Servisi & Dundjeraj

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by k!b¤, Apr 27, 2011.

  1. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

    Izgleda da u ovoj drzavi nemas normalan servis gdje te nece muntati izvrdavati, opaliti po usima napuhanom cijenom nakon cega ce ti u roku mjesec-dva opet crknuti laptop (sistem drz' vodu dok majstori odu) :roll:

    Opis je poduzi jer je bitna hronologija dogadjaja.

    Prvi slucaj :

    Dell skup napucan laptop - crkne graficka karta od pregrijavanja. Odnesem ga u Disti jer su zvanicni za Dell. I tu pocne trakavica - prvo me pocnu bombardovati cijenama u rasponu od 200 do 800 KM (prica kao vidjece jel pod garancijom(nije ovdje kupljen) pa vidjece jel LCD ili graficka bla bla). Nakon vise od mjesec dana kao naprave ga i naplate 250KM. Eto kao bio je pod globalnom garancijom i promijenili su plocu za tih 250KM.
    Preuzmem laptop kad zvuk ne radi :? Vratim a oni kao ljuti jer ko fol do drajvera je (a ascare nisu spojili kablove od zvucnika kad su sastavljali jer se nije cuo ni beep pri paljenju). Nakon skoro godinu dana vlasnik laptopa mi kaze kako je laptop opet crkao mjesec-dva nakon popravke ali lije se vise htio peglati pa je ostalo na tome.

    Drugi slucaj :

    Toshiba Tecra - po tastaturi prosut sok. Laptop se gasio nekad pritiskom tipki a nekad sam od sebe nakon 5-10 sekundi od paljenja. Prvo ljudi odnesu u Kimtec gdje je stajao preko mjesec dana da bi na kraju ugradili novu tastaturu BEZ da su i pogledali a kamoli ocistili plocu ispod tastature po kojoj je sok bio proliven. Vrate laptop s zamijenjenom tastaturom u Sarajevo kad ima se sta vidjeti - isti problem je ostao tj. laptop se gasi cim se bilo koja tipka pritisne. Opet u Kimtec u kom vrate staru umljackanu tastaturu.
    Sve to je trajalo oko 2 mjeseca.
    Tad ja preuzimam laptop i konstatujem da je tastatura mrtva a amaterskim ciscenjem bez prave opreme uspijem ga dovesti u stanje da se ne gasi (pod uslovom da je tastatura izvadjena).

    Nosim ga u ASC servis u unisovim neboderima da ustanove je li samo tastatura crkla ili i elektronika na ploci.
    Oni za cijenu od 20KM kao ustanove "s 98% sigurnoscu" da je ploca OK nakon cega narucujem drugu tastaturu. Ali cim je prikljucih, isti problem tj. laptop se gasi cim se pocne tipkati. Fenom ugrijem plocu i vidim da tako tastatura radi nekoliko minuta(dok se ploca ne ohladi).

    Opet nosim na reklamaciju "dijagnostike" gdje se serviseru upale kutnjaci(tj. ego) i pocne petljati (kako je testirao drugom tastaturom iako su tad rekli da nisu imali drugu vec su samo "utvrdili da na dzeku za flat kabl ima signala") i nadmudrivati se pricom kako je sigurno ta nova 'moja' tastatura neispravna, kako se tu nista ne moze uraditi jer ti umljackani cipovi koje sam cistio i zagrijavao nemaju veze s tastaturom vec su kontroleri za touchpad i tastaturu u samom cipsetu(jasta taman Intel&Co maxuz prave razlicite chipsete za Toshibu, Dell, Lenovo, Acer zavisno od posebnih funkcijskih tipki i dzidza ala IBM TrackPoint na tastaturi kojih se proizvodjaci dosjete) koji je zaliven(u prevodu BGA pakovanje) bla bla... Shuplja prica.

    Prodje 20ak dana i zovu me s pricom kako je skoro sigurno 'moja' tastatura neispravna uz ponudu da oni nabave novu ali da oni opet ne mogu garantovati da ce to raditi i da bi kako god vlasnik morao platiti tu jos jednu tastaturu. Reko tastatura je ispravna hajte vi provjerite koliko bi zamjena ploce kostala. Zovu kroz dva dana s pricom kako je IPAK BILO DO PLOCE i da su oni ozivjeli taj sokom poliveni kontroler a kostace 90KM minus 20KM za onu prvu kvazi dijagnostiku. AFERIM

    Otad je proslo manje od mjesec dana a evo vlasnik laptopa mi juce javlja da se opet poceo gasiti pritiskom tipki na tastaturi :evil:

    Treci slucaj :

