Surround System 5.1 / AV receiver combo?

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by donjapa, Dec 24, 2014.

  1. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pozdrav drugari,

    Vec odavno gledam da ugrabim kakav sistem za stan da imam prilikom gledanja filmova. Njih gledam sedmicno 2-3, minimalno, serije isto, pa sam mislio da ulozim nesto novca u kvalitetan zvuk.

    Televizor Philips 50" (ako je bitno mogu pogledati i detalje negdje u racunima, ne sjecam se tacno sta dalje ide iza).

    Udaljenost od TV-a je jedno ~3.5m a stim da je dnevna soba malo 'izduzena' ima jedan dio gdje je smjesten racunar te mi on nije bitan da se ozvuci. Sofa koja gleda na TV ima u sebi jedno 3-4m i tu ce se sjediti dok se bude sve gledalo.

    Stvarno ne znam sta jos informacija treba covjeku da dobije kvalitetnu sliku kako to sve izgleda, jedino da vam poslikam (ako bude potrebe) :D

    Eh, odem skoro u Mediamarket i predloze mi da uzmem Harman/Kardon SABRE SB 35 - Soundbar, kazu da je idealno rijesenje ako ne zelis da se petljas sa silnim kablovima, mjestom koji 5.1 zauzima i sl. Naravno, cijena je masna pa ga je zato i predlozio, ali je nesto gdje bi se mogao protegnuti jer znam da je rijesenje za par godina, a ne nesto sto cu mijenjati svako malo.

    Da li bi bilo dobro ici na ovu soluciju ili se ipak okrenuti ka kakvom provjerenom 5.1 sistemu; nemam nista protiv ove solucije, ovi noviji sistemi imaju cak i BT konekciju sa boxom tako da nece biti kablova na sve strane (zadnja 2 mogu skopcati putem BT resivera, vidio sam na par modela koje su mi reklamirali).

    Vasa iskustva i prijedlozi?

    Budget: Recimo jedno 800 eura u 'vrh glave'. S tim da ce nam u Petak biti silni popusti u svim prodavnicama valjalo bi da cujem misljenja do tad jer bi tad krenuo u lov.

    Hvala i lp :)
     
  2. Ninja

    Ninja Komšija

    Re: Soundbar ili 5.1 System?

    Dobar surround sistem daje definitivno bolji zvuk od bilo kakvog soundbara, ali imaš tu petljavinu s prostorom i kablovima. Čak i ti "wireless" zvučnici moraju odnekle struju dobit.
     
  3. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Soundbar ili 5.1 System?

    Iza sofe imam uticnicu i sve, belaj bi mi bio da spajam zvucnike preko dnevne (Back->Box) jer bi tada morao lijepiti nekako, nije moj stan da bi mogao raditi neke velike modifikacije.

    Ono sto su mi ovi nudili je imalo Bluetooth resiver (sa strujom naravno) za pozada, smjestis ga ispod secije npr i kablove samo lijepo polijepis da idu do zvucnika koji bi bili sa strane. Ovo bi po meni bilo idealno rijesenje, tako da bi i to bio nekakav mali 'must'.

    Ninja, da li imas kakav sistem da predlozis?
     
  4. Ninja

    Ninja Komšija

    Re: Soundbar ili 5.1 System?

    Za približno 800€ nemam (siroma'), ja sam to riješio malo boljim kućnim kinom. Za moj neprofinjen sluh sasvim dobro.

    Tri i po metra je malo podaleko od 50" televizora, ja se primaknem na dva i po od 55" i opet mi nije doboljno blizu za full HD film.
     
  5. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Soundbar ili 5.1 System?

    Ma dobro, to je budget, ne mora biti ni 300e ako ima nesto da ce zadovoljiti potrebe. Inace uvijek bude 'de se jos malo protegni' pa odmah da podvucem crtu sta je maximalno.

    Btw - isao sam mjeriti sad, ocigledno sam slab u ovim 'odokativnim metodama' mjerenja. 2.3m mi je od TV-a do sofe gdje je glava smjestena. Znam da sam pratio nekakav guide sta treba, pa sam zbog toga uzeo 50" umjesto 55" i nemam stvarno problema kad gledam 1080p ili 720p, odlicno izgleda sve.

