situation critical ;)

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by mirza.oo, Dec 30, 2008.

  1. mirza.oo

    mirza.oo Novi član

    pozdrav,

    ok, znaci ovako je situacija, ima nas jedno sedmero koji hocemo da se umrezimo (laptopi) da igramo ovu jednu strategiju. sad posto stvarno nisam dobar poznavaoc mreza vi meni recite sta nam sve treba za taj proces umrezavanja.

    znam da trebaju oni mrezi kablovi (crossover? ...) ali nisam siguran koja vrsta je tacno posto imaju dvije koliko ja znam. elem koja je to vrsta mreznih kablova sto je nama potrebna

    uredjaj za umrezavanje: switch? imam switch sa jedno osam ulaza, ali dali je sam switch dovoljan? (jednom sam probao sa tri kompjutera i bilo je uredu, ali sa sedam ... ?)

    znaci najveci strah mi je da ce sedam kompjutera opteretit mrezu i da ce nam se pojavit lag/stopanje, ovo govorim zato sto sama igrica podrzava veliki broj ukupnih jedinica ... 80,000

    hvala puno!
     
  2. GW

    GW Moderator

    Treba ti samo 7 patch kablova i to je to. Switch ti najvjerovatnije neće usporavati mrežu.
    Fiksne IP adrese na računare i igraj. :wink:
     
  3. syss

    syss Veteran foruma

    neće ti switch ubiti ništa (sve dok nije hub ili fast hub), stavi patch (straight) kabele i fixne ip kako je gw rekao i gg!
     
  4. GW

    GW Moderator

    Ti tvoji postovi syss... jesu li dual ili quad core? :D
     
  5. syss

    syss Veteran foruma

    amd core koji otpušta radnike! :D
     
  6. mirza.oo

    mirza.oo Novi član

    kako se postavljaju te staticke ip adrese? hitno mi treba :?
     
  7. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Fino, odes u Properties od konekcije, odes na IPv4 protocol i podijelis ih.
     
  8. mirza.oo

    mirza.oo Novi član

    imam problem sa ovime, namjesti ip address da je : 10.0.0.1
    subnet mask : 255 255 255 0

    i tako za sljedece kompjutere npr 10.0.0.2 ... 10.0.0.3 i sta se desi na kraju kada pokusam ping jeste da u najboljem slucaju jedan prvi kompjuter moze da vidi drugoga ali ovaj drugi ne moze da vidi njega
     
  9. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    192.168.0.1
    192.168.0.2
    ...

    Probaj sa tim.
     
  10. mirza.oo

    mirza.oo Novi član

    isprobao sam i to prije, stvarno ne znam sta moze biti svi firewall su off, svi anti vir off, sve izgleda ok, ali opet mi nije jasno kako jedan kompjuter moze da vidi drugog, a drugi ne moze da prepozna prvog
     
  11. perke

    perke Aktivista

    XP zna biti tvrdoglav ako niste u istom workgroup-u pa pogledaj i to

    pretpostavljam da ste probali pokrenuti igru, kad neko napravi server kod sebe vide li ga ostali?
     
  12. mirza.oo

    mirza.oo Novi član

    ista work group mshome, ne vide server, kao da je one way komunikacija
     
  13. edikalija

    edikalija Novi član

    Pozdrav,

    mreže znaju nekada da se ponasaju čudno. Zato moraš ići sistematski pri traženju grešaka. Ja ti preporučujem da ideš iz početka i to korak po korak.
    Prvo isključi sve i izvadi sve kablove iz svog switcha. Podešavaj jedan po jedan računar. Provjeri na svakom da li je instaliran Client for Microsoft Networks, da li je uključena podrška za file and printer sharing i da li je konfigurisan IPv4 protokol. Znači kao što su ti već rekli možeš koristiti adrese 192.168.0.1, 192.168.0.2 pa nadalje. To su privatne IP adrese i s njima bi moralo biti sve u redu. Naravno subnet maska ti za ove adrese mora biti 255.255.255.0 dok ti podešavanja za default gateway i DNS servere nisu potrebna.

    Nadalje, nije zgorega da pod MS-DOS promptom pingaš adresu 127.0.0.1 na svakom od računara. Ako je ping uspješan to ti znači da ti je lokalni IP Stack na svakoj od mašina funkcionalan odnosno da ti je mrežna karta i da slanje i primanje paketa radi. Povezuj jedan po jedan patch kabl na switch i uvijek obrati pažnju da li i sa strane računara i sa strane switcha gore lampice za "activity" odnosno za 10/100 MBit link i Full Duplex transfer modus. Nekada se zna desiti (rijetko) da mrežne karte na računarima ne uspostavljaju ispravan auto-negotiation sa drugim računarima što zbog eventualno neispravnih karti ili portova na switchu ili pogrešno napravljenih kablova.

    Ako sve lampice rade kakko treba onda počni pigati jedan po jedan računar. Znači priključuj uvijek jedan po jedan računar na switch kako bi vidio koji je problematičan.


    Znači moraš imati strpljenja i pristupiti sistematično. Mreže su jednostavno takve, zna biti "fantomskih" problema kada naizgled za njih uopšte nema razloga.

    Podrav
     
  14. mirza.oo

    mirza.oo Novi član

    kao prvo zelim za zahvalim svima na pomoci,

    problem sam "rijesio" ili bolje reci problem se rijesio, kad sam stavio fixne ip arese formata 10.10.10.x
    stvarno ne znam kako je to uticalo al eto