Punjenje plina u frizider

Discussion in 'Generalna diskusija' started by dmr, Jul 4, 2016.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Zna li neko jeftinog majstora za frizidere u Tuzli, najvjerovatnije bi trebalo dopuniti plin? Hvala!
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Je li BEKO?
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Aha :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Desilo se to i mojima kod kuce, nazalost nije "samo punjenje" vec je otislo neko "kuciste" ili "kuciste motora", nemam pojma o cemu se radi. Uglavnom frizider bio oko 650 nov a taj dio je 500KM. I sto je najgore garancija 5 godina, a pokvario se kroz 5 godina i par mjeseci :D Mozes pokusati to punjenje, to je 50KM, ali drzat ce vrlo kratko, kod nas mozda 5-7 dana drzalo i opet ista situacija. Mi smo zvali ovlastenog BEKO servisera koji rece da se to ne isplati nista popravljat, imaju tih pokvarenih na skladistu hiljadama komada, svima je otislo to kuciste. A to punjenje smo probali sa nekim lokalnim majstorom, ali je ipak ovaj BEKO ovlasteni bio upravu, tj. da to nece pit vode. I nije samo do BEKO-a, potupuno ista ta "kucista" se ugradjuju u npr. Gorenje i slicno.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    ma meni se sistem zastopo prije godinu dana i zovnem nekog koji je procepio kapilaru i dopunio ali malo plina stavio. Frizider je radio 1 godinu poslije toga ali nije nikada mogao postici pravo nisku temperaturu u dijelu za namirnice, vjerovatno sto je stavio malo plina. Da bi sada nakon godine skroz oslabilo hladjenje u dijelu za namirnice, a duboko radi normalno, mislim da je opet do manjka plina. Sada je samo pitanje da nije nastala neka rupica u sistemu pa da se desi to sto kazes da ispusti opet za 7 dana. A zvao sam nekog danas tu sa Slatine iz gorenja i kaze isto ne preporucuje jer ako fali plina znaci da sistem pusta i da ne moze dati garanciju, a uradio bi za 50KM. Ako ima neko nekog jeftinijeg neka javi.
     
  6. NaLe!

    NaLe! Aktivista

    Ako je iole pristojan serviser, znat ce vakumirati ili dodati fluoriscentnog ulja, pa provjeriti da li gdje curi. Moje iskustvo je da vrlo rijetko strada stjenka cijevi, najcesce popusti zavar, sto se da vrlo lako zaletovati.

    Nazalost, tu je bez ovlastenog servisera vrlo tesko odrediti koja kolicina plina ide, sto zauzvrat moze dovesti da strada kompresor.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ovaj iz Gorenja je valjda ovlasteni za Gorenje al radi i Beko, valjda je to isto?
     
  8. NaLe!

    NaLe! Aktivista

    Isti je sistem, isti elementi, ista funkcija, vrlo slicno kucnim i automobilskim klimama ili susacima na kompresorima, samo tromiji sistem zbog kapaciteta.

    Serviseri autoklima se cesto i time bave.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    ma nisam mislio na klimu. Ovaj je tip ovlasteni za Gorenje frizidere al radi i Beko frizidere.
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Zato sto su samo drugacije naljepnice na friziderima :D Nije bas tako, ali koliko ja skonta, minimalne su razlike, vecina "komponenti" su potpuno iste.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Na kraju izbacio smece od Bekca i kupio LG. Otkupljuje li ko pokvarene frizidere na tk?
     
  12. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ne znam direktno, ali možda neko od onih što prodaju polovnu robu na putu Husino - Živinice, da priupitaš ako ti bude usput, a imaš ih dosta i na potezu Šićkog :)
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    hmmm daleko to, al opet vidim ako budem prolazio, ako jos neko zna neka javi. Hvala