WD 320GB WDC WD3200AAKS-00SBA0

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by VR6, Nov 24, 2008.

  1. VR6

    VR6 Komšija

    imam ovaj hdd :) i sad sam uzeo i p5k plocu, temp hdd na staroj ploci je bila 31 stepen, sad je 38-41

    a naso sam na netu da je normala od 31-38 , do cega moze bit ? kako sta :D ? kome cemu :D ? kako fix ^^
     
  2. JVC

    JVC Overclocker

    Lazu senzori nemoj da te brine eventualno nabaci novi bios na plocu.
     
  3. VR6

    VR6 Komšija

    oke :) ako je to onda super :D , vec mi cudno sve isto nabaceno , cak ima bolje hladjenje sada , stavio veci kuler na cpu hladna masina a ono temp hdd skocila za 10 stepeni :D
     
  4. JVC

    JVC Overclocker

    Nema sta drugo biti ako nisi dirao nista osim ploce nego senzori, evo kod mene zavisno od verzije biosa temperature setaju 5C gore ili dole jos imam bolesno hladenje.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa senzor je na hdd-u a ne na ploci. @VR6 da li ti je temperatura maticne sada veca nego prije?
     
  6. JVC

    JVC Overclocker

    Ali ocitanje ide preko ploce i samim time utice itekako na rezultate.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa ne bih bas rekao da maticna ima uticaja na ocitanje temperature hdd-a. Imao bi onda ocitanje temperature hdd-a i u biosu. Imao sam 3 razlicite ploce sa istim hdd-om i temperature su bile tu negdje ovisno koliko se koji sistem grijao, zato pitam kolika je temperatura u kucistu sada jer to itekako moze uticati. A na kraju krajeva postoji i dobra stara metoda pipni prstom koliko je vrelo :) Ako je i dalje 31 onda ne bi uopste trebao osjetiti da je topao!
     
  8. JVC

    JVC Overclocker

    Ima itekako, kod procesora senzor je unutar jezgre pa pet ploca pokazuje pet razlicitih temperatura.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da ali ocitanje temperature cpu-a imas u biosu a hdd-a ne. Razliciti biosi donesu razlicita ocitanja temp. Povezi malo te stvari.
     
  10. JVC

    JVC Overclocker

    Sve ja to znam ali senzor sa diska se ocitava preko ploce a svaka ploca ima to malo drugacije rijeseno i tu nastaju razlike, uglavnom posto je promjenio samo plocu a doslo do tako velikih razlika ocito je da ploca to drugacije ocitava sa diska od stare ploce.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    I ja sam uzeo ovu plocu i puno vise se grije NB na njoj nego na prosloj asrock, a samim tim je i temperatura u kucistu bila nesto veca, a samim tim i temperatura diska je malo skocila. Ako nema dobro provjetreno kuciste eto razloga.
    EDIT: I temp. od 38-41C je sasvim normalna!
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa sad, meni su Samsunzi na 25C, a WD-jci na 30C. 40C je ipak puno za disk, osim ako nije nikako hladjen.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa ne vjerujem da mu je hladjen :), kod mene nije ali je na 36-38 a zna otici i na 40 kad bas puno radi. Inace wd640 je uvjek 2-3C topliji od SG640.
     
  14. kAcA

    kAcA Aktivista

    Imam WD 160gb i temperatura je od 38 do 40 C (nekad zna i 41 bit ali to je trenutno pa se odmah spusti na 40)
    Naravno bez ikakvog hladjenja
    Na WD sajtu stoji informacija da je normalno cak i do 55 C
    Nema razloga za brigu :D
     
  15. nFare

    nFare Komšija

    Sve je normala dok ne prelazi 50c, bar se donedavno tako govorilo sad odjednom i 40 puno :roll:, meni je wd na 36-38c hladjen 12cm ventom na 12v.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ih 50 je previse! Ja bih se zabrinuo da ide preko 45C.
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja imam jednog vedejca od 80GB vec 3-4 godine koji nikad nije bio ispod 40, a trenutno je na 49. Na njemu mi je muzika pa konstantno vrti, ili cita ili pise.
     
  18. VR6

    VR6 Komšija

    vi se opasno raspricali :D

    Polje Vrijednost
    Informacije o senzoru
    Tip senzora Winbond W83627DHG (ISA 290h)
    Tip GPU senzora Diode (ATI-Diode)
    Naziv matične ploče Asus P5K / P5K3 Series
    Kućište je otvoreno Ne

    Temperatura
    Matična ploča 36 °C (97 °F)
    CPU 22 °C (72 °F)
    1. CPU / 1. jezgra 31 °C (88 °F)
    1. CPU / 2. jezgra 35 °C (95 °F)
    GPU dioda 43 °C (109 °F)
    WDC WD3200AAKS-00SBA0 39 °C (102 °F)

    Hladnjaci
    CPU 1654 RPM

    Naponi
    CPU jezgra 1.22 V
    +3.3 V 3.33 V
    +5 V 4.99 V
    +12 V 11.93 V
    +5 V Standby 5.04 V



    eto izvjestaj
    tek sam iz igre izaso , minimizirao , da vidim imal sta na hwb pa evo i izvjestaj na loadu :D
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Povelika temperatura. Definitivno mu smanjuje vijek, ali on je svoje izgurao :)
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ovo na loadu???? :D