VR oprema (Oculus, Vive, Index..)

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by NAILS, Apr 3, 2013.

  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Sony će vjerovatno imati najjeftiniji bundle (oko $400), a još ako ga entizijasti neoficijelno portuju na PC biće fantastično.
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Ima tu i SteamVR koji je meni mnogo zanimljiviji. Koliko ce i to biti love, ptice znaju.

    Ono sto treba naglasiti, sto je i ocito, jeste da treba zvijer od racunara da se igraju up to date igre. 2160×1200 na 90 FPS lock nije ni malo jednostavno postici. Pogotovo sa grbavim portovima.

    Svakako treba izbjegavati prvi val i cekati sa strane da preboluju dječije bolesti ali trenutna situacija ne obecava mnogo. I dalje tu nema killer naslova.
     
  3. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Bas zato mi Steam nije zanimljiv, treba ti zvijer, a rijetko ko ima zvijer. Ostat ce kao Crysis, za manjinu ljudi. Puno je bolje za konzole
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Da ali ovo sto sam naveo je je za oculus, 2160×1200 na 90 FPS lock dok to sve isto važi za svaki buduci VR.

    Ne znam sta ocekujete od sonya jer ispod ove rezolucije je ekran zrnast, "pikselast" a ispod 70 ili 90FPS lock VR jednostavno ne ide. Nisam pratio sony VR.. kao nešto ce rendati i sam VR ako se ne varam ali ne treba ocekivati da ce se VR na konzolama pribliziti ni izbliza 2160×1200 na 90 FPS.

    Ja stimam grafička podesavanja u korist FPS-a tako da sam navikao (ako nije neka sporija igra koja je ok i sa 40-50FPS) ali ce biti jedan veliki val VR razočarenja mainstream publike koja misli da ce betmena ili crysis veriti na VR-u na 500$ računarima.
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Unatoč manjoj rezoluciji, svi se slažu da Sony ima najkompletniji proizvod a SDE se gotovo i ne primjećuje barem u 1st party naslovima. 1080p @ 120fps-a definitivno nije razočarenje, ne treba širiti lažne informacije ako nisi pratio razvoj PSVR-a.
    A ako se ispostavi da će stvarno koštati $400, rasturiće i Oculus i HTC sa prodajom, pogotovo što će do tada biti cca 50 miliona PS4 korisnika. Neoficijelna PC podrška (ako je bude) će biti ogroman "boost" za prodaju.
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Konkurencija je ključna i nadam se da ce biti vise od 5 setova da se krajni korisnik poštedi ovakvih 600$ lupanja po ušima ali baci link da vidim sta ce to oni tjerati/koji su to naslovi koji ce ici u 1080p 120FPS.

    Nemoj zaboraviti da je tu more out to date igara koje se prodaju pod VR igrama sam oda bi dostigli te standarde sa rez i frame rateom.
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    Ja ne bi zalio ni tih 1500 KM za Oculus kada bi mogao zamjeniti totalno monitor u igricama. Ali, sami inzinjeri savjetuju 10 min pauze svakih 30 minuta igranja. Znaci da ima tu ocito vrtoglavice, muke i sl. Hebo to onda, to je onda samo za casual igre, ala onaj roller coaster i sl.
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    PSVR ima tri moda renderiranja 1080p/60 (sa reprojekcijom), 1080p/90 (također sa reprojekcijom) i nativno 1080p/120 što Sony savjetuje developerima da ciljaju. Za razliku od PC headseta, uz PSVR dolazi eksterni video procesor koji "sarađuje" sa konzolom u renderovanju.

    Mislim da ova Crytek-ova igra koristi 1080p/90 režim (kao i RIGS):
    https://www.youtube.com/watch?v=YM4UEvtzVow

    Rez Infinite sigurno radi u 1080p/120.
     
  9. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Pauza svakih pola sata se preporucuje i za monitore. Sony vec ima 100 igara i 200 developera na radu na njihovom VR. Imaju puno bolji temelj da uspiju od Oculusa.
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Hvala Neo, zvuči super. Sad' se sjetigh da sam naletio na Crytekov demo. Ipak mislim da je 1080p zrnast ekran, barem po testovima VR uredjaja sa 1080p ekranima i zavisi koliki ce zapravo biti FOV. Da ne bude kao sa MS-ovim "Augmented Reality" uredjajem koji ima strasno mali ekran..

    ..ali ako sony izvuce to sto najavaljuje sa up to date igrame, onda oculus nema sta da trazim.

