Server (MySQL)

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by AhmeT, Apr 27, 2012.

  1. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Postovanje.

    Znaci trebala bi mi pomoc vezana za kupovinu/sastavljanje masine koja bi sluzila kao server. Glavna, i zasad jedina stvar koju ce masina obavljati je MySQL server, tj na masini ce biti baza kojoj pristupaju racunari sa lokalne mreze (do 10ak), te racunari iz dva grada u BiH preko interneta (do nekih 5 racunara svaki). Sama baza nije velika, to je jedan informacioni sistem, ali je napravljen tako da sam server racuna sve stvari koje su potrebne za report ili neki query, pa i sad nekoliko istovremenih korisnika sada ovo sporo ide.

    Pa znaci treba zamijeniti masinu tu. Opcije su da se kupi neko gotovo rjesenje, ili gotova konfiguracija ili gotov neki server maksuz, ali kako vidim ovo drugo je osjetno skuplje te mi nekako vise ima smisla te pare uloziti u neku super jaku konfiguraciju koja bi to obavljala, ali nisam najstrucniji pa da pitam pametnije osobe. Masina mora biti ukljucena 24/7, (odmora doduse po noci i vecinom za vikend :))

    Budzet nije problem, jedino je lokacija malo ogranicena, trebalo bi to na jednom mjestu kupiti (ako odluka padne na komponente i sastavljanje), pa bi najbolje da to bude Tuzla ili nesto blizu Tuzli, a i vrijeme je poprilicno bitno pa ovo treba najdalje biti gotovo pocetkom ove sljedece sedmice, pa neka opcija nekog narucivanja i dugog cekanja nije bas izvodiva. I da ne bude neka lijeva nepouzdana firma, jer eto treba i neka garancija te eventualna podrska i pouzdan servis, znaci ne od nekog ko u podrumu prodaje nesto sto uveze u gepeku.

    Uglavnom, u Genelecu vidim da ima par nekih Xenon servera, ali eto nekako bih radije i7 masinu sa pofajn rama, par finih diskova koji bi se mogli u raid napraviti, pouzdano napajanje i fino kuciste i to je to. Monitor i periferija nisu potrebni. Na serveru ce biti Ubuntu sa pomenutim MySQLom.

    Pa eto, ako bi neko nesto mogao predloziti, ili gotovo rjesenje, ili konfiguraciju, ili nesto trece o cemu ja nisam razmisljao a zadovoljilo bi potrebe ove bio bih mu jako zahvalan :)
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Ma ne treba ti za mysql server neka jaka masina, dignes linux instaliras mysql i to je to. I sam kazes da nece bit velika baza, tj. da ce bit samo jedna. A i koliko vidim nece puno korisnika pristupati, pogotovo ne istovremeno. Mislim da nema potrebe da se ide na "i7 sa pofajn rama" kako ti rece, po meni je overkill, ali eto opet je dobro imati rezervu radi buducnosti ako vec "pare nisu problem" :) Pogotovo za te upite iz drugih gradova nece bit problem vrijeme izvrsavanja query-a, vec kasnjenje u mrezi.
    Mi na poslu imamo lokalni server kojem pristupa 12 racunara, ne znam tacnu konfiguraciju, ali znam da nije jak komp, mislim da je neki dual core, sa mozda 2 ili max 4GB rama. I cak i u lokalnoj mrezi, kad testiram neke query-e u HeidiSql npr. kad mi prikaze vrijeme izvrsavanja query-a i kasnjenje u mrezi, ovo drugo bude daleko vece, koliko god query bio komplikovan. Osim ako nije bas nesto neoptimizirano i da radi na 100.000 redova, onda se zna cekat :D
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Useri nemaju veze sa databazom, sve je do IO, reads and writes.
    Zadnji put kad sam radio nesto sa mysql, databaza je pisala 2000 redova svakih 30 sekundi, i citala zadnjih milion redova, svakih 5 minuta. Preko 16m redova, bilo je uzasno sporo, doduse, php skript nije bio bas optimiziran.

    Ram je jeftin. Xeon ti ne treba. I7 2600k, 8 gb rama minimalno i mlati. Obavezno raid 1.

    Pazi koji engine koristis u mysqlu. Sad se ne sjecam direktno, a neda mi se googlat.
    Jedan zakljuca cijelu tabelu dok ne zavrsi operaciju, drugi zakljuca samo red koji je potreban za izvrsenje upita. Pazi na to. Ako vise kompjutera odjednom krene udarati po istoj tabeli, normalno da ce biti sporo, jer se tabela zakljuca za read/write dok se operacija ne izvrsi.

