Share-ovanje konekcije, jedno pitanjce

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Stevie_Ray, Jun 10, 2007.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Samo me zanima moze li kod share-ovanja konekcije biti da je jedan komp na free-zoni a drugi na internetu, i sve to istovremeno?

    Hvala.
     
  2. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Hmm....kod mene je profesionalac dolazio da mi razvede u kucu, bila su spojena 3 PC-a, islo je sve preko routera i switcha kod mene u sobi...no pokusao je na sve nacine da napravi da moze jedan na free zonu a drugi na net i nije uspio, najbolje sto je mogao je da napravi da jedan kada se konektuje na net ili free, onda ne mogu drugi racunari da se konektuju nikako, i onda sam ostavio na routed mode. Kada hocu free zonu morao sam ulaziti u postavke routera i dodavati @bihnet do usernamea, i obratno kada hocu ponovo na net. Sada sam se rijesio tog belaja, trazio sam da mi zamijene modem sa tellindusovim wirelles router modemom, jer sam gubio vezu sa routerom na prizemlju i switchom na spratu, isto kao da sam bio na dial up-u, i sada moram isto ulaziti u postavke modema kada hocu na free, no bar je konekcija brza...i mogu gledati HWB dok cekam da mi updeatuje grupe sa Grabita :p


    edit: navodno mi je neko iz Sarajeva rekao da mi u Tuzli ne mozemo imati i internet i free zonu istovremeno :roll:
     
  3. Looney

    Looney Komšija

    yep u TZ se ne mozhe :p
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Damn. Shit. A bas sam se ponadao da ovo moze. Cak mi se cini da sam negdje procitao da moze.
     
  5. vnm_

    vnm_ Komšija

    ma daj. ja se ubio objasnjavajuci ljudima kako sam uradio, jer mi fakat nije bilo jasno. izvadis modem iz kutije, spojis ga na switch, spojis racunare na switch, napravis na svakom konekciju i opali. radi mi u svakoj kombinaciji konekcija, pa i ovoj sto kod vas nece.

    cuj nisu napravili da moze u tuzli. fakat bezobrazluk.
     
  6. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Eh dobro je pa switch jos imam, a taman sam ga mislio prodati zajedno sa routerom jer mi vise ne trebaju....moram to probati... :p
     
  7. vnm_

    vnm_ Komšija

    ma nije mi jasno, hajde da je sta komplikovano, ali ovo fakat ne zahtjeva haman pa nikakvo znanje o mrezama. nek sam vala cuo da u tuzli nece. kad objasnis 5 osoba istu stvar, koja je jednostavna ko pojest keks, a nijednoj ne uspije, fakat pomislis da nisi normalan. :)
     
  8. perke

    perke Aktivista

    ako ides preko huba/switcha moze...na svakom kompu napravis konekcije i furaj... ali ti si pitao za shared konekciju, mislim da tako ne moze jer onda svi kompovi uzimaju konekciju od onog koji je dijeli
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    OK, kontam, znaci treba mi switch? I to je to? :D
     
  10. 3125

    3125 Komšija

    Opet nece raditi. Tuzla je na atm linku, znaci samo jedna konekcija u isto vrijeme.

    Osim ako nisu sta mjenjali u proteklih par mjeseci, a nemaju razloga da mjenjaju.
     
  11. Looney

    Looney Komšija

    Ne nisu mijenjali ... da jesu ja bih vech koristio net i FZ u isto vrijeme ... fakat mi glupost ... a znam da ne mozhe u TZ i josh nekom gradu, samo sad fakat ne znam koji je drugi ...
     
  12. 3125

    3125 Komšija

    Trebalo bi da moze samo u Sarajevu i okolini (Visoko isl). Sarajevo je direkt na ethernetu, sto ce reci da je ograniceno na 1 Gb/s po cvoristu, a ostali gradovi (gdje je kasnije uveden ADSL) su na atm-u, znaci 155 Gb/s po cvoristu, samo sto ima pojedinih tehnickih ogranicenja :p
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bas je onda crnjak :( Ne isplati mi se onda ni uzimat switch, samo cu share-ovat konekciju i gotovo. Problem je samo sto sestri net treba za msn i blogove a kod mene je vise FZ nego net, a komp je gotovo uvijek upaljen.
     
  14. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Evo kad proradi to imas od mene D-Linkov switch za 20 KM :p
     
  15. BAKI

    BAKI Novi član

    Pozz 1 pitanje,
    Taj komp sto seruje konekciju, mora li on stalno biti upaljen i konektovan da bi ovaj drugi mogao na net
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, morao bi.
     
  17. syss

    syss Veteran foruma

    ne, bitno je da računar koji ide na internet ima crno kućište i onda je svejedno da li je upaljen ili nije. ako ima neku drugu boju, onda mora da bude stalno upaljen i konektiran na isp.
     
  18. Looney

    Looney Komšija

    Jel mozhe neka crno-srebrna kombinacija? :lol:

    joj ... oplaka ... :lol: :lol: :lol:
     
  19. zoi

    zoi Veteran foruma

    ajd da se nadovezem na pitanjca.jel i u ZE isti sluca ko i TZ pa se nemoze istovremeno na FZ i NET?jel i ZE na tom ATM linku?