Sharing problem

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by edgsi, Feb 14, 2010.

  1. edgsi

    edgsi Aktivista

    Situacija je sljedeca. 5 kompjutera je povezano u LAN preko switcha. Igre piche u mrezi, kompjuteri vide jedni druge u mrezi, znaci LAN je ok. E sad problem. Dosao je wireless internet. Skopcamo ga na switch = nema interneta dok ne postavim na svim kompjuterima da automatski uzimaju IP adresu ali mi onda kompjuteri ne vide jedan drugog sto znaci da ne mogu igrati u mrezi. Kupim jos jednu pci lan kartu i ugradim je u 1. kompjuter i skopcam lan kabl sa wireless interneta na tu kartu. Sad imam pod Network Connections: Local Area Connection i Local Area Connection2, logicno. Na Local Area Connection (veza sa switchom i ostatkom LAN-a) dodijelim IP address, Subnet mask, Default gateway i Preferred DNS server. Na Local Area Connection2 (povezan kabl od w-interneta) postavim "Obtain an IP address automatically" i "Obtain DNS server address automatically" (mora biti automatski inace ne radi internet, paket sa dinamickom IP adresom) i stavim na Sharing. Sad radi LAN, internet ima na prvom kompjuteru (na koji je direktno skopcan) ali nema na ostalim. Kako da rijesim to da imam internet na kompletnom LAN-u i da se moze igrati u mrezi. Unaprijed hvala na odgovorima. Pozdrav.
     
  2. Tyger

    Tyger Aktivista

    Uradi sljedece, na svakom racunaru podesi rucno IP-ove:
    IP:192.168.1.x pod x mijenjas za svaki racunar broj samo neka ne bude 1, 254 ili 20 jer se ti koriste cesto za defaultne adrese za AP-ove
    Subnet:255.255.255.0
    Gateway: IP od AP-a(wirelles)
    DNS:koji vec preferiras

    Ili logiraj se na AP ako imas pristupne podatke i ukljuci DHCP a na svim racunarim namjesti da automatski dodijeli.


    Problem je u tome sto kada ste direktno na switchu a nema DHCP-a ukljuceno, tako da svako dobije random IP adrese.
    Kada bilo koje od onog gore uradis radit ce mreza(i igranje, i shareovanje a i internet)
     
  3. edgsi

    edgsi Aktivista

    Sorry zbog kasnjenja. Par pitanja:
    1. Pretpostavljam da ovo sto si napisao vazi kad se wireless internet dovede (spoji) direktno na switch?
    2. Kako da sherujem internet na 2 pc-a direktno umrezena (crossover kablom). Prvi pc je spojen na kablovski internet (preko usb kabla na modem) i umrezen s drugim. Na prvom pc-u (spojen direktno na modem) internet uredno radi ali na drugom nece. Vec 2 sata se hrvem s tim i nista. Help please :roll:
     
  4. Sp3x

    Sp3x Aktivista

    ip adrese

    prvi racunar koji je na netu
    /na mreznoj kartici, ne na usb local area
    192.168.x.1
    enable internet conn sharing

    drugi racunar

    192.168.x.2
    kao default gateway prvi racunar

    dns po zelji, uzmes opendns ako ne znas od isp-a adrese
     
  5. Tyger

    Tyger Aktivista

    Da to sto sam gore pisao je u slucaju da je AP(wirelles) spojen direktno na switch i mislim da bi vam to bolje odgovaralo nego da morate uvijek jedan (glavni) racunar imati upaljeno ako hocete na net.

    To sto hoces da share-ujes konekciju je kako je Sp3x rekao, stim da moras napraviti "novu mrezu" preko wizarda. Na racunaru koji ima modem spojen ides u control panel->network connections pa sa lijeve strane odaberes "Set up a home or small office network" prvo dvoje ides samo next na trecem prozoru odaberes ono prvo. Zatim odaberes USB Local Area Connection i kliknes next, na iducem prozoru ukljucis printer and folder sharing ako hocete i fileove da dijelite. Klines next i kada ti izbaci da ubacis instalacijski CD od windowsa klines na "Just finish this wizard ili kako vec stoji" i to je to.
    Na drugom racunaru ponovis postupak stim da kada odaberes na trecem prozoru odaberes drugu opciju i postavis iste postavke kao na prvom stim da neces morati birat koji uredaj(LAN) da koristi. Zatim uradis ono sto je Sp3x napisao.
     
