Umrezavanje

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Benq, May 9, 2006.

  1. Benq

    Benq Komšija

    Drug dobio jos jedan racunar, pa hoce da umrezi svoj i bratov komp i da na oba ima internet (koristi kablovski internet),kako je to moguce najlakse izvest,sta mu treba od opreme i kakva podesavanja softverski?

    Na oba racunara je instaliran XP SP1.
     
  2. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Crossover kabel za dva računara. I dvije mrežne kartice.
     
  3. Benq

    Benq Komšija

    Hmm dobro, a sta cu sa konekcijom na internet, posto on ima samo jedan modem a hoce da umrezi racunare i da ima net na oba racunara istovremeno. Kako to treba napravit i podesit ako moze malo detaljnije?

    Ustvari eto ako nista kako najjednostavnijim nacinom da spoji i drugi racunar na internet posto ima samo jedan motorolin modem koji radi na njegovom racunaru a hoce sad i bratu da nekako da internet a da se on ne mora diskonektovat.
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Evo istu stvar sam prije 2 sata napravio kuci.

    Racunar 1 (sa modemom)
    prikopcaj modem na usb,napravi konekciju.
    spoji crossover kablom oba racunara.
    podesi u settings-u ip adresu 102.102.102.1 subnet mask 255.255.255.0
    stavi default mshome.

    na postavkama kablovske konekcije stavi da je shared i da ide preko mreze.

    Racunar 2 (bez modema)
    podesi mrezu na ip adresu 102.102.102.2 subnet mask 255.255.255.0
    gateway 102.102.102.1

    dns brojeve ukucaj (za epn sam koristio 80.65.162.102 / 217.199.128.11).

    Nakon restarta sve treba da radi.

    Za neovisno konektovanje mislim da ce ti trebati neki 4 portni swich kojeg ces preko crossovera kopcati na modem,ali tu varijantu nisam probao ...cim nabavim switch javim ti :D
     
  5. Benq

    Benq Komšija

    E hvala prijatelju,mislim da ce mu to pomoc,pa eto cim mu to namjestim javit cu rezultate,hvala jos jednom!

    Mada bi to preko switcha i direktnog prikljucenja na modem znatno smanjilo komplikacije i da se ne umrezavaju ta dva racunara nego da budu neovisni jedan od drugog,znaci taj switch da mu dodje kao neki splitter.
     
  6. Benq

    Benq Komšija

    Da li se mora mjenjat WORKGROUP da bude isto ime na oba racunara il mogu ostavit onako bez promjene,
    taj default mshome jel to default gateway jer tamo su opcije IP,Subnet mask i default gateway?
     
  7. 3125

    3125 Komšija

    MSHOME ti je ime workgrupe, default gateway ne znam kako se stavlja na kablovskom, ali moralo bi biti po ovome 102.102.102.0 ili nesto slicno
     
  8. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    za adresu gatewaya stavljas na kompjuteru bez modema adresu kompjutera sa modemom.

    ako je ip adresa prvog 1.1.1.1 ti ces za gateway drugog staviti 1.1.1.1.
    na prvom netrebas definisati gateway