vodeno hladjenje

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by insekt9, May 20, 2004.

  1. insekt9

    insekt9 Aktivista

    zanima me je li se kupuje ili pravi. Nikakav mi problem ne predstavlja napraviti isto. Dugo sam radio na konstrukciji i proracunu izmjenjivaca topline, a ostale potrebne komponente su lako dostupne na trzistu. Ali ako ga ima za kupiti da se onda ne mucim bez veze...
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    nisam siguran da u bih ima, ali u hr imaš na http://www.links.hr gotova rješenja ili komponente.
     
  3. kenci

    kenci Aktivista

    bolje je kupiti...
     
  4. kenci

    kenci Aktivista

    ja sam npr poceo praviti hladjenje preko kompresora.. mislim jos radim na tome.. koristicu freon.. tj tecnost koja se koristi u zamrzivacima i friziderima ;) .. to npr pravim, jer je skupo za kupiti.. sto se tice voednog.. nije uopste skupo.-..
     
  5. Shenron

    Shenron Komšija

    Ja sam napravio vodeno sebi za 50KM. U to je ukljuceno sve sto mi je trebalo za vodeno :D.
    Nije uopce tesko napraviti.

    @kenci. .. i ja razmisljam o hladjenju CPU-a pothladjivanjem, al posto neznam gdje to ima nabavitit u BiH i po kojoj cijeni zasad sam super zadovoljan sa vodenim :).
     
  6. kenci

    kenci Aktivista

    mislis na Peltier... ako na njega mislis, onda ga nemoj koristiti za AMD..
     
  7. insekt9

    insekt9 Aktivista

    ma nije mi problem doci do izmjenivaca topline (a valjda sam zasluzio da mi daju jedan nakon 10 mjeseci rada na istima, toliko proracuna, crteza,...), a sta mi treba drugo: ventilator sa elmotorom, pumpa-crpka i spremnik. Struju je lako odraditi, par ´zica´ i prekidac. Ne mora to biti nista extra, samo nek´ radi...


    @ kenci kompresor i freon??? ne kanim praviti hladnjak za pivo... :D :D :D
     
  8. Shenron

    Shenron Komšija

    zasto ne? :D
     
  9. syss

    syss Veteran foruma

    pa generalno sranje tih svih ultra-hlađenja je kondenzacija na koju se treba posebno paziti.
     
  10. insekt9

    insekt9 Aktivista

    ma lako je za kondenzaciju... Dovoljno je cijeli sklop postaviti vani i skinuti jednu stranicu kucista i mane problema.

    :study:
     
  11. Shenron

    Shenron Komšija

    Pa sta ce mi komp vani?