Temperatura pomagajte

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by amkan, Apr 12, 2007.

  1. amkan

    amkan Novi član

    Ljudi ne znam u cemu je problem. Temperatura graficke mi se penje preko 90 pod opterecenjem (procitano iz riva tunera). U idleu je oko 42. Cistio sam kuler, mijenjao pastu (artic silver 5) i opet nista. Ventilator dobro nalijeze na GPU. Primjetio sam da se graficka vise zagrijava od kada sam ubacio tv tuner kartu (fizicki su maksimalno odvojene jedna od druge tako da sumnjam da to utice ouno na zagrijavanje graficke). Kuciste je dobro provjetreno.

    Instalirao sam STALKER-a (znam da je zahtjevna) i igra normalno ide ali graficka sada ide preko 100 :shock:

    Ima li sanse da je ovo uzrokovano mojim kineskim napajanjem od 350W, tj. mozda pod opterecenjem ne daje napone kako treba? Ili je nesto drugo u pitanju?
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Koliko ti se zavrti vent na grafickoj u loadu? Skini Riva Tuner i stavi vent od graficke na 100%. Probaj onda.
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    GPU temperatura moze ici do 120ak stepeni obicno. Normalna radna temperatura ne bi trebala prelaziti 80 stepeni. Nvidia drajveri obicno pokazuju temperaturu chipa. Jesi siguran da nisi OC karticu rivatunerom slucajno ?
     
  4. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Moze biti da ti je do napojne, probaj neko drugo napajanje.
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kako?
     
  6. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    @Dog_Father

    Mislis odakle mu novo napajanje ili kako moze biti do napojne ?? :D

    Mom rodjaku se isto grafa zagrijavala jako puno, a imao je neko smetljarsko napajanje od 350 w i kada je uzeo chiefteca temp se vratila na normalu, e sada ne kazem da je kod njega, nek proba.
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ne kazem da ne moze, samo mi nije logicno. Nekakvo je pravilo da losa napajanja imaju lose napone (niske i nestabilne), pa mi nije jasno kako to dovede do zagrijavanja. Do zagrijavanja dovodi uglavnom visok napon, lose nalijeganje base hladnjaka na chip, ili generalno los hladnjak.

    BTW moja stara 6600GT je u idleu radila na 60 a u loadu i preko 80. VF700 rjesava te probleme.
     
  8. amkan

    amkan Novi član

    GPU nisam clockao (defaul 3D: 500MHz), jedino sam memoriju digao sa 900 na 1000MHz, što ne bi trebao biti problem, DDR3 je u pitanju. ventilator je na 100%
    Sto se tice napona na 12V railu krece se oko 12,25V (prema everestu).
    Znam da nema logike ali kazem vam kako dodajem komponente temperatura se dize (dodao sam nedavno i 512MB RAM). Znam da ce te reci da je to normalno ali kuciste je dobro provjetreno i mislim da to ne bi trebalo puno uticati (max 1 - 2) stepena.
     
  9. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Imam i ja 6600gt vivo i dok nisam vf700 kupio temp je bila oko 45, a u loadu oko 65-70 i kad sam uzeo vf700 temp 33 stepena
     
  10. dHM

    dHM Aktivista

    Ja mislim da ti vrlo lako moze bit do napojne, kod mog jarana je kuler na procesoru slabo radio i dizala se temperatura pravo, a kad je promijenio napojnu, sve se sredilo. Ne znam kako bi se to moglo objasnit, mozda mu fali struje za kuler il nesta tako :roll:
     
  11. ming

    ming Veteran foruma

    Pipni ti rukom karticu u radu, bit će ti jasno. Možda laže senzor.