RAM problem.

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Toka, Mar 6, 2015.

  1. Toka

    Toka Aktivista

    Pozdrav,

    Dobio sam laptop ASUS X75A koji nakon sto ga pokrenem ne baca sliku iako se ledice(indikatori) upale. Nakon nekoliko pokusaja laptop nije odreagovao te sam odlucio pokusati izvati HDD, te ako ima vise RAM plocica probati sa jednom. Medjutim skinuvsi poklopac gdje se nalazi RAM primjetio sam da ima samo jedan slot i to prazan.

    Pronasao sam model laptopa na ASUS stranici i vidio da stvarno ima samo jedan slot, te je ocigledno bilo da je neko izvadio tu plocicu RAM-a ili je nikako nije bilo. E sada primjetio sam na stranici specifikacija ovog laptopa sljedece:

    DDR3 1600/1333 MHz SDRAM, OnBoard Memory 4 GB , 1 x SO-DIMM socket for expansion up to 8 GB SDRAM.

    Da li ovo znaci (OnBoard Memory 4 GB) da ovaj model laptopa ima integrisan RAM u sebi odnosno na maticnoj ploci, a da dodatni slot sluzi za eventualno povecanje RAM-a :?:

    Trenutno nemam kod sebe rezervnu plocicu DDR3 RAM-a, pa nisam u stanju da isprobam da li je to uzrok problema.
    Pokusao sam i sa monitorom u slucaju da je graficka otisla, bez uspjeha.
    http://www.asus.com/Notebooks_Ultrabooks/X75A/overview/
     
  2. otto_von_grunt

    otto_von_grunt Novi član

    Pozdrav

    nikakvo dodavanje memorije nece ti pomoci. Pokusaj da nadjes neki drugi procesor da zamjenis i isprobas. Meni iz iskustva ovo izgleda kao problem ili sa chipset-om ili sa gafickom (u ovom slucaju procesorom).

    Ali prvo i osnovno je da vidis da li je laptop u garanciji. Ako jeste odnesi u servis i mirna glava