Saphhire 3850 512 MB , 4650 512mb, 4670 512mb

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by wacko, Jul 19, 2009.

  1. wacko

    wacko Aktivista

    Posto mi je graficka crkla, plata stigla :D , suzio sam izbor između ove tri kartice. Pošto im je cijena svima nekih 30 maraka gore - dole, a slicno je i sa performansama sve su tu negdje, za koju se po vama najvise isplati investirati.

    Zelim da prodjem sto bolje sa investiranim/ dobijenim performansama.
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Imas ovdje recenzije grafickih kartica otprilike u tom cjenovnom rangu:

    VGA Mainstream Round-up @ HWB
    viewtopic.php?f=9&t=14469
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  3. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Definitivno 4670, zadovoljavajuce performanse a dosta se manje grije od 3850, ne treba externo napajanje (manje trosi). Mozda bi 3850 bila bolja za igranje sa AA filetrom, ali nema smisla ni ocekivati od jedne takve kartice da se u novim naslovima pale takve stvari. Nek jos neko stavi svoj komentar, ali sto se mene tice, to je moj izbor. :wink:
     
  4. wacko

    wacko Aktivista

    Zato i pitam jer mise ucinilo da 3850 ima malo bolje performanse od 4670. Ali kao sto ti rece 4670 ne zahtjeva dodatno napajanje i manje se grije sto je isto veliki plus
     
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Upravo obrnuto, 4xxx serija ima dosta bolje AA performanse... 3850 i 4670 su jako slicne karte (po performansama) a moj izbor bi bio sapphire 4670 sa ddr4 memorijom, ponajvise zbog tihog i dobrog coolera.
     
  6. wacko

    wacko Aktivista

    Hmm tek sad vidjoh da u genelec-u ima Sapphire ATI HD4730 512MB

    Specifikacije:I/O Output: VGA/DL-DVI-I/HDMI
    Core Clock: 750 MHz
    Memory Clock: 900 MHz, 3.6Gbps
    PCI Express 2.0 x16 bus interface
    512MB /128bit GDDR5 memory interface
    Dual Slot Active Cooler
    HDMI compliant via dongle
    7.1 Audio Channel Support
    Microsoft® DirectX® 10.1 support
    Shader Model 4.1 support

    Mozda mi je ovo isplativije uzeti, jer ipak ima 640 stream procesora za razliku od ovih gore navedenih koji imaju 320... A kosta 30tak markica skuplje
     
  7. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa sigurno da jeste, nije neka doplata a karta je prilicno brza.
     
  8. wacko

    wacko Aktivista

    Da ali nesto mi vuce struje previse. Trazi 2x6 pinska konektora. :? . Mozda je onda bolje 4830 od ovog.


    Hmm sad sam u jos vecoj dilemi kud vidjoh ove kartice :D
     
  9. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa sve zavisi od tvojih potreba... Ako imas dobru napojnu, ja se ne bih zamarao time :D
     
  10. wacko

    wacko Aktivista


    EH EH postoji to AKO :D:D
     
  11. wacko

    wacko Aktivista

    Dosta testova je pokazalo da je 4730 vrlo losa izvedba kartice. Naime kartica je radjena na PCB - u od 4870 te jedan konektor za sturju je tu "dzaba". Kartica se previse grije i za 10-20 % je slabija od 4830.


    Tako sad na kraju mi se izbore sveo izmedju:

    Sapphire ATI HD4670 512MB DDR3 145 KM MPC

    i

    Sapphire ATI HD4830 512MB DDR3 205 KM MPC

    Da li se isplati davati 60 KM vise. 4830 ima duplo vise stream procesora i ROP-ova i 256 bitnu sabirnicu. A 4670 manje vuci napona ( da napomenema da mi je "kineska" napojna". Jest da cu sa 4670 morati napraviti oept kasnije investiciju, ali je i jeftinija.

    Hajmo narode pomozite koliko mozete. Zelim cuti sto vise misljenja jer je sutra Judgment day :smt006 :mrgreen:
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    HD4830. :wink:
     
  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    samo jedno off topic pitanje(da ne otvaram temu):
    postoji li neka "osakacena verzija 4670 graficke karte?pod osakacena mislim na verziju sa 873MHz memorije,u odnosu na normalnu 4670 sa 1000MHz memorije.
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Moguce je da oni modeli sa 1GB memorije imaju memoriju na nesto nizem taktu.
     
  15. GW

    GW Moderator

    Ima uvijek takvih modela. Nestane bržih čipova pa stave sporije kad zatreba.
     
  16. wacko

    wacko Aktivista

    Uzeo 4730. Nije bilo osmice na stanju. Kartica dodje sa dva konektora, ali je to kazu zbog pcb-a od 4870, tako da je 1 dovoljan da se usteka :). Danas kad dodjem s posla kuci cu je da isprobam. Mada mislim da nije tolika razlika izmedju 4730 i4830 te da nisam pogrijesio.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ajd, posto si prvi ovdje s tom karticom, ako moze koja slika, dojmovi o buci, zagrijavanju i slicno. :)
     
  18. wacko

    wacko Aktivista

    Cim Vedro dodjem kuci odradim komplet benchmark. Sad nemogu posto sam na poslu i tipkam s moba :)
     
  19. zoi

    zoi Veteran foruma

    model sa 512MB ;) sapphire model :|
     
  20. wacko

    wacko Aktivista

    Ovako prije nego sam "ubo" 4730 u komp ocistim iz njega prasinu sve poslozim stavim saphrie, kad ono nece :D (u prevodu baksuz). Cuju se naime "beepovi" iz maticne ploce. Hmm Kako da objasnim , dakel ide drugi pisak pa tisina pa oept pisak pa tisina i tako u nedogled. Kontam da nije do grafe, te stavim staru ali oept ista stvar. Na post codu na maticnoj stoji znak C 1 , radi se o Abit a9quadgt.

    u cemu bio mogo biti problem.