WD 200GB

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Sale, Aug 29, 2006.

  1. Sale

    Sale Aktivista

    Imam problem, kada instaliram windowse i napravim particije (najcesce 3) onda mi smanji HDD na neki 130 i nesto GB a normalno je 180 i nesto GB. Ja ti 50GB vratim nakon nekoliko dana sa particion macigom.

    I drugi problem, kada prisem windows s jedne particije po brise sve sa svih particija, tako da nemogu udariti novi windows a da mi ostanu podaci na jednoj drugoj particiji,
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    preporucujem da uradis backup glavnih stvari i uradis brisanje particija i novo particioniranje sa fdiskom iz dos-a.
    dosad me partition magic puno puta iznevjerio.
     
  3. Sale

    Sale Aktivista

    particije nisam pravio sa partition magicom, nego s onim windows standardnim kada postavljas novi win OS, a partition magic sam samo koristio da vratim u "zivot" 50 onih GB.
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ako opet bude problema, poslusaj me i iskoristi fdisk...
     
  5. Eustace

    Eustace Aktivista

    da li si isntalirao IDE driver, koji si dobio uz maticnu plocu (ako se radi o ATA disku)? ploca ne prepoznaje veliki kapacitet bez tog drivera. provjeri polozaj jumpera na disku (pogledaj wd stranicu, ponekad je potrebno staviti i 2 jumpera!)
     
  6. Sale

    Sale Aktivista

    HDD je sata, ali ev gledam na toj stranci wd. Hmmmmmmmmm nemogu nista naci vezano uz jumpere kako da postavim, pa ako vi imate prijedlog, slobodno recite, kako da postavim Jumpere????? :wink:
     
  7. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Sto ce ti jumperi za SATA?! Reinstaliraj SATA drajvere.

    Imam isti disk,radi normalno. Ako poslije reinstalacije drajvera ne bude radilo,poslusaj Bahamuta.
     
  8. Sale

    Sale Aktivista

    Sata driveri??? Nisam nikakve sata drivere instalisao!!! Ak trebam daj mi link gdje mogu skinuti te sata drivere!!!!????? :roll:
     
  9. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Ako nisi instalirao drajvere,a disk je prepoznat kao SATA od strane windowsa,onda ih vec imas instalirane u samom windowsu.Kod nekih ploca moras instalirati manuelno.
     
  10. Eustace

    Eustace Aktivista

    ja recimo ako pri instalaciji win-a ne ubacim FDD sa driverom od raid sata kontrolera, OS mi ne prepoznaje diskove uopste i instalaciju je nemoguce izvrsiti...
     
  11. Eustace

    Eustace Aktivista

    neki problemi se mogu ispraviti koristenejm jumpera

    http://www.wdc.com/en/library/eide/2579-001037.pdf
     
  12. Blackmore

    Blackmore Aktivista

    Jednom pored slučajnog brisanja particija sa oštećenog WD 40GB hard diska (i gubitka podataka naravno) nisam mogao kreirati nove particije ni pomoću Fdisk-a, a ni pomoću Windows XP setup-a.
    Spasio me Linux Mendrake. Mislim da sa Fdisk-om ne možeš kreirati NTFS particiju pa bih to istakao kao eventualnu manu Fdisk-a.
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nija mana nikakva. Ne mozes kreirati NTFS particije ali ih mozes brisati. Napravis FAT32 preko fdiska i onda prije instaliranja win-a odaberes quick NTFS format i to je to. Ostale particije iz win-a bez problema formatiras...
     
  14. Sale

    Sale Aktivista

    Thanks, to all :wink: 8) :mrgreen:
     
  15. syss

    syss Veteran foruma

    ako ćeš instalirati windowse, formatiraj iz njih c: particiju samo za windowse nekih 10-20gb, a ostatak ostavi. kad si gotov s instalacijom formatiraj ostatak (quick format) u windowsima na ntfs.
     
  16. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Al pazi kad tako budes particioniro da ne dobijes NTLDR is mising. :mrgreen: Pa onda provedes malo vise vremena ceprkajuci. To ti jedna fina situacija kan ni winXP nece da se instalira.