Router...preporuka

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Big_Brown_Beaver, Apr 21, 2006.

  1. Big_Brown_Beaver

    Big_Brown_Beaver Aktivista

    Hocu da spojim dva kompa za koristenje kablovskog interneta, pa ako neko moze da preporuci dobar router dostupan u nekoj od prodavnica u Sa.

    sta je uopste najbitnije pri izboru

    tnx
     
  2. 3125

    3125 Komšija

    Ima u printex-u sirok asortiman. Sad cu malo procackati po cijeniku pa cu editovat post. Imam i ja jedan njihov.

    EDIT: ADSL/CABLE ROUTER, 4 LAN PORT 92 KM sa PDV.
    Ja imam slican samo je ujedno i Access Point, tako da imam WLAN u kuci. Sa ovim ti ne treba kablovski modem, samo prikljucis ovo umjesto modema i sve radi. Ako ne budes znao podesiti mrezu javi se na MSN.
     
  3. Big_Brown_Beaver

    Big_Brown_Beaver Aktivista

    EDIT: skont'o

    kakva je varijanta da se ide preko wireless router-a...samo da nemam zica po kuci :roll:
     
  4. 3125

    3125 Komšija

    Lakse je ovako, ovo ti mjenja kablovski modem. Ako neces kablove, onda ti treba WLAN router. Ja imam neki zyxelov i on je mi sluzi umjesto ADSL modema, a jaran ima neki linksys-ov i ovako funkcionise:

    Router ustekan u njegov komp;
    ADSL modem ustekan u router;
    PCI WLAN kartica na drugom kompu;
    ostalo je do podesavanja

    Raspitaj se da li podrzava kablovski modem, jer neki modeli samo sa ADSL modemima rade.

    EDIT: i obavezno pitaj da li je za ISDN ili analognu liniju i ako ne znas saznaj koja je kod tebe

    Da skratimo: Odes u printex, trazis WLAN PCI karticu i WLAN router da je kompabittilan sa kablovskim modemom i analognom/ISDN linijom. Ugradis PCI karticu u jedan komp, a na drugi (gateway) namjestis router i pratis upustva (sa ovim mojim upustva na ekranu su bila tatkva da bi namjestio neko ko nije nikad vidio kompa u zivotu). Kad se uspijes konektovati na net, onda instaliras neki wireless softver na onaj sa PCI karticom (99% da ces dobiti), a ako hoces i laptop da prikljucis u mrezu, kupis mu ovakvu karticu i obrati paznju da router podrzava 802.11g, a ne 802.11b standard i pazi da PCI kartica i kartica za laptop ako je budes uzimao podrzava taj isti standard (prednost je sto imas 54mbps umjesto 11mbps).

    Nadam se da sam bio jasan :p Pisi ako zapne gdje
     
  5. Big_Brown_Beaver

    Big_Brown_Beaver Aktivista

    za sad je jasno...trebao bih to zaganjat za koji dan pa javim sta je i kako je...

    hvala na instrukcijama