Silverlight Install Base

Discussion in 'Generalna diskusija' started by spartacus, Oct 22, 2009.

?

Imate li Silverlight plugin instaliran?

  1. Da

    18 vote(s)
    48.6%
  2. Ne

    14 vote(s)
    37.8%
  3. Moolim!?

    5 vote(s)
    13.5%
  1. spartacus

    spartacus Novi član

    Vozdra,

    cisto me zanima koliko je zastupljen SL plugin medju BH internet korisnicima, te koliko cesto nalijecete na SL sadrzaj na netu?

    http://www.silverlight.net/

    Hvala.
     
  2. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Da, imam - čak sam htio nešto napraviti sa njim, ali mi je trebao SP1 za VS2008. S obzirom da mi je limit ograničen, nikad nisam ni skinuo SP1 niti probao kakvu alternativu.
     
  3. jeretik

    jeretik Komšija


    Nalijećem rijetko na Silverlight sadržaj, ali imam instaliran plugin, jer kad naletim na Silverlight, bude mi drago.

    Et
     
  4. spartacus

    spartacus Novi član

    Rezultat u 16,30:
    Da - 59%,
    Ostali - ~41%
    -----

    Sudeci po trenutnom uzorku, SL je zastupljen s preko 50% kod power user populacije, sto i nije toliko lose za tehnologiju koja je 20-tak mjeseci na trzistu, ali uprkos tome, jos cekam da vidim neki domaci sajt koji ce ponuditi SL video player ili SL banner rotator.

    Sto se tice developmenta, ko je stela s .NET framework-om i jos uz to ima iskustva s WPF aplikacijama, moze bez problema poceti raditi Silverlight aplikacije.
    Novajlije (s ASP.NET i WinForms pozadinom) ce se, u pocetku, peglati s XAML-om, ali na srecu, stvari se dosta brzo uce, pa vec za par dana mogu ocekivati ok rezultate.
     
  5. perke

    perke Aktivista

    jos jedan proprietary format/koncept?
    malo vam flasha?

    ne, hvala...iskreno, mislim da je silverlight prilican Fail, jer od sveg hajpa na pocetku sada nije mnogo ostalo, tako da nekog generalnog/veceg prihvacanja nece ni biti

    a i nije ti neki pattern, 20-ak tzv. entuzijasta :D
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Ovo ti je pogresno. Imas stotinu pogleda na temi, samo 22 su glasali. Od toga ih 7 koristi.. sto znaci da je zastupljen oko sedam % a ne 59 %.

    Eto dodaj da su 2-3 korisnika otvorila temu 2-3 puta. Program koristi nekih desetak petnaest %.

    Nije da pametujem ili nesto prepravljam samo hocu da skrenem paznju da se ipak ne koristi toliko.
     
  7. spartacus

    spartacus Novi član

    Hmmmm.... Wrong.

    Silverlight, jos uvijek niche tehnologija (u poredjenju s Flashom) pronalazi svoju namjenu, prije svega u domeni line of business aplikacija i multimedijalnim sadrzajima... Razlozi su mnogobrojni: relativno lagan development, Win & Mac compatible (MS oficijelna podrska), smooth HD streaming, multithreading, ria services itd (http://silverlight.net/getstarted/overview.aspx).

    Vecini korisnika interneta nije uopste bitno je li Flash ili SL ili neka treca tehnologija, vec zele samo sadrzaj. Instalacija plugina je malo dosadan proces, ali u minuti je i to gotovo, jednako kao i kod Flasha.

    Hoce li SL izboriti dimenzije koje sada Flash ima (oko 98% internet konektovanih racunara na svijetu ima FL instaliran), ostaje da se vidi, ali da je neuspjeh, ma to ni govora, vecina SL aplikacija i nije javno dostupna, vec samo unutar kompanija. Dalje, Silverlight 4 se ocekuje oko marta iduce godine, sto dovoljno govori koliko MS investira u ovu tehnologiju.

