Vmware Worstation 5 za linux

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by elvedin89, Jun 6, 2010.

  1. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    Mozeli mi ko dati kakvo uputstvo kako da instaliram vmware workstation 5 za linux il da mi napise sve sta trebam kucati u terminal
    ime arhive je VMware-workstation-5.0.0-13124.tar.gz
    nalazi se na desktopu sad molim za pomoc da mi neko objasni kako to ide il da mi dadne gotovo sve ispisano i ja samo kopiram u terminal i to radi ako to moze uopste tako da se samo kopira pa da to radi.
    unaprijed se zahvaljujem na pomoci
     
  2. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    tar -xzvf VMware-workstation-5.0.0-13124.tar.gz
    configue
    make install
    install
    make clean
     
  3. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    ovaj mi eror javlja
    root@ubuntu:~# tar xzvf VMware-workstation-5.0.0-13124.tar.gz
    tar: VMware-workstation-5.0.0-13124.tar.gz: Cannot open: No such file or directory
    tar: Error is not recoverable: exiting now
    tar: Child returned status 2
    tar: Exiting with failure status due to previous errors
     
  4. nivla

    nivla Komšija

    prvo se pozicioniraj u direktorij gdje ti se nalazi VMware-workstation-5.0.0-13124.tar.gz
    zatim otkucas ovu komandu nemoj zaboraviti - ispred xzvf
    tar -xzvf VMware-workstation-5.0.0-13124.tar.gz
    nakon toga ti se ova arhiva raspakuje u neki direktorij nazvan vmware i slicno
    a zatim nastavi kako ti je napisao kingpin
    configure
    make install
    install
    make clean

    s obzirom da si pocetnik, ne bi ti bilo lose da probas besplatno rjesenje kao sto je virtualbox koje mozes instalirati preko grafickog interfejsa u software centru
     
  5. tux_

    tux_ Aktivista

    Cuj da ti neko napise sve od A do Z.. Linux nije Windows i ako neces da citas onda ga nemoj ni koristiti. I nema nikakve veze jel -zxvf ili je zxvf ali ima veze jel configure ili ./configure (osim ako to nije sh configure).Evo sad cemo ti uraditi zadacu, a drugi put na Google

    $sudo apt-get install build-essential
    $cd Desktop
    $tar zxvf VMware-workstation-5.0.0-13124.tar.gz
    $cd VM (pa udari tipku tab)
    $./configure
    $make
    $sudo make install

    I ne kopiraj znak $
     
  6. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    kad ukucam to cd VM pa onda tab stisnem nista se nedesi u cemu sam pogrjesio
    ma ovo je previse za mene hehe a volio bi da isprobam ovaj Workstation na ubuntu interesujeme kako ce igre ici na njemu ne da bi ih igro vec samo da vidim razliku naspram Windows pravim sistemom i ovim virtualnim jer kad sam probo par igri na workstation 7 instaliran na windows sistemu dobio sam vise frejmova neg na pravom sistemu sto je cudno
    pa bi sad i ovdje da probam na ubuntu.i skinuo sam workstation 7 za linux al je datoteka .Bundle dali bi ovo ista pomoglo da se lakse instalira il isto treba znati puno oko ovog kolko i oko ovog tar.gz
     
  7. nivla

    nivla Komšija

    igre nece ici na njemu, za igre koristi wine, ako ti je wine isuvise komplikovan instaliraj windows i igraj se
     
  8. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    ma dobro wine sam vec rjesio imam ga idu igre haman pa normalno al nece svake da rade dok na ovome workstation bi mogo ostale programe normalno koristiti najvise zbog programa al nema veze koristicu wine i ovaj workstation.bundle sam instaliro al imam problem sad kad instalira neke vragove hehe zaboravio sam sta pise nece da za mrezu nesto instalira pa samo prekine instalaciju i izbaci eror al nema veze imam dual boot kad nesto nemogne na linux precicu na windows al bi volio da imam sve na linuxu jer mi je ljepsi od windowsa hvala na pomoci
     
  9. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    i zasto kad pokrenem neku igru preko wine kad mis pomjerim nestaje mi slike od igre desktop mi se pojavljuje u prozoricu od igre dje je igram na nekima ne na nekima se to pojavljuje
     
  10. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    napokon sam uspio instalirat nesto hehe VMware player sam instaliro i super radi.