Q:Pasivni chipset cooler kao VGA cooler?

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by nivla, Feb 23, 2008.

  1. nivla

    nivla Komšija

    Ovako, imam gainward 6600 graficku kartu GPU 300MHz, RAM 400Mhz DDR i fabricki cooler koji se nalazi na njoj je postao preglasan(cistio sam ga i skidao vise puta) i zuju ko kakav fen za kosu. Razmisljao sam o zamjeni i kupovini kakvog boljeg cooler ali mi se to bas i ne isplati jer su svi skuplji od moje graf kartice. Da li je sigurno staviti npr ZM-NB47Jili ZM-NBF47 na ovu graf karticu ili mi je bolje da skinem aktivni dio sadasnjeg coolera a na pasivni prikantarim kakav 80X80 case fan?
    EDIT:
    samo da napomenem temperatura pri normalnom radu 37 celzija, u loadu max nekih 51-52 celzija a kad se nakupi prasine nije prelazila 62 celzija
    inace stavljao sam na nju cooler sa ove graf kartice al se culo malo zujanje(kao da je nedovoljno napona) pa sam vratio ovaj fabricki temperature su bile nekih 42-47 a pod opterecenjem je prelazila 60 celzija
     
  2. GW

    GW Moderator

    Najlakše ti je "prikantariti" 80mm ventilator na nju koji kontroliraš preko glavne ploče. Mada se može napraviti pasivno hlađenje za tu karticu. Uzmeš kakav socket 462 ili 478 aluminijski blok i tišina. :) Ovi zalmani baš i ne mogu hladiti tu karticu bez pomoći ventilatora.
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ne moze to ni blok na koji ti mislis hladiti. 6600 se poprilicno grije, i nema pasivnog hladjenja bez pipa.
     
  4. GW

    GW Moderator

    Obični 6600 na 300mhz troši 2x wati pod opterećenjem. Veći blok + strujanje zraka u kućištu ga može fino ohladiti.
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Bez obzira na potrosnju, klasican monoblok hladnjak ne moze 6600 spustiti ispod 70 stepeni u idleu. Imao sam dvije, znam sta pricam.
     
  6. GW

    GW Moderator

    To zavisi od protoka vazduha. Ne možemo ovako napamet raspravljati o tome. Sam heatsink ne znači ništa ako nema strujanja zraka. Kad bi nivla stavio slike onda bi se moglo tačno reći šta može i šta ne može.
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa kad bi napravio protok dovoljan da karta bude hladjena pasivno, onda taj pasivni hladnjak gubi smisao.
     
  8. nivla

    nivla Komšija

    evo prema mom misljenju relevantnih slika

    strana

    slika 1

    slika 2

    slika 3

    slike nisu mogle biti bolje kvalitete s obzirom da su slikane 1mpx mobilnom kamerom
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Najprihvatljivija solucija je da kupis polovnog zalmana. Sad se vec mogu kupiti za 20ak maraka. Kasnije ga mozes iskoristiti za drugu kartu ili eventualno prodati. Ne gube na cijeni, a i da gube radi se o 20 maraka.
     
  10. GW

    GW Moderator

    Zalman je dobra ideja. Ako ti se baš ne troši ni 20, onda 80mm ventilator. Zalman je svakako bolje rješenje. Kad/ako budeš prodavao komp, bolje će izgledati bez tvog kemijanja.
     
  11. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Ma uzmi zalmana najbolje rjesenje, imam ga i ja i sada nemam problema sa bukom.