    U svakom slucaju, SL nema previse appeal-a u ne-Microsoft open source zajednici, ali kao sto vec rekoh, developerima okupljenim oko .NET kampa, SL itekako predstavlja korisnu inicijativu.

    Pozdrav
     
  8. spartacus

    spartacus Novi član


    Mozes tumaciti rezultate na razne nacine, ako ih je 100 pregledalo, a tek 20-ak glasalo, onda mozemo rezultate dici na faktor 5, pa ce i dalje biti jednak omjer, sto je vjerovatnije nego u tvom slucaju, jer si iskljucio 80 posjetilaca (ili posjeta), te ih stavio u dio, koji eto, kao nemaju SL plugin instaliran. Dalje, cak i da se radi o ponovljenim pregledima usera koji su vec glasali, opet mozemo primjeniti istu analogiju.

    Dakle?

    Bilo kako bilo, uzorak je malen da bi imao neku statisticku vrijednost. Mene je samo zanimalo koliko ljudi zna na forumu za SL, te da li imaju priliku isti koristiti.

    Pozdrav
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    A sto mi posla ovoisto na PP ?

    Kao i svaka anketa i postotak koristenja bilo cega je nagadjanje pa tako i nagadjam da.. oni koji se nisu izjasnili, logicno je da nisu korisnici doticne aplikacije, u protivnom, sigurno bi napisali svoje utiske ili bi bar kliknuli DA. Tako da.. logika racunanja postotka samo sa onim osobama koji su se izjasnili bilo kako, globalizirat koliko se koristi aplikacija - nidje veze.

    Mislim da ..manji postoptak koristi winamp nego po tvome silverlight.
     
  10. spartacus

    spartacus Novi član

    Omaklo mi, sorry na ometanju. Umjesto na quote, klikoh na PM.
     
  11. spartacus

    spartacus Novi član

    Neizjasnjeni, tzv. neutralni mogu biti sve od navedenog, ali zasto nisu glasali, to ne znam. Mozda ih se tema ne dotice, nemaju vremena, mozda nemaju SL instaliran, mozda imaju, a ne znaju itd, ali kako god, opet ih ne mozes stavljati u isti kos s ovima koji su se izjasnili da nisu korisnici SL-a.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Zatrpat cemo temu sa prdpostavkama. Ugalvnom, veca je vjerovatnoca da oni koji se nisu izjasnili, nisu ni korisnik doticnog. A moze bit i da su kreirali/programirali apliakcju sto je manja vjerovatnocqa al .. sve je moguce.

    Ako radis anketu za neki casopis, bilo sta.. pusti d se vrti najmanje mjesec dana na najmanje 3 IT foruma pa da mozes govorit o procentima ali.. tvoja izjava: "SL je zastupljen s preko 50% kod power user populacije, sto i nije toliko lose".. misli mda ne stoji nikako.

    Kako god, da ne idemo dalje s ovim.. mozes sam predpostavit da je jako malo zastupljena na ovaj ili onaj nacin. Bio na stranicama, bilo da neko koristi ili nikad nije cuo.

    U ostalom.. mozes vidit i na ovoj temi koliko se ljudi javilo.
     
  13. jeretik

    jeretik Komšija

    i ja mislim da mu ne stoji ta tvrdnja, bez obzira na "rezultate" ove ankete... A ne znam šta se ovoliko gica oko toga.

    Mislim da buducnost (relativno skora) ne lezi ni u Flashu, ni u Silverlightu, nego u necemu trecem... al sta ja znam.
     
  14. spartacus

    spartacus Novi član

    Poenta ankete je bila da se vidi koliko ljudi poznaje SL, naravno, usko vezano za posjetioce ovog foruma. I tu zavrsava.

    Hvala svima na komentarima i glasovima.
     
  15. perke

    perke Aktivista

    lol, da... to je bas za kompanije napravljeno... neka tako i ostane

    I pored svega recenog, predvidjas mu "silver-svijetlu" buducnost?
    Uspjehom smatras to sto M$ proizvod "predstavlja korisnu inicijativu" u M$ zajednici?

    kul