Provjera potpune ispravnosti napajanja

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by jigsaw, Sep 18, 2015.

  1. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Nudi mi se za kupovinu pojeftino napajanje polovno modularno Silverstone SST-ST50F-230
    Kako mogu provjeriti ispravnost napajanja i da li su naponi stabilni, samo priključiti na komp i pogledati napone i stres računala ili trebam i multimetar koristiti ?

    Ako je ispravna valjda nije puno 30KM :)
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ako se pokrene napojna tj ventilator napojne najvjerovatnije je ispravna (za test bez ostalih komponenti) i ako ne sprzi racunar prilikom prvog pokretanja PC-a :D

    Realno dovoljan je test u racunaru (da li POST-a PC) i stress test sa 3D Mark 11, Prime 95 za CPU, Heaven benchmark za GPU ili neke igre.
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    30KM je realno za Seventeam/Sirtec 380W napajanje.
     
  4. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Sutra onda testiram :)
    Iako stres test neće moći potrajati zbog velike topline CPU
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Provjera potpune ispravnosti napajanja (striktno govoreci) je test sa 100% opterecenjem napajanja i na deklariranoj temperaturi. I to da izdrzi to opterecenje bez prevelikih padova napona ili oscilacija napona. Striktno govoreci. :D
     
  6. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Koristio sam za test occt valjda nije loš izbor, navikao sam na njega

    Ne znam kolika tolerancija napone treba da bude, pa pogledajte video koji je oko 2m.



    Temp CPU mi je nekako bila visoka a brzina venta nije ne max, možda što je kućište u ležećem položaju pa toplota nije dobro raspoređena
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  7. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Mogu li ovi gore naponi proći bez problema jer čine mi se malo niski, ako može da uzmem napajanje ?
     
  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ta softverska ocitavanja napona i onako nisu pouzdana, ali ako PC radi normalno onda je sve OK.
     
  9. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    radio je normalno tokom testiranja, i nakon testiranje nekih 1:30 sat dok je bio računar uključen na to napajanje