom vent, kuciste je Thermaltake Commander.
     
  6. kio

    kio Komšija

    Problem za sada rijesen. Otvorio sam kuciste, na moje iznenadjenje nije bilo prasine, sve dok nisam pogledao ventilator od graficke, :oops: Bio je sloj prasine, ocistio sve fino, sada radi bez problema :mrgreen: Hvala za savjete i podrsku :mrgreen:
    Nisam mogao vjerovati da je samo grafika vukla prasinu, doduse 10 cm je kuler na njoj.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Znao sam da vent ne ubrzava vec je "postao" bucan :D
     
  8. kio

    kio Komšija

    hehehe, :)

    To mi je bila enigma danima, kontam sta bi moglo biti xD. Nisam vjerovao da ventilator, toliko kupi prasine.