    Nisam uopste audofil da bi sad trebao nesto top-notch, ali isto tako nebi uzimao nesto sto je slabijeg kvaliteta pa da cu morati opet mijenjati za neko vrijeme.
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Soundbar ili 5.1 System?

    Ja bih isao na AV reciver i kupio zvucnike posebno. Bolje i polako krenuti sa samo dva prednja pa polako i centralni back i subw ako bude potrebe al bar znas da imas kvalitet i nesto sto ce trajati.

    Ima odlicnih recivera za 200-250€ a ima i kvalitetnih hi-fi zvucnika po 200 i koji eur za par,bar ovdje kod nas. Tako da moze u tu cifru od 800€ ugurat i reciver i 5 zvucnika jedino sub bi ti ostao van budzeta.
     
  7. joyjoy

    joyjoy Aktivista

  8. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Soundbar ili 5.1 System?

    Hvala na preporukama, svidja mi se dinina ideja ali tezim ka nekakvoj jednostavnosti da ne pretrpavam iovako malen stancic, zato sam i razmisljao o nekakvoj soundbar soluciji.

    Imam malo srece da je ovaj koji sam gledao upravo spusten za 400 eura i da je sad 500 eura na snizenju (u jednoj prodavnici, i nemam predstave koliko ce brzo da se 'prodaju').

    Pitanje je, da li je vrijedno tih para te da li bi ta solucija mogla zadovoljiti, odnosno pruziti kvalitet zvuka dovodljno dobar? (Po nekim testovima ih hvale dosta, sad da li je to to ili ne?)

    http://www.elgiganten.se/product/ljud-b ... ndbar-sb35


    Edit:

    Evo jos malo 'akcija', pa da vidimo da li ima stogodo dobro:

    Samusng HT h5550w xe (5.1)
    http://cdon.se/hemelektronik/samsung/sa ... -p30432577

    Sony BDV N7200W
    http://cdon.se/hemelektronik/sony/sony- ... -p27363630

    Update pucam ako naidje jos nesto...
     
  9. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Soundbar ili 5.1 System?

    Pogledaj arvani soundbar. Buraz je ima.
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Soundbar ili 5.1 System?

    Cuj japa,ovdje se kod tebe na kraju debata svodi na 2.1 vs 5.1.
    Za muziku je 2.1 ok,al za filmove bez 5.1 nema price ako zelis da dozivis DTS.
     
  11. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Soundbar ili 5.1 System?

    Ma ja, u pravu si, idemo 5.1

    Od Sony-a i Samsunga, sta bi preporucili?

    @Zeleni, necu Soundbar, idemo na 5.1, ali hvala na preporuci.

    Isao sam reko da bude elengantno, ali nije ni ovo 'ruzno' tako da je all good.
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Soundbar ili 5.1 System?

    Necu ni slucajno reci da sony ili sammy nisu dobri,ali zasto rijesenje ne potraziti kod nekog branda koji se bavi samo zvukom.
     
  13. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Soundbar ili 5.1 System?

    Znas kako, ganjam ovo sto je na snizenju + gledam da mogu platiti u prodavnici PayPalom tako da sam prilicno 'ogranicen'. Ali de mi daj par modela/imena, nije mi problem platiti ni full cijenu ako ce to biti to.

    Hvala!
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Soundbar ili 5.1 System?

    Recimo Marantz ili Onkyo al za best buy ili provjereno dobre entry modele trebalo bi pitati Nanija. Treba iskoristiti njegovo ponovno pojavljivanje na forumu.
     
  15. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Soundbar ili 5.1 System?

    Nesto sam malo "gledao" i naisao na Canton Movie 2005, nisam iskreno nikad cuo za njih pa mi je malo cudno, ali po nekakvim recenzijama imaju odlicne ocijene, ali i dobru cijenu:

    https://www.hembiobutiken.se/produkter/ ... ovie-2005/

    Moram sad zeninu familiju obici pa cemo nastaviti veceras, do tad ko god se javi dobrosao sa savjetima :)
     
  16. Ninja

    Ninja Komšija

    Re: Soundbar ili 5.1 System?

