Ventilator na grafickoj pravi buku

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by adsubzero, Nov 19, 2013.

  1. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Imam jedan sitni problem sa ventilatorom na grafickoj.
    Dok je PC u idle, znaci na najmanjoj brzini, cuje se vent na grafickoj kako "zvrnda" kao da je otisao lezaj (cim se aktivira, tj. ubrza onda je sve normalno).
    Malo kucnem na kuciste i prestane da pravi taj zvuk, ali samo privremeno i pocne opet nakon pola minute.
    Graficka je nedavno kupljena, pa da li se isplati nositi na servis ili ima sanse da se to sredi (malo dotegne i slicno)?
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ima servis, nije puno para, raspitaj se.

    Mozes se malo informisati ovako ;
    tri sarafa drze ventilator na Gigabyte karticama, lagano odvrnes, pazis na srafice, pazis da ne potegnes ili da ne ispadne ventilator kako nebi iscupao zice kojim je taj ventilator povezan za plocu GPU-a i ocistis prasinu.

    Za podmazivanje, pogledaj i ove mini upute, pa ako ima isto da se podmaze-podmazi, ako nema-nemoj :) ;
    http://slobodni.net/t5343/
    http://www.bug.hr/forum/topic/ostale-ha ... 01476.aspx
    [​IMG]
     
  3. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Evo upalio pc prije nekih pola sata i sve do sada nisam cuo te vibracije kao ranije.
    Izgleda da se nekad cuje, nekad ne cuje, zar je moguce da se tako brzo nesto zezne (kupljena prije manje od dva mjeseca)?
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    ventilatori znaju prolupat tako da zuje kada je hladno a ne zuje kada je toplo, recimo ako zuji samo kada je u sobi hladnije. Ako je tako onda kada se komp malo zagrije posalji ga u sleep da se svi ventovi iskljuce pa odmah ukljuci, to bi trebalo da bude privremeno rjesenje.
     
  5. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Ovo za hladnoću je tačno, kod mene je takva situacija sa jednim ventilatorom (na kućištu), ali trebalo mu je par godina da dođe to toga.
    Jesi li novu uzeo grafičku ili? Ne bi trebalo na novoj da se tako brzo to počne dešavati.
     
  6. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Evo poceo je opet lagano da zuji, ne znam da li je to vezano za toplotu kod mene jer ne mijenjam temperaturu, a kao sto sam rekao nekad radi uredu, nekad zuji. Da, uzeo sam novu graficku.
     
  7. Benq

    Benq Komšija

    Ako te bas nervira , skini speedfan , obrtaje venta stavi na manuelno i podesi na broj obrtaja u kojima ne zuji i rijeseno.
     
  8. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    jesi 100% siguran da je cooler od grafe ?
     
  9. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Jesam, otvorio sam kuciste i dovoljno je samo da dotaknem prstom okvir od venta i on prestane da zuji neko vrijeme.

    Pokusacu to sa speedfanom, da li je moguce neki profil napraviti pa da mi on to postavi kad god upalim pc?
     
  10. k0ST

    k0ST Aktivista

  11. adsubzero

    adsubzero Komšija

  12. k0ST

    k0ST Aktivista

    Da, idi na ->settings->fan->klik na enable user defined sfw auto ctrl i podesi krivulju u skladu sa svojim zeljama, tj. brzina ventilatora (0-100%) u zavisnosti od temperature (C)
     
  13. adsubzero

    adsubzero Komšija

    E to mi je trebalo, zahvaljujem. :)
     
  14. Benq

    Benq Komšija

    Pa isto to moze i sa speedfan-om , stavi obrtaje na manual i podesi brzinu koja mu odgovara , doda u startup windowsa i kraj price. A moze i sa afterburnerom , u principu isti programi.
     
  15. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ne mogu da nadjem opciju u speedfanu za vent od graficke, sad cu skinuti afterburner pa probati
     
  16. Benq

    Benq Komšija

    Kad udjes u Speedfan , ides na Configure , pa Advanced i u padajucem meniju izaberes svoju graficku i promijenis postavku na manualno i onda imas kontrolu nad ventom , mada mislim da ti je afterburner jednostavniji , ja navikao na SF :)
     
  17. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Evo nastimao sam afterburner, izgleda da mi je minimum 50% brzina, pa sam stavio da se na idle vrti 55%, ali opet se malo cuje kao da zuji, ali nista strasno
    Kad stavim preko 55% onda se vec cuje vent, ali nema onog zujanja (ne znam ni da li se tako moze nazvati), pa cu pokusati naci neku optimalnu vrijednost.
    Moze li se ovo modifikovati da ide ispod 50% brzina, jer to mi djeluje previse iako nije glasan?
    Citao sam nesto o tome, ali ne bih da modifikujem bios graficke, mozda ima neka zaobilaznica?
     
  18. Benq

    Benq Komšija

    za afterburner stvarno ne znam kako to ide jer ga nisam koristio , a kod SF-a se moze stimat brzina kako ti volja, sacekaj da se k0st javi mozda on zna oko tog burnera...
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ako bios na grafi ne dozvoljava ispod 50% dzaba ti svi programi svjeta,mada se meni cini da je 40% bio minimum kod te serije.
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma skini taj vent i podmazi