"smart failure predicted..." kod novog hdd-a

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by pac, Nov 15, 2009.

  1. pac

    pac Komšija

    Ugradio sam WD 160gb ata u jedan stariji komp. Sve sam fino nastimao kao i uvijek (jumper i particije). Komp je i par puta bio resetovan i sve je normalno radilo. Mejutim kad je isti bio ugasen 2-3 sata pojavio se error "smart failure predicted on secondary slave..." . Nasao sam na netu da je to inace prob kod starijih hdd-ova pa me sad ovo malo buni. Imali neko kakvu ideju sta mu uraditi/ispitati da se zna do cega moze biti (hdd ili nesto drugo)? Nebih sad samo iskljucio onu opciju u BIOS-u "SMART...nesto" da mogu normalno bootati, vec da nekako ispitam ovaj prob da nedodje do gubitka podataka!
     
  2. Tyger

    Tyger Aktivista

    Skini SpeedFan i pogledaj sta je problem koja je tacno greska. Uglavnom kako god da okrenes samo je pitanje vremena kada ce riknut. Zato fino Backup uradi da te kasnije ne boli glava.
     
  3. pac

    pac Komšija

    Disk sam probao sa par programa i uglavnom svi programi prijavljuju istu grersku.

    [​IMG][​IMG][​IMG]
    [​IMG]

    Dali se ovo moze nekim softverskim nacinom rijesiti ili da mijenjam za drugi?
     
  4. GW

    GW Moderator

    Mijenjaj. Nema ništa od toga.
     
  5. Tyger

    Tyger Aktivista

    Tako je i meni bilo sa diskom iz laptopa prije 2-3 god prvo je se poceo ponasati kao disk iz neke 286-ice te nakon odredenog vremena nije vise nikako htio raditi. BACKUP i kupi novi disk.