  6. edgsi

    edgsi Aktivista

    Jos uvijek nista. Odradio sam "Set up a home or small office network". Na prvom compu: next, next, odabrao prvu opciju, odabrao "Local Area Connection2 Motorola SURFboard SB5101 USB Cable modem", next, ukucao WORKGROUP, ukljucio file and printer sharing i zavrsio sa "Just finish this wizard". Na drugom compu: next, next, odabrao "No, let me choose another way to connect to the Internet", next, ukucao WORKGROUP, ukljucio file and printer sharing i zavrsio sa "Just finish this wizard".

    IP ADRESE
    Prvi comp:
    192.168.0.1
    255.255.255.0
    Default gateway ostavio prazno
    Preferred DNS server: tu mi nije jasno, sta tu trebam staviti, jel mozda IP sa http://www.opendns.com/

    Drugi comp:
    192.168.0.2
    255.255.255.0
    192.168.0.1
    Preferred DNS server: isto pitanje kao i za prvi comp

    Na drugom compu u Network connections pojavila mi se treca kategorija Internet Gateway.

    Sta sam propustio/pogrijesio jer mi interneta na drugom compu jos uvijek nema?
     
  7. Sp3x

    Sp3x Aktivista

    drugi komp

    dns ukucas te ip adrese sa opendns-a

    208.67.222.222
    208.67.220.220
     
  8. edgsi

    edgsi Aktivista

    Rijesio :D
    Ovako sam uradio:
    Na HOST (kompjuter na koji je direktno spojen internet) podesiti LAN (koji je povezan s drugim kompjuterom) na sljedeci nacin:
    IP address: 192.168.0.1
    Subnet mask: 255.255.255.0
    Default gateway: Ostaviti prazno.
    Preferres DNS server: Ostaviti prazno.
    Alternate DNS server: Ostaviti prazno.

    Na KLIJENT (kompjuter koji je umrezen sa HOST-om) podesiti LAN na sljedeci nacin:
    IP address: 192.168.0.x (x je broj razlicit od 1, 20 ili 254)
    Subnet mask: 255.255.255.0
    Default gateway: 192.168.0.1 (znaci isto kao i IP adresa kod HOST-a)
    Preferres DNS server: Tu ukucati broj sa http://www.opendns.com (nalazi se u donjem desnom cosku
    ispod natpisa „OpenDNS“, GORNJI BROJ, npr. 208.67.222.222)
    Alternate DNS server: Tu ukucati broj sa http://www.opendns.com (nalazi se u donjem desnom cosku
    ispod natpisa „OpenDNS“, DONJI BROJ, npr. 208.67.220.220)

    Otici ponovo na HOST. Control panel – Network connections i click na „Set up a home or small office network“ i otvara se prozor „Network Setup Wizard“.
    1. Next
    2. Next
    3. Odabrati „This computer connects directly to the internet. The other computers on my network connect to the Internet through this computer“ pa next
    4. Ukoliko se radi o stalnoj konekciji odabrati LAN koji je veza sa internetom, a ukoliko se radi o vezi koja treba „connect“ onda odabrati tu internet konekciju (npr. Missnet pod Broadband kategorijom) pa onda na sljedecem koraku odabrati LAN koji konektuje HOST sa KLIJENTOM pa next
    5. Tu se moze ukucati „desktop“ pod Computer description pa next
    6. Ukucati WORKGROUP pa next
    7. Odabrati „Turn on file and printer sharing“ pa next
    8. Next
    9. Odabrati „Just finish the wizard; I dont need to run the wizard on other computers“ pa next
    10. Finish

    I to bi bilo to. Tu ima malo detaljnije ako kome zatreba :wink: Samo me jos zanima zasto sam morao ici na http://www.opendns.com da bih dobio Preferres DNS server i Alternate DNS server? I zasto inace sluze ove dvije adrese? Hvala na pomoci. Pozz.
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    DNS je skracenica od Domain Name System. za sto sluzi? pa da ti ne bi pamtio ip adresu nekog servera (sajta) npr. 209.85.135.99, ti zapamtis http://www.google.ba. DNS server ti to http://www.google.ba pretvara u adresu 209.85.135.99, odnosno za datu domenu http://www.google.ba trazi adresu servera na kojem se nalazi ta stranica. taj dio se nalazi u forward lookup zoni. postoji i reverse lookup zona, koja radi obrnuto, tj. za odredjenu ip adresu trazi domene. znaci, bez podesenih ip adresa za dns servere ne mozes OTVARATI STRANICE, jer tvoj racunar (to zapravo radi DNS server) ne moze da nadje server na kojem se nalazi sajt npr. google.ba