Toshiba A500 problem sa pregrijavanjem

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by nenadjebivi, Sep 23, 2010.

  1. nenadjebivi

    nenadjebivi Aktivista

    Pozdravljam

    Dakle imam toshibu a500 13F laptop je "nov" kupljen prije manje od godinu dana i zadnjih par mjeseci imam problem sa gasenjem,znaci kad igram igre "malo zahtjevnije" laptop se kako sam primjetio zagrije do odredjene granice i ugasi,cim upalim ponovo vidim da su sve temp oke i da nisu u kriticnom nivou ali ne mogu vidjet temperaturu na grafickoj jer na tom mjestu gdje se nalazi graficka je bas vruc. Malo sam googlo i naso sam na toshibinom forumu da instlairam njihove oficijalne drajvere navodno oni imaju nesto sto ati catalist nema(vezano bas za taj problem) i odradio sam to,medjutim opet se gasi jos da naglasim da imam onaj cooler master vanjsko hladjenje sto se stavi ispod laptopa,imal ko kakav prijedlog sta da uradim,kako,gdje,svakako sam ga mislio odnijet u servis da "ociste" al prije tog opet da se malo raspitam

    hvala unaprijed
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Prvo skini HWMonitori i vidi koje su temperature u pitanju. Probaj malo da igras (sa upaljenim HWMonitorom) i izadji iz igare. Zatimm postavi ovdje sliku HWMonitora nakon igranja. Na HWMonitoru ostanu mx vrijednosti. Zanci, aqko su vec pocele neke ekstremne temperature, onda ce se primjetiti da li je CPU ili GPU. .a moze biti da i jedno i drugo nije ok.

    Meni to vise ide na CPU nego na GPU. Idi u bios i probaj pronaci na kojoj se temp gasi racunar (temperaturi procesora). Mozdaje je nisko postavljena kriticna vrijednost.

    Inace, moze biti da se zaprljalo pa slabiji protok zraka.
     
  3. nenadjebivi

    nenadjebivi Aktivista


    U biosu nisam mogo nac to,a sad cu postavit hw monitor ss
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Znaci zaigraj malo pa izadji i vidi kolika su ocitavanja na max listi. A trebale bi visoke temp biti i kada je na idle.. ali ne mora da znaci.
     
  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    skini everest, i pusti stress test, pokreni rhtdrbl i prati gpu temp
     
  6. nenadjebivi

    nenadjebivi Aktivista

    Evo sad cu i sa everestom to odradit a evo i HW screen

    [​IMG]


    znaci igro sam nekih 10 setak min i eto ga 80 stepeni mi puno,kontam uzet onaj kompresovani zrak ili kako se to vec zove da malo "propusem" :D
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Visoke su sve temperature (gpu/cpu). I meni je GPU na pedesetak u idle ali ne vjerujem dase dize do 80 a sigurno ti ide do devedesetak kada se gasi. Odnesi prije rastavljanja do neko pumpe da ti popušu kompresorom. Mozda nesto postignes ali mislim da bi ga svakako trebalo otvoriti i detaljno ocistiti.

    Inac, ja bih na tvome mjestu sam skontao/rastavio za ubuduce. Ne znam kakav si sa montiranjem hardwera.
     
  8. GW

    GW Moderator

    Kvalitetna pasta i detaljno čišćenje tu obara max temperaturu za 20+ stepeni.
     
  9. nenadjebivi

    nenadjebivi Aktivista

    Pokusao sam ja otvorit al neuspjesno odvrnem sve sarafe ali opet ne mogu nikako da "otvorim" odnijet cu u servis i pitat cu da gledam kako radi znat cu 100% sam odradit nakon sto vidim nisam nesposoban :D
     
  10. nenadjebivi

    nenadjebivi Aktivista


    Nista onda cu to rec da mi odrade u servisu i to je to,samo mi reci kako da se obratim to za pastu :D mislim ne mogu rec da mi PASTIRAJ ovo :mrgreen:
     
  11. GW

    GW Moderator

    Ako si u Sarajevu, dođi do mene (info na pm), ako nisi reci da ti ga očiste i stave kvalitetnu pastu. Znaju serviseri o čemu se tu radi.
     
  12. Looney

    Looney Komšija

    Ako je notebook u garanciji tu nema rasprave - pravac servis.
     
  13. nenadjebivi

    nenadjebivi Aktivista

    evo pokusao ja sam otvorit i znam otvorit ovu gornju stranu gdje je tastatura ali to mi nista ne pomaze moram sa donje strane ga otvorit a neda mi se sad kontat :D
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    ..ehhh. Ako je bilo, onda je bilo! Sumnjam da nece primjetiti da je otvarao.

    Da li je pod garancijom to cudo ?
     
  15. nenadjebivi

    nenadjebivi Aktivista


    neam pojma mislim da otprilike sad istice garancija
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Istekla je. Prvim odvrtanjem. Trebao si prije na to misliti. Meni ni na kraj pameti.
     
  17. nenadjebivi

    nenadjebivi Aktivista

    Ma nebitno sto je istekla garancija,svakako i oni bi tamo uzeli i ocistili ga jest da cu ovako ostat kraci za 20 marki al jbg,ugl problem bi trebo rijesit tako sto cu odradit to sa kvalitetnom pastom i ocistit prasinu sa graficke ili sta ja znam ?
     
  18. System_X

    System_X Aktivista

    Ravno u servis sa time. Tamo su kvalificirani ljudi koji svaki dan sa time rade. Nemoj sam pokušavat otvarat laptop, jer možeš samo gore napravit.
     
  19. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Odenesi u servis , 20-30 kerma ciscenje i nova pasta . Vjeruj mi ne otvaraj i ne rasklapaj ako bas nisi ekspert ;)