Svakodnevne borbe

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Zeleni, Oct 23, 2014.

  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    U svakodnevnici postoje bitke koje mozes pobijediti, a postoje i one koje ne mozes.
    Upravo sada, nisam siguran na kojoj sam strani, onoj pobjednickoj, jer otkrivam ovakve stvari, ili jednostavno da radim sa grupom ljudi gdje imas nekolicinu koja zna, i ogromnu grupu koja fakat ne konta o cemu se radi.

    Za one koji znaju na kojem principu radi stateful firewall, super, za one koji ne znaju, firewall pocne sa prvom linijom pravila sta pustiti sta blokirati, pokusava naci kriterij za datu ip adresu, i kad je nadje, prestane traziti dalje.

    U sljedecem primjeru, dodje do 29. linije, vidi da treba blokirati sve, i onda ga boli kita za sve ovo ispod. Znaci neko je sjedio i kucao pravila ispod 29. linije, uzalud :D I pita se sto ne radi.

    [​IMG]

    Ako je ikako moguce drzite temu usmjerenu na IT :)
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Tema bi mogla imati potencijala, samo da ne predje u ROFLMAO v3 :D

    A vezano za tu konkretnu "borbu"... Pa nekad ovaj fol moze biti i koristan, recimo u iptables (kao softverskom firewallu na Linuxu) mozes isto dodati pravila koja ce biti korisna kad ukines ovo sto blokira (u tvom slucaju 29). Lakse poslije izbrisati to sto blokira nego vracati ovih 10 iz backupa. Prakticno sluzi kao komentar. Medjutim, neko nesto vidi kao bug, a neko kao feature, zavisi sta je pisac htio da kaze :D
     
  3. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Standardna borba svakog "informaticara": familija/prijatelji/poznanici, cak i oni visoko obrazovani, jednostavno nisu sposobni guglati najbanalnije stvari i onda te zamaraju da nadjes direktan link za neki drajver ili pdf.
     
  4. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Mozda u nekom manjem kontekstu. Ne mozes to raditi u FW koji ima 7000 linija konfiguracije. 3500 FW pravila isto toliko NAT entrija i sta vec ne :)
    Ne na firewally na kojem vise sve bolnice, hitne ambulante i sistem podrske jedne metropole :)
    Deny se moze koristiti u sredini table, ali mora biti specifican, ne any any :D
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Pa i govorim za tu sliku sto si postavio, sa 40-ak pravila :)

    Najveca borba programera je sto klijenti ne razumiju kompleksnost. Mnogo je situacija kad je njima nesto komplikovano, tj. cini im se tako, a zapravo je jednostavno. To je dobro :D Medjutim, problem je kad klijentima nesto izgleda jednostavno, a programer mora pola aplikacije prepravit da to bude "samo mi ovo jos izmjeni da bude ovako" :D

    Evo dva svjeza primjera od sinoc sto sam radio sa kolegom sa foruma.

    1. Klijent je trazio da dobija registracijski email kad mu se novi korisnik registruje na sajt. Medjutim, sada treba jedna "mala ispravka", a to je da dobije email 30 minuta nakon registracije korisnika, da mu se ne posalje odmah. Eh sad treba mu objasniti da to nije jednostavan zadatak, da je web aplikacija aktivna samo u toku requesta, dok ga server obradjuje i da nema nikakvog cekanja ni slicno, i da se mora napraviti cronjob koji se okida periodicno i onda provjerava je li poslano ili nije itd. Kad pocnes objasnjavati tako zvuci kao glup izgovor, jer sta fali odgoditi nesto 30 minuta jer je to "jednostavno" :D

