UltraDMA CRC Error Count na Samusng disku

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by ReNNo, Jan 23, 2010.

  1. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Javljali su mi se razni problemi kao iznenadni restarti računara.
    Testirao sam RAM, CPU, GPU i nije bilo nikakvih greški.

    Pokušao sam instalirati windows XP SP2 ali nakon bootanja CD-a racunar samo smrzne.
    Onda sam pokušao instalirati Windows 7 i instalacija je uredno prošla i ušao sam u windows i nije bilo nikakvih problema do danas.

    Sada računar nakon što se upali i treba poceti bootati sa HDD-a samo zaštopa.
    Ne ide dalje.

    Pokušao sam prebaciti disk u drugi računar i preko HD Tune-a da vidim gdje je greška i našao sam ovaj problem:

    [​IMG]

    Promjenio sam SATA kabal ali to nije popravilo problem.

    Kako ovo popraviti?
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Vjerovatno ti je do bad sectora.

    edit: Mada pise da je najcesce do kabla ili konektora. Probaj na drugi sata konektor ako si mijenjao kabal.

    Low value of this attribute typically indicates that something is wrong with the connectors and/or cables. Disk-to-host transfers are protected by CRC error detection code when Ultra-DMA 66 or 100 is used. So if the data gets garbled between the disk and the host machine, the receiving controller senses this and the retransmission is initiated. Such a situation is called "UDMA CRC error". Once the problem is rectified (typically by replacing a cable), the attribute value returns to the normal levels pretty quick.
     
  3. GW

    GW Moderator

    Ako se problem dešava na drugom računaru, sa drugim kablom, onda mora biti do diska. Spasiti podatke i zamijniti disk.
     
  4. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Znaci nemogu nista rijesiti nekim repair wizardom, nekim programcicem ili slicno.
    hmmm... onda kanta.
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Mozda bi ga neki low level format vratio u zivot,ja sam skoro jednog maxtora koji je skroz rika bio odradio prvo sa hd regeneratorom koji mu je prvo regenirissao bad sectore pa onda sa low level format tool-om formatirao i evo ga sad radi ko sat.
    Jest da ga koristim kao storage disk nevaznih podataka ali radi ko sat.
     
  6. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Uradio sam low level format ali problem je još prisutan.

    Izgleda da se disk samo može koristiti kao neki backup jer citanje podataka je uredno, ali ne može raditi kao glavni disk na kojem ce biti OS.
     
  7. Mujka

    Mujka Komšija

    evo bas sad pogleda kad ono 30 na oba diska ? 640 GB wd i 250 WD
    to bi moglo biti do kabla ili sta ? ne znam diskovi rade fino skroz
     
  8. Stryker

    Stryker Komšija

    Pokušaj s programom HD Sentinel pa vidi šta će ti izbaciti.

    Meni je s HD Tune izbacivalo istu tvoju grešku, a s HD Sentinel-om mi sve OK.
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    I otkud znas koji ispravno pokazuje?
     
  10. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Nakon što sam uradio low level format ponovo sam pokušao instalirati windows 7.
    Instalacija je prošla i računar radi bez problema.
    Vidit ćemo da li će ovako i ostati.

    I nakon što sam uradio low level format jos uvijek mi pokazuje tu UltraDMA CRC grešku.
    Ali vidim da i drugi ljudi imaju tu grešku i sve im radi kako treba.
     
  11. JVC

    JVC Overclocker

    Meni na seagate 500gb vec dvije godine tako i jos mi je jedna stavka zuta i nikad problema, skenirao sam ga nema bad sektora radi skroz ok. moguce je da mi to prikazuje jer je u vanjskom kucistu pa da je toga ali radi ko zmaj pa necu da ga diram.
     
  12. GW

    GW Moderator

    Mala revizija za ovu tvrdnju. Ispade da uopće nije tačna. "UltraDMA CRC Error Count" stavka govori da je došlo do problema pri komunikaciji između diska i kontrolera. Krivac je obično kabal, mada može biti i do diska i kontrolera. Koji god razlog bio, disk trajno zabilježi da je bio problem i uvijek će se na njemu vidjeti da je bio neki incident ali disk ne mora biti neispravan uopće. Ista stvar je i sa "Spin retry count" stavkom. Ako disk izgubi struju pri ubrzanju ploča na operativnu brzinu, moguće je da ostane zabilježen incident iako je sam disk sasvim ispravan.