Ulaganje Investiranje Berza Akcije

Discussion in 'Generalna diskusija' started by donjapa, Jan 5, 2019.

  1. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pokušao naći odgovarajuću temu ali nisam uspio, pa ako postoji mogu modovi premjestiti/spojiti.

    Uvijek me zanimalo trejdanje i ulaganje kroz akcije (stocks) ali nikad se nisam usudio uložiti bilo kakvu sumu. Neki dan pričam sa jaranima i saznam da svi kupuju i ulažu pa me malo zaintrigiralo i odlučim uletiti koji dinar. Kupim 50tak akcija od ABB-a i gledam šta ću dalje, čitaj, ganjam, reko da priupitam raju na forumu - možda se nađe kakav dasa... :)

    Trenutno trejdam na švedskoj "največoj" stranici (berzi?) - ako sam se dobro izrazio. Uglavnom nude opcije kupovine, prodaje, investiranja, šparanja i sl. Vjerujem da je @Zeleni daleko više upućen nego ja, pa ovom prilikom tag i njemu da se podijeli koja pametna.

    Ima li neko da se bavi ovime? Možda neko da samo čita dosta o tome, pa da može podijeliti koji savjet i sl. Insider tips možda... :)

    Odlučio sam da mi ovo bude nekakav vid štednje, za početak godinu dana barem po 200e mjesečno odvajati dok ne vidim kako se stvari razvijaju, a kasnije ćemo vidjeti. Za početak sam uletio sa malo višom sumom čisto da bude "ozbiljnije".
     
    Last edited: Jan 5, 2019
    kvaju and kio like this.
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Licno ganjam samo index fondove.
    Dionice zahtjevaju previse vremena, citanja, pracenja vijesti, glasina i sta vec ne, to ti moj buraz moze bolje objasniti.
    Moras naci ljude koji znaju o cemu pricaju :D

    Trenutno imam oko 30000 eura investirano u index fondove, ne racunajuci oko 50000 moje i zenine privatne stednje za penziju.
    Rast za 2016 je bio 18%, 2017 12%, 2018 jebem mater Trumpu i onom njegovom debilu Steve Mnuchinu.

    Osim toga, ako se trziste imalo vrati, ima sve da prodam i da odplatim kredite sto imam.

    Osim toga, nekretnine :)
    Ako te interesuje nesto specificno za SWE, javi se na Pp.
     
    donjapa likes this.
  3. Ninja

    Ninja Komšija

    Razmisljam vec dugo o tome, a sad sam se napokon doselio u civilizaciju pa mogu i uradit nesto konkretno. Imaju li kakva ogranicenja ako nisi drzavljanin EU?
     
    donjapa likes this.
  4. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Nema ogranicenja ako se registrujes na nekim od EU brokera. Ja sam bez problema kupovao S&P 500 indexe, dionice i opcije. Jedino moras dobro procitat pravila i odabrat tip racuna koji hoces da otvaras (cash ili margin)
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ronaldo_9, Ninja and donjapa like this.
  6. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kakva je situacija kod nas. Ja već neko vrijeme kontam u šta da uložim. U ovoj zemlji ne zna čovjek šta bi ili ja nemam ideju. Imam 30k ojra. Jedino što znam da mi je malo za neku nekretninu.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  7. Ninja

    Ninja Komšija

  8. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    wtf, ti si iznad svake norme. Jeste da su samo 2 godine u pitanju ali prosjecan rast od 15% je vise od duple norme
     
  9. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ne znam da je iko losije zavrsio od toga. 2018 je zavrsila -9% zato :)
    Imao sam fondove srednjeg rizika, nekih 20000 eura ulozeno.