    2. Drugi klijent, da pojednostavim, hoce da unosi pitanja koja imaju svoj tip, odradjeno u bazi jednostavno kao strani kljuc tip pitanja, odradjeno u formama, izvjestajima itd. Medjutim nakon nekog vremena njemu treba jos samo da zacas dodamo da pitanje moze biti i ovog i onog tipa i eto sve je uredu (tj. da ima vise tipova). To sto se sada mijenja veza u bazi, dodatna tabela, i naravno povlaci prepravljanje svega toga ostalog u aplikaciji... je svakodnevna borba :D
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    e ja se upravo iz ovog razloga ne bavim programiranjem, bazama, webom... sto su nasi ljudi toliko nepismeni, generalno, a informaticki da i ne pricamo, da i ne znaju sta hoce (a moras biti maher da to od njega izvuces, da mu predlozis rjesenje i sl...). hajd ti njemu objasni da ti moras ostati sate i sate da ti GOTOV proizvod prepravis (a jos gore mu je objasniti da jedan programer ne moze predvidjeti sta ce klijentu sutra pasti na pamet). to u 99% slucajeva nije samo prepravka, to je skoro pa novi proizvod. hajd mu reci da mu trebas jos toliko naplatiti? ili mu ne mozes reci ili moras odustati ili ces djabe raditi. e ja ne zelim djabe raditi, a ne zelim ni da neko prica kako sam ga zajebo jer mu nisam napravio ono sto je on htio (naravno on nece reci da nije htio platiti...)...
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Pa i ne govorim o nasim ljudima, mada nije ni bitno je li nas ili stranac, kad neko ne razmislja na nacin na koji programeri razmisljaju i nacin na koji se stvari moraju odraditi. Vecina gleda na to kao lijepljenje slicica, a u pozadini da to samo sve radi. Eh tu nastaje borba. Medjutim, to se u cjelokupnom projektu izbalansira sa necime sto oni misle da je komplikovano, pa se izjednaci kolicina posla koju trebas odraditi.

    A to sto ti govoris moze biti drugacije kad definises scope of work i dogovoris se za cijenu, sve izmjene preko toga se dodatno placaju pa ces onda vidjeti koliko ce imati dodatnih zahtjeva. Pokusavat ce sigurno sa fazonima tipa "to sam mislio da znas da treba", "to se podrazumjeva", "to je sadrzano u ovoj tačci", "ja sam to zamislio, zar mi nisi citao misli?" itd. :D

    Prepravke je generalno nezahvalno raditi jer tu najvise ima stvari tipa "meni treba isto SAMO jos ove SITNE izmjene".
     
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Imao sam u skoli dizajn databaza. Za cas se nakupi 30 tabela, pa many to many relacija, pa razbijaj to, bukne ko pozar u Dalmaciji.
    I onda pocnes programirat, i kasnije dodje nesto novo, i moras mjenjat db. :) Ne bih bio u cipelama tom programeru.

    Sto je najzalosnije, nas odjel u Ceskoj konfigurise ove firewalle. Caka je u tome sto musterija hoce nekog kompetentnog da apgrejda fw na novi hardver, koji je vec kupljen. Prije nego sto to uradis, moras ocistiti konfig. Imam sistem koji se zove algosec koji analizira fw konfig i da ti sugestije sta treba raditi, moze se i manuelno, ali uzima daleko vise vremena. Jos veca caka je sto je informacija koja ide preko tog fw pravo osjetljiva, znaci ljudi mogu umrijeti ako nesto sjebes, posebno srcani bolesnici. Zato mene placaju po 4x vecoj cijeni da to sredim, nego nekog mog ceskog kolegu :)
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Sreca pa sa novim tehnologijama, orm-om, code first-om i slicnim se te promjene sve lakse podnose, ali jos uvijek nije tako lako koliko klijenti misle kad ti odjednom promjene x veza po bazi (nesvjesno).

    Dobro je ako mozes odraditi testiranje na pravila nakon sto ih postavis, pa ako prodje sve sto treba onda je dobro podesen, nesto kao unit testing u programiranju.
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ma ko zna raditi svoj posao, on ce znati da negdje i postoji greska, i krenut' ce je traziti i na kraju vjerovatno i pronaci. najveci problem je kad dobijes "gotovu" stvar i vidis da postoji probolem i krenes popravljati iza nekog, a to je ovo sto zela radi. e to je duplo teze i placa se mnogo vise.
     
  11. donjapa

    donjapa Overclocker

    :smt005

    Previse je ovakvih, "daj da te muzem koliko mogu" tipova, a to sto te placam da napravis nesto totalno drukcije, to bas i nije bitno...
     
  12. Garamel1337

    Garamel1337 Aktivista

    Pa ja sam nedavno imao situacija kada je zema htjela web stranicu za firmu. Dosao na sastanak, ispricala sta zeli, ja joj predlozio neke stvari, ona se slozila i bacim se na posao. Nakon nekog vremena napravim web stranicu, pokazem zeni, kaze odlicno svidja mi se, da bi me za dvije sedmice nazvala i rekla kako je ona kod nekog vidjela neku web stranicu i da i ona zelo takav dizajn. Rekoh nije problem ako cete ponovo platiti, kaze ona ali vec sam platila. Na to sam joj se samo zahvalio i spustio slusalicu.
     
