Sistem prepoznaje samo 12gb od 16gb rama

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by IdeMedoSumom, Oct 28, 2012.

  1. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Nedavno sam si uzeo novi racunar. Sve fercera kako treba ali sam primijetio da mi sistem (windows 7 x64) i bios prepoznaju samo 12gb od instaliranih 16gb.

    Ploca je asusova P9X79. Updateovo sam bios na najnoviju verziju.

    RAM je ovaj: DDR3 1333MHz Patriot Signature CL9 2 plocice po 8gb.

    Probavao sam bootat sa jednom pa sa drugog plocicom rama, i stvarno jednu prepoznaje kao 8gb a drugu kao 4gb. Fizicki izgled obje ram plocice je isti, jedino se serijski broj na stikeru razlikuje.

    Jedino jos nisam imao priliku isprobati ram na drugom racunaru pa da vidim kako ce se ponasati.

    Jel moguce da je fabrickom greskom stavljena plocica od 4gb u pakovanje od 8gb?
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Procitaj sta tacno pise na memorijskim chipovima, da li su na oba modula identicne oznake.
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    i ubaci jednu plocicu pa vidi koliko ce ocitati system, pa onda ubaci drugu. da nije jedna stvarno od 4GB. ne sjecam se da je bilo ploca koje su imale limit od 12GB. ili je to 8 ili 16 ili 32. nema od 12, 24.... bar ja nisam vidio.
     
  4. veki81

    veki81 Aktivista

    Evo probali kod mene obje plocice i sa njima je sve uredu obje su po 8gb patriot 1333mhz. Znaci nije do ram-a.
     
  5. KingT

    KingT Veteran foruma

    Pa ocigledno je da nije hardwerski problem jer sistem detektuje obje plocice samo prikazuje 12GB od 16..

    Garant treba nesto podesiti u BIOS-u ili je samo softwerski glitch (provjeriti sa CPU-Z i Task Managerom koliko prikazuju RAM-a)..
     
  6. veki81

    veki81 Aktivista

    Ma jest ali mi cudno da u biosu prikaze 12gb hajd u win ok. Ali eto nek jos proba i ovo sto si naveo pa cemo se cuti ponovo :smt003 .
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Edit.

    Greska, nasao sam vise detalja...pogresio sam.

    Edit 2
    Ali sam nasao ono sto sam ciljao.
    KHX1600C9D3/4G
    This document describes Kingston's 512M x 64-bit (4GB) DDR3-1600 CL9 SDRAM (Synchronous DRAM), 2Rx8 memory module, based on sixteen 256M x 8-bit FBGA components.

    Ako je "2Rx8 is a two-sided memory stick and "2R" means "dual rank" organization", moguce je da je jedna strana crkla :D