    Ako je tako, pici replikaciju databaze na istom serveru, dva razlicita porta, dvije instance mysqla. Treba ti malo vise rama, ali sta je tu je. Onda picis load balancing, ili preko php skripte ili nekog drugog mehanizma, i saljes dva istovremena upita na razlicite instance mysqla. Mislim da mozes i preko dnsa, ako stavis vise a recorda na jedan host name, pichi round robin za svaki dns request, ovo je nesto sto sam vidio par puta u prakticnoj upotrebi, ne ocekuj neki bolji odgovor od mene ;)
     
  4. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Ma eto Selvine budzet je otvoren, ne treba sad pretjerivati ali to je najmanji problem sad :) A mozda u buducnosti bude tu jos stvari osim toga, nikad se ne zna, pa se bolje osigurati :) Mrezni delay ne bi trebao biti problem, mislim da je i sekunda (a LAN je mahom pa nije sigurno belaj) ne bi bio problem, ali sad je pravo sporo, vjerovatno radi ovog sto je Zeleni spomenuo za zakljucavanje.

    Zeleni, vjeruj da ne znam tacno kako je zamisljeno i napravljeno to za zakljucavanje, nadam se da nije to sa bazom citavom, jer moguce da je do toga da sporije radi, pa cu vidjeti sa ovim da to eventualno srede ako je problem. Ima smisla da sporo radi radi toga, pa cu izviditi. To load balansiranje skripte i to tesko da cu ja raditi, mislim da nece biti nikakvih modifikacija na samom softveru, tj napravice se da bude isto kako je i sad, posto eto ima nekih komplikacija, duga je prica, pa se ne smije previse cackat, ne diraj lava dok spava :D

    Uglavnom, hvala vam. Elem:
    Code:
    CPU INTEL Core i7 2600 3,40 GHz 8MB LGA 1155 BOX		554,70 KM
    MB ASUS P8Z68-V LX Intel Z68 LGA1155 4xDDR3 VGA+DVI+HDMI, 2xUSB3 RAID..		190,35 KM
    HDD 1 TB, WD1002FAEX, SATA-6GB, 7200 rpm, 64 MB, black edition		247,20 KM
    2x G.SKILL 4 GB DDR3-1600, F3-12800CL9S-4GBRL		45,65 KM (90km)
    Kućište SILVERSTONE Precision SST-PS05B, bez napojne, midi-..		87,50 KM
    Napojna jedinica ATX SilverStone SST-ST75F-P v 1.1 100% modular 750W ..		233,70 KM
    Ovo sam otprilike nasao tu u Genelecu od oka, sta ima na stanju i sta je "skupo" :) Vjerovatno dosta toga tu ne stima, ja hardver u zadnjih par godina skoro pa nikako da ne pratim, pa ne znam valjal ova sta maticna, sta bi najbolje bilo uzeti za ovu neku kombinaciju. Disk se moze zamijeniti sa neka dva manja pa ih staviti u RAID, tipa 2x HDD 500 GB, WD5000AAKX, SATA-6GB, 7200 rpm, 16 MB, blue edit 144,60 KM), napajanje je valjda OK, jedino sad ne znam za kuciste, treba li ici na nesto skuplje sa nekim dobrim tokovima zraka, da li ce ovo moci stati i to. Ne znam treba li i neki maksuz cooler, buka nije problem, ne znam ovaj stock valjal icemu. Uz ovu kombinaciju pretpostavljam da ne treba nikakva graficka, :) Ne znam jel ploca ova ima spacan kakav RAID kontroler, jer ako se odlucim(o) na to ne bi bilo fino da to ne radi fino :)

    Ovo je znaci u Genelecu, ali kao sto rekoh nije ograniceno na to, bitno je da je sve na jednom mjestu, a nekako njima najvise vjerujem pa tu provjerih ovo. Pa znaci i dalje, ako ko ima kakav savjet i za ovo konkretno sto se tice konfe, ili eventualno jos sta sto se tice same ove "situacije", bujrum, hvala unaprijed.
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Moze ti ovaj setup raditi na 400w. Lx ploca moze bit da nema. Uzmes jeftinije napajanje, i plocu s raidom. Obavezno 2 diska, po mogucnosti serverska, seagate Ima dobrih, i obavezno raid 1.



    Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk 2
     
  6. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Imal hajra od ovog?

    Code:
    Intel® Core™ i7-2600 Processor
    GIGABYTE MB GA-Z77-DS3H
    Kingston HX Blu DDR3 4GB 1600 x 2
    Western Digital HDD 1TB SATA2 32MB 
    7200RPM,Caviar Black,Recertified,garancija 
    12 mjeseci (ili 2x500GB radi RAIDa)
    GIGABYTE CHASSIS LUXO X142
    GIGABYTE PSU SUPERB E720;720W; 80 PLUS 
    Certified; 120mm Fan; ActivePFC; RoHS 
    Certified;Quad +12V Rails
    Ako nije nesto previse pogresno sa ovim moglo bi se zakljucit. Ploca prema stanici proizvodjaca ima raid kontroler, ali nije to sad neki veliki prioritet, rijesen je backup na drugi nacin pa moguce da zasad toga nece biti. Napojna je garant malo overkill ali nije na odmet, jer kao sto rekoh, ovakva "ponuda izletila" :)