Toshiba L300-1A3 ugasi se nakon sto ode u standby?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by sava84, May 26, 2009.

  1. sava84

    sava84 Novi član

    Pozdrav, problem je sljedeci, na ovom laptopu mi se nekada desava da nekih 5 minuta nakon sto ga posaljem na standby, on se sam ''probudi'' i nakon toga se ugasi. Ovo se ne desava svaki put, pa mi nije jasno zbog cega je. Ista je situacija bila i sa vistom koja je dosla uz laptop a i sada kad sam ubacio win7. Kako nisam do sada imao previse posla sa laptopovima, pretpostavljam da se ovo desava zbog neke opcije u biosu, pa sam ga pretrazio skroz i nista pametno nisam nasao, ima li neko ideju?
     
  2. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    vidi tamo onaj battery managment da nije nastimano da se ugasi posle 5 minuta
     
  3. sava84

    sava84 Novi član

    Nasao sam u Advanced Power Options opciju Hibernate after.... tamo je pisalo kad je na bateriji da ide u hibernaciju nakon 20 minuta, mozda je to pravilo problem, a meni se ucinilo da je to nakon 5 minuta, a ono bilo nakon 20 :))) sad sam tu podesio mnogo vecu vrijednost pa cu da vidim, jer ipak on njega ne gasi skroz iz standby moda nego ga salje u hibernaciju, pa je mozda tu kvaka.
     
  4. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    ako je to najbolje ti je ostavit na neku manju vrijednost radi ustede baterije . ako si plaho na njemu izvadi bateriju i drzi ga na struji ;)
     
  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Bios update
     
  6. apdejt

    apdejt Overclocker

    Prvo ti pogledaj Power Menagment i izmjeni stvari koje su logicne za izmjeniti tipa hibernate, shutdown i sl., a cini mi se da si vec rijesio problem. Imam i jedno pitanje je li radis uglavnom na bateriji, jer ako da trebao bi znati da na radu na bateriji je sve podredjeno stednji el.en. tako da laptop brzo odlazi u stand., karakteristike su u pola slabije, osvjetljenje displeja oko 50% i sl.
     
  7. sava84

    sava84 Novi član

    Hvala na velikom odzivu :)
    @stihoklepac
    odradio sam update biosa prije mozda mjesec dana, ubacio sam posljednju verziju koja je bila dostupna sa toshibinog sajta, tako da noviji mislim da nema.
    @apdejt
    na visti sam primjetio da mi smanjuje nivo osvjetljenja display-a kad ga skinem sa punjaca, na win 7 podesavas sam nivo osvjetljenja kad je na punjacu i na bateriji, po defaultu je stavljeno da bude isto, to mi i nije pretjerano vazno jer je stalno blizu punjac.
    Dalje, mislim da se ovo prestalo da javlja od kada sam cackao po onim opcijama oko hibernacije, ako primjetim opet da se javlja, gledacu sta da radim dalje.
    Zanima me jos jedna stvar, ovo kod mene se samo sluzbeno zove laptop, ustvari mi koristi kao stoni racunar, znaci uvijek je blizu uticnice, trenutno ga koristim tako da radi na bateriju, pa nju onda napunim kad se isprazni i tako stalno. Da li je mozda bolja varijanta da izvadim bateriju skroz i da ga stalno drzim na punjacu, ili da nastavim kao i do sada?
     
  8. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    izvadi bateriju produzices joj vijek trajanja ;)
     
  9. apdejt

    apdejt Overclocker

    Upravo tako izvadi bateriju kao sto kolega hladna vatra rece. Svaka punjiva baterija ima odredjeni ciklus punjenja i praznjenja koji moze izdrzati i nakon toga ide u vjecna lovista.
     
  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Baterija kad je vani prazni se otprike 1-3% dnevno, ako ti padne ispod 5% trebat ce malo duze da je pocne puniti.
     
  11. sava84

    sava84 Novi član

    Ok, tako cu i da uradim, zanima me da li je trebam ponekad vracati u laptop ili da mi stoji u ormaru sve dok mi ne zatreba van stana, sto moze biti i za 3-4 mjeseca? Da li joj smeta i duze stajanje?
     
  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    krehni je jednom mjesecno na 100% i opet vrati u ormar
     
  13. sava84

    sava84 Novi član

    Ok, hvala svima, sutra ujutro je vadim iz laptopa i slazem na policu :)