    HP dv2000 (dv x000 serija s poznatim problemom lose izvedenog hladjenja grafickog cipa) - vlasniku se vec drugi put desava da pri paljenju dobije samo crn mrtav ekran. Nosim ga opet u ASC jer nemadoh vremena peglati se s rastavljanjem i dijagnostikom. Vec kroz 2 dana javljaju da je "graficka u pitanju i da popravka kosta 140KM". Pri preuzimanju pitam sta je konkretno uradjeno - kazu "zamijenili graficku". Ali posto nisam ni provjeravao jel integrisana il neka na slotu, u prvi mah ne pridadoh paznju tome sto mi rekose.
    Nakon malo vise od mjesec dana zovu me ljudi - opet crn ekran. Tek tad otvorim laptop i ustanovim da je hem integrisana vga hem da nisu apsolutno nista vidljivo uradili (ili su je fenirali ili je sama ozivjela kao sto je vec jednom ranije ljudima prodario laptop nakon 20ak dana nepaljenja).

    Izmedju vga cipa i bijedno tankog heatsinka postoji citavih 2-3mm lufta koji je popunjen jadnom mljackavom termo spuzvom. Uz zagrijavanje cipa, postavljanje komadica bakarne ploce izmedju cipa i heatsinka rjesava problem :



    Naravno to nije uradjeno tako da se opet javlja isti problem ali je nemalih 140KM uredno naplaceno.

    Sta sad covjek da radi, u koji servis se moze pouzdati da stvarno znaju svoj posao i da ne salju dalje u jos tri servisa prje nego vrate vlasniku? Ili ostaje ona U se i u svoje kljuse :roll:
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nisam sve citao :), ali sam pogledao video. Pa ubaci sam komad bakra. Samo ja bih ubacio sto manji komad da samo malo prelazi jezgru gpu-a a da ostvari dobar kontakt sa heatsink-om, jer ce se ova izolir traka smeksati i istopiti pod visokim temperaturama. Stvar je u tome da ako se malo razumijes u kompjutere i prateci ove tutorijale sa neta uvijek ces sam sebi bolje odraditi nego oni u servisu.
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Evo da malo pojasnim za ne-upucene, kako vidim u sva 3 slucajeva imas problem sa kontaktom najvjerovatnije bga chipa, bar sto se tice hp-a i tecre, koliko ja znam u BiH ne postoji servis koji moze izvrsiti kvalitetan re-soldering bga chipa, grijanje zracnom lemilicom takvih kvarova ti je isto sto krpanje automobilske gume selotejpom, znaci uz svu dobru volju i trud takav vid popravke batali.

    Za zaliveni laptop nema nikakve garancije ko god da ti to pravi iz prostog razloga sto ako ti cucne neki kontroler na tastaturi pa probije na ploci, a ploca prezivi pa nacne neki ljevi cip tito ne moze upratiti sta je zveknulo.

    Kad to dvoje prihvatis kao cinjenicu onda shvatis da je "carobni servis u kojem sve sami popravljaju" mit i da ces opet na kraju morati ili kupiti plocu u ovlastenom servisu ili preko ebaya sto nije jeftino

    Po mom misljenju ili ganjaj refurbished plocu preko neta za tecru i hp-a (ako je nadjes ispod 100$ sa shipmentom) pa odnesi u pravi "ovlasteni" servis da ti zamjene istu ili ganjaj novi laptop.

    Sto se tice rezervnih dijelova vecina proizvodjaca ne daje preko 3 mjeseca garancije sto preko ovlastenih servisa sto preko ebaya tako da i to imas u vidu ( da li ti se isplati ili ne)
     
  4. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

    Ovdje je osnovni problem sistem Drz' vodu dok majstori odu :evil: Umjesto da kazu treba promijeniti plocu (jos sam ja u slucaju Toshibe trazio da saznaju cijenu ploce jer je vlasnik bio spreman uzeti novu), jedni ko mulci najveci samo tastaturu zamijene (Kimtec) a drugi nakon mjesec dana naduravanja oko dijagnostike naplate 90KM za krpljenje pokvarene ploce iako je musterija spremna platiti za zamjenu ploce. U slucaju HP-a jos gore - naplate 140KM bez da ista naprave (tesko komad metala staviti). Ali sve puno ega i pohlepe pa ne znaju reci npr. odnesite u ovlasteni servis da vam oni plocu naruce i zamijene.

    Cista pljacka musterija. Ja kad nesto ne mogu napraviti ili mi se ne pegla, odmah to i kazem te uputim na pravu adresu - nazalost u ovom slucaju ocito nema prave adrese za stvarne popravke laptopa vec se servisi cesto svode na lazi, petljanje i prenapuhane cijene za lose ili nikako uradjen posao.
    Nikakav je problem zamijeniti plocu, ali pravi problem je dijagnosticirati i locirati kvar s ovakvim servisima a da te i tom procesu jos ne navuku na ho-ruk popravke kratkog vijeka.