  13. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    U BiH imaš 3 bitna faktora:
    1. Slaba i teška naplata pogotovo ako su velike cifre u pitanu
    2. Nulta informatička pismenost ljudi koji odlučuju o IT poslovima ( vole porediti bilo šta sa malim od komšije koji to uradi za 50km)
    3. Maksimalno habanje za minimalne pare.

    U principu moraš imati čelične živcde, debelu kožu i adekvatan odnos prema stresu koji je neizbježan, i u principu pokušati se distancirati od takvih poslova do 35-e da te hercika ne opali.
     
  14. donjapa

    donjapa Overclocker

    Enough said. Dobro iskusio na svojim primjerima, problem je sto nije samo u BH (iako je kod nas puno vise zastupljeno). Radio sam sa ljudima iz US/DE/UK/AU koji isto tako mislis da je sve to par klikova.

    Ali ono sto nisam dozivio je da na jednoj poziciji IT nadleznog bude vise neupucenih nego kod nas. Nekako kao da su zavrsili sta su zavrsili na guzove i ostali u tom dobu, IT napreduje a oni ostaju u onom vremenu kad su oni nesto naucili, bukvalci tipicni.
     
  15. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Pa nabavku SQL servera penzionog fonda je rijesio jedan od kolega iz moje firme, jer me prijateljica zamolila da provjerim ovo sto im je ponudjeno, i sto je umalo bilo prihvaceno, za basnoslovnu sumu, hardver koji bi dio googlea mogao opsluzivati. I ostvarili ustedu od vise stotinja hiljada maraka. Nije bila bas najpopularnija osoba oko te nabavke. Puno se penzija moze isplatiti za par miliona maraka.

    Ja da sam zagrizao i vratio se, morao bih startati nesto svoje, jer nekompetetne osobe ne mogu podnijeti ni kao smrad u wcu poslje osobe koja je dan prije pojela 25 cevapa s lukom.

    Cujem isto da upravo rade penetracijske testove vladinih IT infrastruktura :D Jedva cekam da ugrabim taj raport :D
     
  16. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Svako ima svoje borbe ocigledno.
    Citam sada na jednom svedskom forumu, neki tata pise, sin mu je ovisan o CSGO, igra konstantno, i ukrao je 50 eura da kupi neki skin. Kad dodje u sobu da mu kaze da prestane igrati, mali samo starta novu rundu i kaze da ne zeli dobiti ban.

    I onda ja kontam, sta bi meni moj stari rekao / uradio da sam se tako ponasao kad mi je bilo 12 :D
     
  17. Mujka

    Mujka Komšija

    Onehito bi te xD
     
  18. heroic

    heroic Komšija

    Vezano za poznavanje IT-a, mislim da se uopce vise ne moze govorit od informatici kao jednoj grani/sektoru, osim nekih osnova, tu je sada jedna ogromna masa specijalizacija i usmjerenja i djelatnosti koje se obavljaju u sklopu IT-a.

    U velikim kompanijama imaju timovi za development (pa tu imas razlicite tehnologije), networking, database, dizajn (tzv fotosop isl)...logicno da ne mogu svi znati sve i susrecem se sa slicnim nebulozama svaki dan. Od stvari koje ja kao programer pogrijesim vezano za networking, do stvari koje tamo neko zezne postavkama servera pa se aplikacije ne pokrecu...itd.

    Ovo za firewall je mala maca :mrgreen:
     
  19. Garamel1337

    Garamel1337 Aktivista

    Sto se tice informaticke ne pismenosti u BiH ti je pomalo kriva i situacija sto kasnimo za drugim drzava u tom segmentu. U vecini skola su jos uvijek instalirani XP OS-i, radi se na office 2003 itd. Drugi problem je sto starije generacije ne smatraju to bitnim segmentom zivota, ne zele da se obrazuju (cast izuzetcima) i trebat ce proco barem jos dvije generacije dok se iole popravi ta situacija u ovoj drzavi.
     
  20. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Hehehe... Hajde stisni pa progovori kada ti uleti stari u sobu... Bojao sam se da ne baci i mene i PC kroz prozor