Usporavanje graficke karte - koliko mnogo ici

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Nihad, May 26, 2007.

  1. Nihad

    Nihad Aktivista

    Imam graficku kartu ATi Radeon 9000 Pro (GPU 275, RAM 275).

    Davnih dana mi je crkao ventilatorcic na njoj, pa je MORAM hladiti tako sto sam improvizovano na kutiju od Mozartier kolacica pored kucista stavio ventilator od 8cm koji puse prema karticama u kucistu, i tako hladi graficku. Znaci kuciste mi uvijek otvoreno, tako da mi novokupljeni 73GB-tni SCSI disk iznutra rice kao na otvorenoj savani.

    Posto hocu da zatvorim kuciste, a ne igram igre novije od cca. 2002. godine, hocu da oborim frekvenciju rada graficke karte sto vise, toliko da joj pasivno hladjenje bude dovoljno. Ako se dobro sjecam tadasnjih recenzija, obicna 9000 (250/250) je bila skoro dovoljno "hladna" da je mogla gurati sa obicnim hladnjakom. Medjutim ja bih da idem na sigurno.

    PITANJE JE:
    Da li je "zdravo" previse oboriti frekvenciju? I ako bih obarao, je li moram (i je li preporucljivo) da GPU freq = RAM freq, ili da samo oborim GPU a RAM ostavim na 275? Ja sam kontao oboriti GPU na 200, ovo je bas podosta razlika. Da li bi to "opteretilo" elektroniku na karti na slican nacin kao sto bi je opteretila slicna razlika u povecanju freq.?
     
  2. iskusni

    iskusni Komšija

    Smanjenje radne frekvencije=produžavanje radnog vijeka, povećanje radne frekvencije=skraćenje radnog vijeka (ali ne uvijek) ;). Memoriju ostavi na istoj brzini da radi.
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    ALI, prije par godina, ja imao ATI Rage 128 i downclockao je bruku (ne sjecam se zasto;) ) i nesto drivere zeznuo i ja formatiram disk, snimim opet Win98 kad ono ostali joj ti clockovi. Onda je ja probam "podici" na def al nema sanse. Odnesem kod jarana kad i na njegovom PC-u moja ATI radi na 30 core 30 mema a Half-Life ide u 2 FPS-a:mrgreen: E sad ne znam kako sam to ja uspio, al et, imaj i to na umu :smt002
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    memoriju ostavi na defaultu jer se gotovo nikako ne grije, a GPU mozes na nekih 220 da oboris. nema potrebe za sinhronim taktovima jer od Voodoo kartica se to vise ne koristi. 200Mhz bas ako hoces da budes siguran. 99% da nece biti nikakvih problema sa elektronikom.
    a ako hoces trajno da to rijesis onda edituj bios i ponovo ga upisi nazad...
     
  5. Nihad

    Nihad Aktivista

    Matrox G400 i G450 su bile sinhrone ako se dobro sjecam. Mislim da je cak i Radeon 8500 bila sinhrona.

    Uglavnom, spustiti cu je na oko 220 a mozda odem i na 200.

    A kojim programom da izvucem BIOS, izmijenim ga (bez gresaka) i zapisem nazad? I ako to uradim, da li mogu kasnije softverski (preko drivera) "overklokovati" kartu na 275?
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    NV30 koristi sinhrone taktove.
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Isto kao kad flashah, samo backupujes originalni bios.
    Sa RaBiTom ga editujes, i flashash ponovo.

    Skini flashrom, napravi disketu. Bootaj.
    Kucaj "flashrom.exe -s 0 backup.rom".
    Edituj bios i flashaj ponovo.
     
  8. iskusni

    iskusni Komšija

    Ako šta krene naopako trebat će ti PCI grafa da re-flash-ujes stari biozzz.