    Kod mene je LG sličan tom samsungu, samo stariji. Od ta dva ja bih izabrao Sony, izgleda odlično, a i specifikacije su mu pravo dobre.
     
  17. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Soundbar ili 5.1 System?

    Hvala Ninja, evo jos malo modela:

    Harman Kardon HKTS 65
    http://www.fyndborsen.se/ljud/hogtalare ... -65?stat=1

    Znaci, 600 eura, s tim da je samo subwoofer bezican.

    Sony bi morao uzimati dodatne noge jer mislim da mi nebi odgovarala niskorprofilna verzija, ali i ja sam malo vise na njih 'opalio', ali i skuplji su 200 e pa se pitam da li je velika razlika?
     
  18. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Soundbar ili 5.1 System?

    Dino, da se vratim malo i na ovo, da te smorim s kojim pitanjem.

    Nisam bas nesto nikad oko zvuka i zvucnih sistema radio pa da pitam za koji savjet, odnosno prednosti kombinacije sa AV reciverom.

    Recimo da ja uzmem sad reciver:
    http://www.elgiganten.se/product/ljud-b ... SJAKT_EGAB


    To je spusteno na 330 eura sa 500 eura (idemo na kvalitet, hajde, all-in). Sad bi ja trebao polako skupljati zvucnike da sklopim koji sistem hocu? Kakvi se zvucnici uzimaju za ovo, da li moras kombinovati (pretpostavljam da ne) proizvodjace ili nesto posebno moram gledati?

    Da odmah kazem da mi se svidja ideja, malo si neovisan o kompletnom sistemu a kasnije isti mozes iskoristiti i za neke druge stvari.

    Nije problem poceti s ovim, ali da mi javis da to mogu ugrabiti veceras ili eventualno sutra, pa cemo poceti polako projekat.

    I sad jos jedno nubovsko pitanje, npr napravim sebi 5.1 sistem za gledanje filmova, i imam jos inputa, da li mogu sprovesti zvucnik npr do kuhinje da i tu pustim muziku da svira kad se pravi stogod jesti i tako to?

    :smt006
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nemam ja iskustva sa tim reciverom al definitivno ne moras upariti reciver i zvucnike istog proizvodjaca. Treba gledati koliko ohma su zvucnici i sta reciver podrzava.
    Evo ti primjer kvalitetnih hi-fi zvucnika koji se mogu upariti sa raznim reciverima.

    http://artist.ba/mex/artikal.php?art=5596

    Ima od istog proizvodjaca i centralni al nesto mi zaglavio net pa ne mogu da linkam. Uglavnom kosta oko 150€ on sam. I oko 200€ ta dva sto sam linkao tako da za 550 eur mozes imat 5 kvalitetnih hi-fi zvucnika i eto 330 reciver i tu si malo preko svog buzeta a to bi trebalo da ekstra zvuci i bez woofera jer to nisu maleni sateliti koji sviraju samo mid i treble. Naravno sa wooferom ce biti bolje. Trebas malo kontaktirati JVC clana foruma,on je takodje stari znalac audio svijeta. Mozda on bude imao neka vec isprobana rijesenja.
     
  20. donjapa

    donjapa Overclocker

    Hvala Dino, pokusati cu JVC-a uputiti malo na ovaj link. Znaci kad nadjemo kakvo kvalitetno rijesenje ja cu polako poceti sa kupovinom. Zato, prije svega, da li je ovaj AV reciver dobar za te pare?

    A za zvucnike cu pogledati malo sad pa ostaviti kakvih linkova da vidim sta li sam nasao.


    EDIT:

    Dino, bas te sto si linkao sam nasao za 100 eura, i to na ovom snizenju:

    http://www.elgiganten.se/product/ljud-b ... SJAKT_EGAB

    Znaci, uzmem 4 komada ovih, 200 eura, 330 eura i onda subwoofer, sad cu potraziti kakav ima.

    EDIT na EDIT:

    E ovako, imam znaci mogucnost da uzmem sve od Tannoy-a, Mercury serija, na snizenju:

    http://www.elgiganten.se/cms/5.1-hogtal ... NOYMERCURY

    Ima i Sub, imaju i centrala i ostali, kada sve sklepam ispade 900 eura, ako je dobar buy ondada to uzmem, sve je na velikim snizenjima?