    Vedo - Sa novijim VR rjesenjima koji imaju malu letaciju i stabilan frame rate, poput zadnjeg oculus dev kit-a, dosta ljudi igra i po 2h bez mučnine i problema. Kako ce se odraziti na duže staze, ostaje da se vidi. Ali ima ljudi koji su skloni vrtoglavici odmah pri startu.

    Bilo bi šega pljusnuti pare na VR i onda skontaš da ne podnosiš.
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Forbes:
    http://www.forbes.com/sites/jasonevange ... t-in-2016/
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ne mora biti PR, jednostavno neki ljudi nisu osjetljivi na to dok drugi imaju mučnine gledajući u 2D ekran ako im samo malo FOV ne odgovara.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Mislio sam na to da je mozda PR koji je VR odabrao a ne nuzno dezinformacija. Govorio sam o tome da se i sa dev verzijama ljudi igraju po 2+ sata u cugu dok se nekome vrti u glavi sa plitikim FOV postavkama na monitoru, ali je ova informacija svakako pozitivna stvar.
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Na ovom kanalu ima dosta novih VR informacija sa svih uredjaja: https://www.youtube.com/user/testedcom/videos

    ..ali brat bratu ja ne vidim apsolutno ni jedne "killer app" igre. Sve igre izgledaju kao demo tehnologije koje bi dosadile nakon 5 minuta. Jedino sto mi i dalje ima smisla, kako sam i prije rekao, jeste u "kokpit" igrama poput racing igara ili space shooter-a kao Elite.

    Još su veci problem ekskluzive koje se kace samo za jedan VR sistem sto je teski bullshit. Razumijem ako to radi sony za svoju konzolu ali nema smisla za PC VR sistem.

    Bez obzira na hajp, VR moze biti fail kao 3D na TV-u dok se ja nadam da ce VR uveliko zaživjeti sa 360 live prijenosima sportskih dogadjaja. Gledati tekmu sa VR-om i imati opciju manuelnog šaltanja sa kamere na kameru bi bila perverzija. Mada ce trebati rendati 8K video da bi se dobila zadovoljavajuca kvaliteta ali vec ove godine najavljuju da ce biti 8K 360 prijenosa pa se nadam da ce taj segment VR-a zaživjeti. Igre mi i dalje djeluju lame.
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    Prijatelj imao priliku probati Oculus ovu retail verziju. Kaze odlicno, dinosaursa kao da mozes dohvatit, onda neki Afrika demo, gepard ti se oko nogu vrti, bas bas dobijes dojam da si tu.
    Ali kaze da je reza prepremala, u racing igrama skoro pa nema sanse vidit dal dolazi okuka ili ne (ako ne pozajes stazu), to ubi iskustvo. To sam slusao i od ovih par Youtubera koji su vozali Assetto sa Oculusom (sjedis metar od zemlje u autu, gledas kroz shajbu, a ulica pod velikim uglom kao u pravom zivotu sto je). Znaci sa PSVR ce biti jos gore (jer ima jos manju rezu).

    Meni se licno svidja sto ce prenositi F1 trke za VR, 360 kamera ugradjena iznad glave vozaca. Ali kao sto Nails rece, ako reza bude dovoljna.
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    PSVR ima RGB raspored piksela na OLED ekranu i bolju optiku od konkurencije koja koristi (prastari) Pentile, slabiju optiku i izraženiji SDE. Zato je najbolje rješenje unatoč najmanjoj rezoluciji.
     
  18. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    PSVR, pre order rasprodan u prvih par sati.
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    Imal iko ovaj Samsung VR headset? Da mi ga iznajmi za cenera-cvaju na dan,da malo probam ovaj VR.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    u SCCu su montirali VR zajedno sa motion sjedistem, na 3. spratu. 6 KM tura kosta. Neki Kineski brand, reza ocaj. ali brate koja imersija. Probao onaj rollercoaster, moram priznat da sam u roku od pola minute bio sav preznojen a u par trenutaka sam i zazmirio. Nisam osjetio motion sickness.
    Nisam ni mislio da mi igra/vr moze izazvati bas strah. Ubjedjujes sebe da si u obicnoj stolici, al mozak ne vjeruje, pogotovo jer se i sjediste ljulja, dize, spusta. sve preporuke da se proba, ovo je definitivno buducnost.

    PS Vr ce bit day-one, mogu mislit koji ce gust biti GT Sport i Assetto Corsa.
    Sent from my SM-G935F using Tapatalk