Procesor problem da ili ne?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by reni90, May 5, 2009.

  1. reni90

    reni90 Aktivista

    Pokusao sam sklopiti novi pc imam maticnu ram integrisanu graficku
    ploca je asus p5gc-mx i procesor 2.8ghz intel core
    uglavnom procesor sam juce kupio polovan, radi info,
    Sve sam fino sklopio i ukljucim kada nema slike na monitoru, fino je sve spojeno sto se kablova tice.
    Prijatelj mi je rekao da vidim da mi nisu mozda neke iglice gdje procesor ide iskrivljene
    ja pogledam kada ima jedno 4-5 iskrivljenih iglica
    ne nalaze se na krajevima
    Sta mislite da li te iskrivljene iglice mogu uticati da neradi pc jer sam cuo kod nekih da ne smeta to
    i znate li koji servis u sarajevu moze to popraviti?
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Ne uticu puno, samo se ne mozes pocesljat sa procesorom kao do sada.
     
  3. reni90

    reni90 Aktivista

    aha
    dobro onda sta bi moglo biti da mi ne radi komp odnosno nema slike
    mozda procesor nije uredu mogu li nekako provjeriti da li je do njega
    jer pod onim coolerom nista nemogu vidjeti
     
  4. GW

    GW Moderator

    Pošto nisi skonto, da ti ja objasnim. Ako imaš iskrivljenih pinova na socket-u jedino što možeš uraditi je pažljivo ih ispraviti. Ako to ne uspije, baci ploču kroz prozor.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ovisi, ako se radi o Vcc/Vss pinovima, postoje lijepe sanse da ce ploca normalno raditi. Jedino bi overclock mogao biti nesto nizi.

    U tom slucaju, obezbijediti da savijeni pinovi ne uzrokuku kratak spoj, tj. bolje ih je potpuno saviti ako nije moguce ispravljanje. Sve pod uvjetom da pinovi sluze za napajanje, jer u suprotnom - kroz prozor.
     
  6. reni90

    reni90 Aktivista

    nista onda najbolje u servis da odnesem
    koji je ovako pouzdan servis na malti ili hrasnom?
     
  7. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Probaj sam pincetom ili nozem da ih namjestis u normalu u odnosu na bazu procesora, ako ne bude islo... imat ces kul privjesak :)
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Samo nemoj pincetom, ja sam tako ostetio 4 pina, otkinuli im se vrhovi.

    Jedino vrhom igle da probas namjestit.
     
  9. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Kad se sjetim starog athlona 3000+ kojem sam iskrivio pinove vadeci ga iz socketa.
    Dva sata sam ispravljao pinove samo uz pomoć tankog izvijača, i na kraju ubacim u socket, kad gle cuda, svaki pin je potrefio rupu :)

    Ako imas strpljenja vrlo je moguce ispraviti pinove.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, ali bilo je znatno lakse ispraviti te pinove na procesoru, jer su ovi u socketu (mada to tehnicki i nije socket :D) zakrivljeni i jos imaju dodatno savijene vrhove. Ja sam probao ispravit nekoliko njih, i kako rekoh polomio sam vrhove. Samo pazljivo sa iglom ic.

    Bilo je slucajeva da procesor normalno radi i bez pojedinih pinova, jer su Vcc/Vss redundantni, a vise od pola pinova na 775 sluze za istu svrhu - napajanje.
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    nek si i ti jednom potrefio rupu :smt003

    ja sam prije imao ovakvih problema sa 486 i P1 procesorima, gdje su se hladnjaci tesko odvajali od procesora, pa se cesto sve moralo komplet cupati iz soketa. najlakse je to rijesiti iglom, kao sto rece stevie. pokusati ispraviti pin, ne ga cupati. ako ne mogne, onda ih otkini, pazeci da ne ostetis ostale. svakako nemas sta izgubiti. mozda proradi i bez tih pinova.