R9600pro256MB frekvencija memorije

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by jeretik, Dec 11, 2004.

  1. jeretik

    jeretik Komšija

    Ima u Genelecu GeCube Radeon 9600pro 256MB - zna li neko koja joj je frekvencija memorije? Znam da je jezgra 400MHz, ali nesto mi je tesko tacno naci na kolko memorija radi, mada sam negdje procitao da je i to 400MHz...

    Trenutno imam GF4Ti 4200 128MB koja fino radi na 290/513. Mislio sam uzet ovaj R9600pro iz Geneleca, ali ako mu je memorija 400MHz, nema teorije! Zna li neko tacno koje su joj frekvencije i kako se krece clock XT modela?
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ako imas Ti4200 za sad nema potrebe da uzimas tu graficku, jer prevelikih poboljsanja u brzini nece biti (osim ako ti nije puno bitna DX9 podrska). Inace gotovo sve 9600PRO kartice sa 256MB memorije rade sa TSOP cipovima visokih latencija, malih brzina a o overclocku da ne govorim, naspram sada vec standardnih i prilicno dobrih BGA cipova. RV350 i RV360 procesori nisu namijenjeni ni dovoljno brzi sa 256MB memorije, tako da mozes ocekivati samo usporenja a ne ubrzanja u odnosu na 128MB BGA memoriju. Najbolje bi bilo da uzmes neku finu 9600XT karticu sa 128 mega memorije, VIVO funkcijama i termalnim senzorom. Preporucujem Asus ili GigaByte. Pozdrav. :)
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    By the way - na 256MB modelima memorija je poredana s obje strane PCB-a (8 chipova), latencije izmedju 4 i 5ns, vecinom brzine 200Mhz DDR (efektivnih 400Mhz), 128bitni kontroler. Drugim rijecima - jako, jako slabo.
     
  4. jeretik

    jeretik Komšija

    Uf, uf, hvala, mislio sam da bi bilo znacajnog ubrzanja, ali ocito ne. Vidio sam da je TSOP pakovanja, ali me je vise interesovala frekva; medjutim BGA radi bez problema i bez ikakvog hladnjenja na visim clockovima, pa u ovoj sve toplijoj klimi valja kupovat BGA :)
    U svakom slucaju, mogao bi vrlo lako biti XT, jer su mi bitni i DX9 i brzina izvodjenja u visokim rezolucijama...
     
  5. iskusni

    iskusni Komšija

    Brzina na ovom Radeonu 9600pro sa 256 megabića je 400 MHz gpu i 600 MHz memorija a frekvencije XT-a su 500 GPU i 600 mem.Kupi pro i neko dobro hlađenje i clockuj mu GPU ili ga flashuj sa BIOS-om XT (ako bude moguće ).Eto sretno pri izboru hardvera.
     
  6. Miko

    Miko Aktivista

    Hajde ako budes prodavao tu Nvidia TI4200 javi se meni na email mozda se dogovorimo oko kupovine. Moj email je [email protected]


    P.S. Usput ako kome treba poziv na gmail neka se javi dobio sam mogucnosta poziva ljudi.

    hajde cujemo se
     
  7. iskusni

    iskusni Komšija

    De meni pošalji molim te... :wink: :!:
     
  8. jeretik

    jeretik Komšija

    Ohoho, ako je 600MHz, fino bogami, to je druga prica... Ti4200 necu prodavat; posto imam i jedan stariji racunar ubacicu je u njega.

    EDIT: aggressor ispod rece da su razlicite jezgre... argh, cini mi se da je bolje ipak jos malo pridodat para, uzet XT i biti rahat. To cu ja krajem mjeseca, mozda dotad nadjem jos sta zanimljivo.
     
  9. AggressoR

    AggressoR Aktivista



    tesko da ce moci izvrsiti flesovanje biosa jer xt i pro imaju razlicite jezgre(procesore) .


    jeretik dobro provjeri brzinu memorije(pitaj u genelecu) ako mislis kupovati
    jer ako nije 600 MHz to je onda 9600 EZ (nije prava pro verzija)
     
  10. ming

    ming Veteran foruma

    jezgra je u biti ista razlika je jer je xt varijanta radjena u Low-k dijalektrici ili crni dijamant

    -ako hoces da ti sistemska memorija ima manje katencije onda uzmi 256mb radeona
     
  11. Shenron

    Shenron Komšija

    256MB na radeon 9600 ce ostati potpuno neiskoristeno!!! To je fucknig marketnski trik da se privuku kupci! Lijepo uzet sa 128MB i gotovo!!!!
     
  12. iskusni

    iskusni Komšija



    Potpuno Tačno 8)
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    256 su sporiji čipovi sa dosta većim latencijama, a tih 256 bi mogo iskoristit sa nekompresiranim texturama na recimo 1600 rezi, tak da ništa od toga.
     
  14. ming

    ming Veteran foruma

    ma leti i na 128 mb