Sprzena elektronika HDD-a???

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by dino73n, Mar 15, 2008.

  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Dirao sam instalaciju ukljucenom racunaru i iznenada je doslo do vrlo malog kratkog spoja izmedju 5V voda i mase na railu koji vodi u hdd i poslije toga racunar nije mogao da se upali,kada udjem u bios na IDE kanalu ima samo dvd rw a od hdd-a ni traga ni glasa.Prilikom dizanja sistema samo se cuje zvuk kako pokusava da dize ali pada i pokusava ponovo i tako u krug.Probao sam drugi disk i sve radi normala,znaci ovaj je crko i po mom misljenju crknuta je samo elektronika ali nisam siguran.Da li je neko vec probao vratiti podatke sa crknutog diska mjenjanjem elektronike vjerovatno sa potpuno istog modela? Bio bas zahvalan ako neko ima neke smjernice!
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Jedan search ne bi bio los. Bilo je govora o tome vise puta. Znaci moras imati elektroniku sa potpuno istog modela. Bez puno mudrosti, zamjeniti elektroniku i to je to. Naravno pod uslovom da je samo elektronika crkla.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa nema smjernica :). Ako nadjes identican hdd samo zamjenis i to je to. De mi reci kada taj hdd stavis kao slave je li se isto desava samo skljocanje? Ako ne probaj ga staviti kao slave (znaci dignes sistem sa drugog hdd-a a ovaj stavis kao slave) pa vidi mozda je samo ostecen boot sector za dizanje sistema!?

    EDIT:Mada, evo ponovnim citanjem tvog posta vidjeh da ga nema u biosu. U tom slucaju cisto sumnjam da je hdd citav.
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    probao sam sve opcije i isto skljoca :cry:
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da uradih edit upravo. A nista pokusaj naci isti model Nema ti druge.
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    A u medjuvremenu dok ne nadjem tu elektroniku valja mi uzet novi disk,ovaj sto mi je sad u racunaru radi kao brusilica,od njeg se ne cuje ni intelov box cooler koji inace bio najglasnija komponenta,tako da ga ne mogu slusati nema sanse,e sad me interesuje hoce li ovaj HDD 250 GB,WD2500JS/AAJS SATA-300, 8MB/7200rpm odgovarati na moju plocu posto je SATA-300 a ploca je sata2?To ne kontam.
     
  7. GW

    GW Moderator

    Sata 300 = sata 2. Dakle hoće.
     
  8. GV

    GV Komšija

    Samo pazi nije dovoljno isti model mora biti i ista serija, isti firmware, sve isto, tj pločicu sa elektronikom u ruke i moraš naći potpuno istu, ja imam isti slučaj sa jednim 20 GB seagate-om, kod cige na pijaci kod merkatora kupim dva ista za cenera, (jedan je ispravan, a jedan ne, cigo pošteno rekao da pojma nema da li su ispravni) pokušao sam sve moguće kombinacije mijenjanja elektronike bez uspjeha